İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Para Kazandıracak İş Fikirleri

Kadınların girişimcilik konusuna gösterdikleri ilgi ile birlikte iyi iş fikirleri çoğalıyor. Doğru iş fikrine karar vermek, uygulanabilir bir fikir üzerinden para kazanmak nasıl mümkün? Kurduğu işte başarılı olmayı hedefleyen, girişimci adayı kadınlara özel iş fikirlerini araştırdık…


Kadın Girişimcilere Para Kazandıran İşler

Geleceği parlak, kârlı bir iş kurmak, elbette her girişimcinin hayali. Bu hayal, iş hayatında aktif olarak yer almayan kadınlar için ise ulaşılması biraz daha zor bir hedef. Yine de tüm zorluklara rağmen girişimcilik konusunda son yıllarda göz dolduran bir performans sergileyen kadınlar, birbirinden ilginç ve talep oluşturan girişim fikirleriyle iş dünyasında erkeklerden rol çalmaya devam ediyor.

Sivil toplum kuruluşları, bankalar ve kadın örgütlenmelerinin de desteğiyle ilerleyen kadın girişimciliği sürecinin aşması gereken önemli ayaklarından biri, finans kaynaklarının yaratılması olsa da bundan da önemlisi “hangi işte başarılı olur” sorusunun yanıtı. Yani iş fikrinin gerçekleşebilir olup olmaması… Çünkü günümüzde pek çok kadın, para kazanmak için hangi iş fikrinden yola çıkacağı ve nasıl gelir yaratacağı konusunda desteğe ihtiyaç duyuyor. Doğru iş fikrine karar vermenin öneminin giderek arttığı, para kazanmanın yolunun iyi uygulanabilir iş fikirleri bulmaktan geçtiği günümüzde sizler için iş fikirleri derledik.

Neden girişimcilik?

Son teknolojik gelişmelerin yarattığı imkanlar doğrultusunda girişimciliğin daha da güç kazandığı ifade ediliyor. Girişimcilik; günümüzde gerek gelişmiş ülkeler için site geliştirme çalışmaları ile kadınların girişimcilik faaliyetlerinde bulunmaları da teşvik ediliyor. Türkiye’de kadın girişimci çalışmalarının yapılmasında, kadın girişimci sayısının küresel çapta yükselen bir ivme çizmesi ve çeşitli uluslararası kuruluşların girişimcilik kültürünü kadınlar arasında yaygınlaştırma ve geliştirme politikası geliştirmeleri de etkili.

Siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel anlamda gelişimi ve dönüşümü sağlayacak önemli noktalardan biri, kadınları girişim kurmak konusunda desteklemek ve bunu hayatın her alanına cinsiyet eşitliği sağlayacak şekilde yaymak aynı zamanda. Son yıllarda Türkiye’de kadın girişimcileri destekleyecek birçok çalışma hayata geçirilirken bir yandan vakıflar ve bankalar da buna odaklı çalışmalar yürütüyor. Bu alandaki politika, program ve etkinlikler hızla yaygınlaşıyor ve kadın girişimcilerin sayısı artıyor.

Kadınlar sosyal olarak desteklenmeli
Gülden Türktan / KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı

Girişimcilik ekosistemi, 10 yıl öncesine kadar fazla heyecan duyulmayan bir alandı. Kadın girişimciliği ise daha çok bebek… Yani yolun başında. Bütün girişimciler arasında sadece yüzde 7’lik bir bölüm kadınlardan oluşuyor. Yüzde 7 küçük bir rakam. Kadın girişimciliğinin desteklenmesi ve kadının cesaretlendirilmesi gerekiyor. Artık kadınlar girişimciliğe sosyal olarak özendirilmeye başlandı.

E-ticaret yatırımları dikkat çekiyor
Aykut Halit / Grant Thornton Tlirkiye Başkanı

Son dönemde kadın girişimcilerin isimleri ile ön plana çıkan alanlar kişiselleştirilmiş ürünler’ ve hizmetler sunan e-ticaret yatırımları ile gıda-beslenme üzerine kurulmuş girişimlerdir. Örneğin keçi sütü çiftliği veya donmuş gıda gibi girişimler veya her türlü özelliğini siparişi verirken, online tasarlayabildiğiniz hazırgiyim siteleri gibi girişimler bunlara örnek verilebilir.

KADIN GİRİŞİMCİLERE ÖNERİLER

Yeni iş kuracak kadın girişimcilerin dikkat etmesi gereken unsurlar aşağıda sıralanıyor…

 • Doğru yerde, doğru zamanda, doğru işi seçin.
 • Başarılı modellerden örnek alın.
 • Ne iş yaparsanız yapın, internette yer bulabilecek mal ya da hizmet üretin.
 • Ayağı yere basan projeler üzerinde çalışın.
 • Yeni bir girişime başlamadan önce risk ve fizibilite çalışmalarınızı iyi yapın.
 • İş planına göre hareket edin.
 • Asla vazgeçmeyin. Başarılı olmak için yenilginin ne olduğunu bilmek lazım.
 • Devletin desteklediği alanlarda yatırım yapmaya yönelin.
 • Çevrenizde nelerden, şikayet edildiğini iyi analiz edin. Müşterileriniz ne istiyorsa ona odaklanın.

Bebek elbisesi kiralama işi

Bebekler çabuk büyüdüğü için ebeveynler sürekli kıyafetler yenilemek zorunda kalıyor. Bu durumda haliyle aileler için maddi açıdan büyük bir külfet olarak yansıyor. Birçok ebeveyn için el yakan bir durum. Bebek elbisesi kiralama işi bunun genel bütçeye yansıttığı ekonomik kaybı en aza indirgemek için iyi bir seçenek olabilir.

Bebek elbisesi kiralama

Ürün satmak yerine kiralama da farklı nitelikteki hedef kitlelere ulaşmayı sağlayabilir. Kimi ebeveynler, bebek elbiselerini değiş-tokuş etmeyi tercih ediyor. Bu fikir üzerinden yola çıkarak yapılan araştırmalarda, ABD ve İngiltere’de bu iş modelinin başarılı örnekleri ile karşılaşılmıyor değil. Hem bir iş modeli hem de geleceğin yeni tüketim şekline bir alternatif oluşturabilir. Türkiye’nin her şehrine kargo ile gönderim yapabilirsiniz. Buna paralel olarak bebeklerle ilgili olan kadın girişimciler için geliştirerek, sürdürülebilir bir iş fikri olabilir.

Koleksiyonerlere özel e-tıcaret sitesi

Koleksiyon yapmayı sadece tutku kelimesiyle sınırlamak aslında eksik olur. Koleksiyon yapmak; severek özen göstermek, merak etmek, objeyi hissetmek, öğrenmek, araştırmak, korumaktan sonra tutkuya dönüşüyor. Bu noktada koleksiyonerlere özel e-ticaret sitesi kurma fikri tam da kadın girişimciler için uygun bir iş fikri olabilir.

Koleksiyonerlere özel e-tıcaret sitesi

Bütün parçalann bir arada satıldığı koleksiyonerlere yönelik olarak açılacak olan e-ticaret sitesi 7’den 70’e birçok kişi için ilgi çekici olabilir. Hatta kullanıcılara koleksiyonerlik hakkında birçok konuya ulaşabilmeyi sağlayarak koleksiyonlar hakkında kısa eğitimler verilebilir. Online satış ile de sahip olduğunuz bir parçayı satabilir veya koleksiyonunuza yeni objeler eklenebilinir. Sahip olduğunuz objelerin tamir ve restorasyon çalışmaları için profesyonel destek alınabilir. Böylece koleksiyoner denilince akla çok zengin, paha biçilmez obje biriktirenler, güçlü aileler algısı da yıkılabilir.

Dans ve sahne kostümleri tasarımı

Dans ve sahne kostümleri tasarımcılığı; tiyatro, opera-bale, sinema, televizyon, reklam, gösteri, tören, karnaval, festival gibi organizasyonlarla ilgilenen kadın girişimcilerin ilgisini çekebilecek bir iş fırsatı. Sahne ve dans kostümü, görsel sanat sahnelerinde ya da kamera önünde bir gösteriyi sunarken giyilen giysiler ve aksesuarlar olarak ön plana çıkıyor. “Görselliğin” var olan önemi iyice artıyor.

sahne kostümleri tasarımcılığı

Buna bağlı olarak, sahne dekoru ve kostümü tasarımı da tiyatroda önem kazanıyor. Devlet Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi, Belediyeye bağlı ödenekli Şehir Tiyatrolan’ndan başlayan geniş bir ska-laya hitap ediyor. Kostüm tasarımcıların göz önünde bulundurması gereken şey, sanatçıların canlandıracakları karakterleri inandırıcı kılmak için sahnelenen oyun ya da dans gösterisinde sanatçıların kostümlerinin hareket ve jestlerini uygun olması. Bu noktada bu iş kolunun kadınlar için uygun olduğu söylenebilir.

Japon çiçek (İkebana) düzenlemeciliği

İkebana, Japon çiçek düzenleme sanatına verilen ad. 13. yüzyılda insanların tapmaklara ölüleri için koyduğu çiçekler ve yiyecekler ile başlatıldı. Sonraları Budist rahipler tarafından sistematize edildi. Çiçekler, vazo, tepsi, çanak vb. içinde düzenleniyor. Japonların doğal güzelliğe verdiği önem bu sanatla kendini koruyor.

İkebana

Doğanın değişkenliği üzerinde duruluyor ve hangi mevsim yaşanıyorsa ona göre çiçekler, yapraklar ve renkler kullanılıyor. İkebana yapan kişi, fark edemediği, önemsemediği doğal güzelliği bu deneyim ile anlamaya başlıyor. Dekorasyon alanında girişim yapmak isteyen kadınlar için keşfedilmeye bekleyen bir işkolu. Türkiye’deki çiçek çeşitliliği ve çokluğunu değerlendirmek, bu işin estetik ve sanatsal tarafını da destekleyerek çiçekçilik sektörü için yeni nesil tasanm çiçekçiler yetişmesine olanak sağlanabilir. Evlerine farklı bir soluk getirmek isteyen kişiler için bu iş kolu içinde yüksek bir potansiyeli var.


Çocuklar için zeka oyunları tasarlama

Çabuk öğrenmede geleceğin metodu olarak “zeka oyunları” öne çıkıyor, “zekâ oyunları” zihni açan, aklı çalıştıran, öğrenmeyi kolaylaştıran, çabuk öğrenmeyi sağlayan bir eğitim metodu. Elbette çocukları kapsayan iş fikirleri girişimcilerin gözde konulan arasında yer alıyor. Okul öncesi ve ilköğretim çağındaki çocukların öğrenme alışkanlannı geliştirmeye yönelik mental aritmetiğe dayalı sistemler ilgi görüyor.

zeka oyunları tasarlama

Zeka oyunlarında başan hızlı ve doğru bir şekilde akıl yürütmeye dayanıyor. Zekâ oyunları dendiğinde pek çoklarının aklına lego, puzzle ve satranç gelse de aslında özellikle akademisyenler tarafından geliştirilmiş, beynin farklı bölgelerinin çalışmasını sağlayan oyunlar mevcut. Zekâ ve akıl oyunlarının çocukların zekâ gelişimine olan etkisi üzerinde yapılan çeşitli araştırmaların da gösterdiği üzere bu tip oyunlar yalnızca çocukların zekâ gelişimini değil, aynı zamanda düşünsel gelişimini de yarar sağlıyor.

Bebek Planlayıcısı

Bebekleri seviyorsanız, bu iş fikri tam da size göre… Bebek sahibi olmak isteyenler, gün geçtikçe daha bilinçli ebeveynler olmak için imkanları dahilinde ellerinden geleni yapıyor. Bebek planlayıcısı, çiftlerin bebek sahibi olma sürecinde danışmanlık yapıyor diyebiliriz. Bu iş tanımı danışmalığını verecek olduğunuz çiftlerin ihtiyaçlanna göre daha da genişleyebiliyor.

bebek

İnternetin de yaygınlaşmasıyla, bu servisi internete de taşıyabilir, yeni bebek bekleyen çiftlere kişisel danışmanlık yapabilirsiniz. Bebek planlayıcısı, birçok kadın girişimci için farklı bir iş fikri. Ayrıca alanda uzmanlık alanı bile belirlenebilir. Hamilelik, doğuma hazırlık, doğum gibi süreçlerde anne adayının ihtiyaçlarını karşılamak üzere geniş bir hizmet yelpazesi sunuyor. Bebek planlayıcıları Amerika’da 2006 yılından beri var. Yurtdışındaki iş modellerine bakıldığında birkaç yıl içinde de Türkiye’de de yayılacağı tahmin ediliyor.

Uzakdoğu Ülkelerine Kurbağa Satmak

İlk etapta kulağa sıradışı bir işmiş gibi gelse de bu iş fikri, kadın girişimciler için ilgi çekici bir alternatif. Kurbağaların ekonomik değeri göz ardı edilemeyecek bir büyüklükte. Besin değeri oldukça yüksek. Türkiye’deki tüketim alışkanlıklarına tamamen ters olan bu su canlısı, dünya sofralarında baş yemek olarak tercih ediliyor. Buradaki geniş sulak tarım arazileri ve meyve-sebze bahçeleri ile kurbağalara zengin bir yaşam alanı sunuyor.

Yenilebilir Kurbağa Yetiştiriciliği

Bununla birlikte, besin değeri çok yüksek olduğundan Avrupa ve Uzakdoğu pazarlarında yüksek fiyatlarla satışa sunulan kurbağa bacağı Türkiye için önemli bir ihracat kalemi. Türkiye’nin dünya kurbağa ihracatında Çin’den sonra ikinci sırada yer aldığını belirtmek de böyle bir işe girmek için iyi bir neden olabilir. Ayrıca bu alan gelişim ve değişime açık. Bu yüzden birçok kadın girişimci için iyi bir alternatif. Ayrıca Tanm ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından destekleniyor.

Mantı Evi Açmak

Geleneksel lezzetlerin başında hiç kuşkusuz mantı geliyor. Bugünlerde evlerde yapımı eskiye oranla daha az olsa da mantı halen vazgeçilemeyen lezzetlerden biri. Anadolu’nun bu vazgeçilmez lezzetini mantı evi açarak düşük sermayeli bir iş fikrine dönüştürebilirsiniz.

Mantıcılık

Geleneksel bir iş fikri, potansiyeli açısından özellikle kadın girişimciler için cazip bir seçenek haline geliyor. Anadolu’nun bu vazgeçilmez lezzetini mantı evi açarak düşük sermayeli bir iş fikrine dönüştürebilirsiniz. Aslında bu iş fikri sermayesiz iş fikirleri arasına giriyor. Yüklü miktarda bir sermaye sahip olunmadan da yapılan lezzetli mantılarla geniş bir kitleye hitap edebilir. Mantı dünyada da sevilerek tüketilen bir gıda. Türkiye’de mantıcılık sektöründe marka yaratmış iş kadınlarına da rastlamak mümkün. Kayseri’den çıkan “Kaşıkla” markası yaptığı lezzetli mantılarla Türkiye’nin dört yanında faaliyet gösteriyor.

Yiyecek-İçecek Hizmeti Ve Etkinlik Planlama

Yemek yapmak hemen hemen her kadının sevdiği bir uğraş. Mutfakta vakit geçirmek, kendi hazırladığımız değişik lezzetleri misafirlere sunmak yemek işiyle arası iyi olan herkese keyif verir. Kadın girişimciler için bir başka iş fikirleri ise yiyecek-içecek hizmeti ve etkinlik planlaması.

yiyecek-içecek hizmeti

Bu iş fırsatı için büyük bir işletme açmak zorunluluğu yok. Evde pişirdiği yemekleri satarak tatminkâr gelirler elde eden pek çok kadın girişimci söz konusu, çünkü bu işte kâr marjları ortalamanın üstünde sayılır. Sosyal çevreniz de kalabalıksa eğer yiyecek-içecek işine girebilirsiniz.

Sunucu Barındırma Hizmetleri

İnternet ortamında gördüğünüz tüm içerik evinizde ofisinizde kullandığınıza benzer yapılardaki sistemler tarafından üretiliyor. Kişisel bilgisayarlardan daha fazla işlem ve depolama gücüne sahip, sunucu olarak nitelendirdiğimiz bilgisayarlar kullanılarak bu hizmetler veriliyor.

Sunucu Barındırma Hizmetleri

Bu bilgisayarların internet ortamında hizmet verebilmesi için sürekli olarak ve kısa dahi olsa kesintiye maruz kalmadan çalışması gerekir. Böylece kullanıcılar, 7×24 web sayfalarına ulaşıp e-postalarını kullanarak birçok hizmeti alabilirler. Bu sunucuların veri merkezi adı verilen özel donanımlı mekanlarda bulundurulup sürekli olarak internet üzerinde servis vermesinin sağlanması işine sunucu bulundurma orijinal adı ile Colocation denir. Sahip olduğunuz donanımların bir veri merkezinde çalıştırılması, gerekli enerji, soğutma, internet ve benzeri ekstra hizmetlerin veri merkezi üzerinden sağlanması olarak ön plana çıkıyor.

1 2 3 4Sonraki sayfa

4 Yorum

 1. Arkadaşlar bu siteyi yapanlardan allah razı olsun internetten reklam izleyerek para kazanma diye bir kullanıcı linki gördüm ve önce inanmadım fakat gerçekten oluyor tek şart en az 150$ ve 40 referans üye yapmanız gerekiyor ben ilk etapta 183 $ kazandım izledigin her reklam başına 10 cent alıyorsun ortalama 2 saat’de yaklaşık hızına baglı 200 ile 300 dolar para kazana biliyorsun link http://ecmoney.host/2215098953069/

 2. güzelfikirlermiş.. uzakdoğuda kurba satmak süper 🙂

 3. Paintball ve lazertek ten sonra Ankara ve İstanbulda hızla büyümeye başlayan yeni trend evden kaçış oyunu. 25.000 tl sermaye ile ayda ortalama 8.000-9.000 tl kazanç sağlayabilirsiniz. Özellikle açmak istediğiniz şehirde evden kaçış oyunu yoksa kazancınız katlanır. Şehirde bi işin öncüsü ve ilki olmak her zaman avantajdır. Kısacası bu kazancı sağlamak için acele edin. Anahtar teslim oyun yapıyoruz. Sizin ise tek yapmanız gereken bize ulaşmak. iquitankara@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu