İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Para Kazanma Yolları 12 (Geleneksel Mokasen’leri İlk Siz Yapın)

Kolay ve zevkli bir iş

Tek parça doğal deriden yapılan bir ayakkabı türü. Amerikan Kızılderili kültüründen dünyaya yayıldığına inanılıyor. Oysa bu türden ayakkabılar Orta Asya’nın kuzeyinde yaşayan Türk orijinli kavimlerde de çokça kullanılıyor. Bölgenin yerleşiklerinden Laponlar da bu ayakkabının daha gösterişli çeşitlerini yapmışlar.

Daha sonra Fransa ve İtalya başta olmak üzere aynı kalıba benzer bağcıksız rahat ayakkabılara benzer isimler vermiş. Bizim burada bahsettiğimiz tür ise tek parça büyükbaş hayvan derisinden üretilmiş sırtı dikişli, ökçesi özel köseleden yapılmış geleneksel ‘mokasen’ ayakkabılar.

Üretim tümüyle yapay malzemelerin dışında, doğal deriden üretilebildiği gibi; belli bir formda kalıplanarak dikilebiliyor ve çeşitli formlar kazandırılabiliyor. Bizim “kültürümüzde ‘çarık’ olarak bilinen tek parçalı üsten boğumlandırılmış geleneksel çeşitten daha estetik bir tür bu.

Büyük yatırımlara gerek duyulmayan bu iş kaba dikiş yapmasını bilen ustaların elinde çok zarif gündelik ayakkabılara dönüşebiliyor. Yatırım için belli modellerin kalıplarını ve nihai ürünü yapacak özel dikiş makineleri yeterli. Asıl incelikli konu ise ayakkabı formu verilmeden önce kullanılan deri üzerine özenle çizilmiş desenler. Bu desenler geleneksel Türk motifleri olabileceği gibi, modernizmi temsil eden figürler şeklinde de olabiliyor. Bunlar üretimin son aşamasında mokasenlerin yüzeyine dikiliyor.

Her şey derinin kalınlığına ve tabaklama sırasında alacağı renge bağlı. Bağcıksız olması, anında ayağın şeklini alması ve terletip kokuya neden olmaması en önemli özellikleri arasında. Emekli bir girişimcinin kendi zevkine göre yapabileceği kolay ve zevkli bir iş.

Para Kazanma Yolları 13 (Hâtıra Kibrit Üretin)

Çok Kazandıracak Kolay İşler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu