İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Çok Kazandıracak Kolay İşler

Büyük Sermaye Gerektirmeyen Kolay İş Fikirleri

Uzmanı olduğunuz bir işte yaklaşık 30 yıl çalıştınız. Şimdi hayatınızın yeni bir dönemine yelken açıyorsunuz. Eğer girişimci bir emekli olmak istiyorsanız, işte size ufuk açıcı, uygulanması kolay, büyük sermaye gerektirmeyen iş fikirleri.


KAMU ya da özel sektörden olsun, yaşamlarının bu evresinde ‘genç emekliler’in köşelerine çekilip sosyoekonomik yaşamdan uzaklaşacaklarını sanmak yanlış olur. Aksine, çoğu deneyim sahibi, insan ilişkilerinde hoşgörülü, analiz-sentez farklılığını kavramış bu ‘gün-görmüş insanlar’ girişim becerileriyle ulusal ekonomimize katkı sağlamaya devam edebilirler. Böylece, küçük ölçekli işleri hayata geçirerek istihdama katkıda bulunur, ekonomik yaşamın sigortası haline gelebilirler. Kuracakları işyerleri çoğu genç nüfus için birer ‘terimsel laboratuvaf haline de dönüşebilir. Dahası, geleneksel usta çırak ilişkilerinin modern yaşama aktarılmasına deneyimleriyle öncülük etmiş olurlar. ‘İşleyen demir pas tutmaz’ özdeyişi burada en canlı şekliyle anlam kazanırken, mütevazı gibi görünen girişimler, genç emeklilerin geçmiş tecrübelerini yeni nesillere aktararak onlara yaşam gerçeğini de öğretmiş olur.

İşte, bu sayımızda emekliliğini erkene almış girişimcilere kolay uygulanabilir proje önerileri sunacağız. Büyük risklere girmeden oldukça makul sermayeyle kurulacak bu işler aynı zamanda ülkemiz için bazı ‘ilkleri’ de içine almış alıyor. Böylece genç emekliler iş gücüne katkı sunarken, işsiz gençlere de karınca kararınca yeni kazanç alanları açabilir. Önerilerimizin büyük bölümünü internet dışı projelerden seçtik. Çünkü bunların çoğu sanal dünyanın birbirini taklit eden, çoğu kez buluşsal nitelikleri parsellenmiş, köşe başları tutulmuş işlerden ibaret. Üstelik bunlardan bazıları ülkemiz gerçekleriyle de bağdaşmıyor. Biz önceden ölçülüp tartılabilecek daha ele gelir somut işleri dillendirmeyi hep tercih ettik. Yüksek teknoloji ve dijital tabanlı uğraşıları ileride bu işlerin uzmanı haline gelecek gençlere bırakmayı yeğledik. Ayrıca; hekim, eczacı, kimyager, hukukçu, mühendis gibi onlarca yüksek uzmanlık alanları önerilerimizin dışında kaldı. Daha çok uzmanlık gerektirmeyen projeleri hedef aldık ve serbest girişimci adaylarını destekledik.

Kısacası, basit geleneksel işlerin en az sermaye gerektirenlerini tercih ettik. Önerilen tüm işlerin sizin pazarlama ve tanıtım faaliyetlerini internette veya doğrudan gerçekleştirebileceğiniz nitelikte olmasına gayret gösterdik. Basit olmakla birlikte; görece büyük işler için ‘KOSGEB’ desteği almanızın yolunu açmaya da çalıştık.

Aşağıda her düzeyden genç emeklinin kurabileceği gerçek hayatın içinden gelen iş önerileri göreceksiniz. Bunların büyük bölümü her kademeden işsiz insana gelecek garantisi olacak; sizler sanal dünyada değil, canlı yaşamın içinde deneyim kazanacaksınız.

Şimdiden ‘girişimci emekliler’i kutluyor, ekonomimize sağlayacakları katkıdan dolayı kendilerini tebrik ediyoruz. Pek duyulmadık bu basit girişim projeleri vesilesiyle hem çalışanlara, hem de emekli olmuş genç patronlara şimdiden kolay gelsin diyoruz!..

Para Kazanma Yolları 1 (Kişiye Özel Değerlendirmeler)

Para Kazanma Yolları 2 (Özel Düzeltmenlik Hizmeti)

Para Kazanma Yolları 3 (Uzmanlığınızı Bilimsel Üretime Yönlendirin)

Para Kazanma Yolları 4 (Renk Kombinasyonlarının Sihri)

Para Kazanma Yolları 5 (Kişilere Özel Mutfak Hizmeti Verin)

Para Kazanma Yolları 6 (Düzeltmen Terzi İşliği)

Para Kazanma Yolları 7 (Housesitting Nedir Nasıl Yapılır?)

Para Kazanma Yolları 8 (Kurumsal Evde Bakım Hizmeti)

Para Kazanma Yolları 9 (Garanti Sertifikalı Ev Temizlik Ofisi)


Para Kazanma Yolları 10 (Sağlık Restoranı Açın)

Para Kazanma Yolları 11 (Nargile Şişesinden Sanat Objesi)

Para Kazanma Yolları 12 (Geleneksel Mokasen’leri İlk Siz Yapın)

Para Kazanma Yolları 13 (Hâtıra Kibrit Üretin)

Para Kazanma Yolları 14 (Gravür Tekniklerinizle Farklılaşın)

Para Kazanma Yolları 15 (Doğal Antiseptikleri Markalaştırın)

Para Kazanma Yolları 16 ( Egzotik Dondurmaları Tescil Ettirin)

Para Kazanma Yolları 17 (Sihirli Formülünüzle Toprağa Dokunun)

Para Kazanma Yolları 18 (Sıra Dışı Baharatları Pazarlayın)

NUR DEMİROK / Para Dergi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu