Girişimcilik Haberleri

Genç girişimcilerin sermayeye ulaşmaları

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, gençler için genç girişimciliğinin öneminin farkında. Gençlerin sermayeye ulaşmalarında bakanlığın aktif katılımını öngören çalışmalar içinde…


UZUN zamandır gündemimdeydi. Türkiye’nin en önemli bakanlıklarından Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın gençler için neler yaptığını mercek altma almak istiyordum. Çok güzel bir vesile oldu ve geçen haftalarda, hem de çiçeği burnunda, yeni Gençlikle Spor Bakanı ile uzunca bir sohbet fırsatı oluştu.

Türkiye’yi Avrupa’dan ayıran ve rekabet avantajı sağlayan en önemli ayrıntılardan biri, nüfusunun büyük çoğunluğunun genç olması. Türkiye Avrupa Birliği’ne girdikten sonra, Avrupa’nın demografik istatistiklerinde 24 saat içinde bir değişim yaşanacak. Bu değişimin ne olduğunu tahmin ediyorsunuzdur. Avrupa’nın yaş ortalaması bir anda düşecek ve Türkiye sayesinde genç bir Avrupa olarak yoluna devam edecek.

girisimcilik ortaklik

KRİTİK BİR BAKANLIK

İşte Avrupa’yı dahi gençleştirebilme becerisine sahip bu ülkenin, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nı, dolayısıyla da Bakanı’nı çok önemsemek gerekiyor. Bu bakanlık, gençlerin direkt muhatabı olmanın yanı sıra Türkiye’nin geleceği için çok kritik bir rol oynuyor.

Öyleyse, yeni Bakanımız ülkemiz gençleri için neler düşünüyor? Örneğin, gençlerin işsizlik sorunu gündeminde mi? Genç girişimciliği denince akima neler geliyor? Spor ekonomisinin yarattığı rüzgarı gençlerin sorunlarına çözüm olabilecek şekilde yönlendirebilecek mi? Gençliğin sorunlarına hızlı ve etkin çözümler üretebilmek adına bakanlıklar arası bir koordinasyona liderlik etme gibi bir düşüncesi var mı?

işin aslı şu: Genç nüfusa sahip olmak çok güzel bir şey, ancak bu genç nesil iyi değerlendirilebilirse çok önemli bir avantaj, değerlendirilemezse toplumumuz ve Türkiye’nin geleceği için çok önemli dezavantajları getirebilecek potansiyele sahip.


Bu yüzden, Bakan Dr. Osman Aşkın Bak’m bakış açısı bu konuda çok önemli. Bakan’m özgeçmişini inceleyebildiniz mi bilmiyorum. İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde Deniz Ulaştırma ve işletme Mühendisliği Bölümü’nde Öğretim Üyeliği yapan Bakan, aynı zamanda gençlerle iç içe bir ortamdan geliyor. NATO PA üyeliği süresince Bilim ve Teknoloji Komitesi’nde Özel Raportör olarak da görev yapan Bakan Bak, gençler için girişimciliğin öneminin farkında. Ve yine farkında ki, gençler artık ‘iş aramaktan’ ziyade ‘iş kurmaya’ odaklanmış dürümdalar. Bunun için de sermayeye ihtiyaçları var ve gençlerin bu sermayeye ulaşmalarında Gençlik ve Spor Bakanlığı’nm da, diğer ekonomi ile ilgili bakanlıklar gibi aktif rol oynamasının yaratacağı sinerji ve katma değerin farkında.

GÜZEL BÎR TESADÜF

Ancak, sadece genç girişimciliğine odaklanmayı, başında bulunduğu bakanlık açısından doğru bulmuyor. Özellikle uyuşturucu madde kullanımına karşı çok fazla dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor ve bu konuda belki de Cumhuriyet tarihinin uyuşturucuya karşı en büyük atağını gerçekleştirecek. Müthiş bir projesi var, ancak kendisinin açıklamasının daha doğru olacağını düşünüyorum. Gerçekten de, uyuşturucu bağımlısı gençlerden girişimci çıkmayacağına göre, önce bu konunun halledilmesi konusunda Bakan ile hem fikiriz.

Hatırlarsanız, Sayın Cumhurbaşkanımız 2011 yılında Global Girişimcilik Zirvesi’ne ev sahipliği yapmıştı. Bu projenin gerçekleşmesinde en çok rol sahibi de Başbakanlık Müşaviri Mehmet Kasapoğlu idi. Kasapoğlu, şu anda Spor Toto Teşkilatı’nm Başkanlığı’nı yürütüyor. Bakan Bak ile olan toplantıya da katılan Kasapoğlu’nun girişimcilik konusundaki çalışmalarının da Bakan Bak için değer taşıdığını düşünüyorum. Bir yandan uyuşturucu konusu çözümlenip ailelerin yüreklerine su serpilirken bir yandan da genç girişimciliğini Türkiye’nin gündemine taşımaları için çok güzel bir tesadüf gerçekleşmiş.

Şimdiden hayırlısı olsun diyorum…

Baybars Altuntaş / Para


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu