İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Denenmemiş İş Fikirleri

Denenmemiş iş fikirleri, girişimcilerin genellikle göz ardı ettiği veya henüz keşfedilmemiş olan alanlarda ortaya çıkan potansiyel fırsatları temsil eder. Bu tür iş fikirleri, yaratıcı düşünce ve özgün yaklaşımlarla hayata geçirilebilir. Denenmemiş iş fikirleri genellikle risk ve belirsizlik taşırken, aynı zamanda büyük ödüller sunabilir. Bu fikirler, mevcut pazarlarda boşlukları doldurabilir veya tamamen yeni bir talep yaratabilir.

Bu noktada, girişimcilerin araştırma yaparak, piyasa ihtiyaçlarını analiz ederek ve yenilikçi yaklaşımlar geliştirerek bu tür fırsatları değerlendirebileceği unutulmamalıdır. Denenmemiş iş fikirleri, gelişen teknoloji, değişen tüketici davranışları ve toplumsal eğilimler gibi faktörlerin etkisiyle her zaman ortaya çıkabilir ve başarıya ulaşabilir. Girişimciler, cesaret ve özgünlükleriyle bu fırsatları keşfederek geleceğin başarılı işlerini yaratabilirler.

Denenmemiş İş Fikirleri
Denenmemiş İş Fikirleri

Yenilikçi kentsel atık teknolojisi

Çek Cumhuriyeti’nden bir şirket, kentsel katı atıkların ayrılmış parçalarını sınıflamak ve bu atıkların değerlendirilmesi için yeni bir teknoloji geliştirmiş. Bu teknolojiyi kullanmak isteyen firmalarla teknik destekli lisans anlaşmaları yapılacak. Çek şirket kentsel alanlardaki projeler için ortaklık tekliflerine de açık.
Referans numarası: 13 CZ 0744 3SIA

Çok etkili bina yalıtımı

AvusturyalI bir KOBI, bina izolasyonu için yeni bir teknoloji geliştirerek patentini almış. Geliştirilen bu teknolojiyle binalar geri dönüşümlü kö-püklü polistiren ambalaj malzemesi kullanarak izole ediliyor. Teknoloji çeşitli avantajlara sahip. Örneğin, alışılmış yalıtım malzemelerinden yüzde 50-75 daha kısa sürede kuruyor. Ayrıca zaman ve maliyet tasarrufu sağlıyor. Katları düzleştirmede hızlı ve kolay bir yol sunuyor. Tüm bunların yanı sıra geri dönüştürülen malzemeler kullanıldığı için çevre dostu. AB kalite standartlarına uygun bu yeni teknoloji ve ürünü Türkiye pazarına sunacak firmalarla işbirliği anlaşması yapılacak.
Referans numarası: 12 AT 0105 3RAS

Diş çürümesini engelleyen kaplama

Almanya’da bir üniversite anti bakteriyel ve diş çürümesini önleyi-ci özelliklere sahip yeni bir seramik kaplama malzeme geliştirmiş. Üniversite bu yeni malzemeyi kullanmak isteyen implant üreticileriyle ticari işbirliği anlaşmaları yapacak. Söz konusu malzemenin gıda, biyo teknoloji endüstrisi ve soğutma sistemi üreticileri tarafından da kullanılma imkanı bulunuyor.
Referans numarası: TODE20140715001

Solar kaynaklı sinek yakalama cihazı

Uzmanlara göre at sinekleri insan sağlığı açısından büyük tehlike oluşturuyor. Yüzme havuzları, at çiftlikleri ya da turistik mekanlarda sık sık bu sıkıntıyla karşılaşılıyor. işte bu gerçekten Macaristan’ın en büyük üniversitelerinden biri, at sineği yakalama cihazı geliştirmiş. Bu cihaz güneş enerjisiyle çalışıyor. Bu cihazı Türkiye pazarına sunmak isteyen şirket aranıyor.
Referans numarası:

Oyun sunucusu motoru

Güney Koreli küçük bir yazılım firması, yeni bir oyun sunucusu ve ağ motoru geliştirmiş. Bu teknoloji sayesinde çok güçlü sunucular ile online oyun geliştirmek mümkün. Bu yeni yöntem performans ve istikrar gibi çeşitli avantajlara sahip. Oyun geliştiricilere zaman ve bütçe açısından da avantaj sağlıyor. Güney Koreli şirket, oyun geliştirici firmalarla lisans anlaşması yapmak istiyor.
Referans numarası: 13 KR 9A9D 3SL9

Üretimi kolay, dayanıklı ahşap kapı

İrlandalI bir KOBI, ahşap kapı kalite ve direncini artıran yeni bir teknoloji geliştirmiş. Teknoloji, sert odundan yapılmış geleneksel kapılarda kullanıma uygun. Ayrıca her türlü dekoratif ahşap mobilyaların üretiminde de kullanılıyor. Diğer teknolojilerde dış katman yalnızca bir yönde işlenebilirken, bu teknolojide birkaç yönde ağaç kalitesini kaybetmeden işlenebiliyor. Ayrıca teknoloji rekabetçi bir fiyata sahip. Üretim prosesleri az. Tüm bunların yanı sıra üretim sürecinde daha hijyenik bir ortam sunuyor. Irlandalı KOBI, bu teknolojiyi Türkiye pazarındaki üreticilere sunabilecek bir firma arıyor.
Referans numarası: 13IE 51S6 3SMD

Metan üreten yeni yöntem

İtalyan araştırma şirketi, herhangi bir organik malzemeyi metana ve ısıya çeviren termo kimyasal çevrim bazlı yeni bir eneıji prosesi geliştirmiş. Teknoloji küçük şehirlerdeki, endüstrilerdeki veya hastanelerdeki küçük miktardaki (günlük 500 kilogramdan 3 tona kadar] organik atıklardan enerji üretiyor. Bu teknolojinin geliştirilmesi ve testleri devam ediyor. Şirket, bu süreçte testleri devam ettirecek endüstriyel ortaklar arıyor.
Referans numarası: 12 İT 56Z7 3R38

Fotoğraf, video aracılığıyla denetim

Ses teknolojileri konusunda uzmanlaşmış bir Rus şirketi, ses ve yüz tanıma için yenilikçi bir teknoloji geliştirmiş. Sistemin stratejik önemli nesnelerin fiziksel korunmasında ve erişim kontrol uygulamalarında kullanılmasının uygun olduğu belirtiliyor. Yeni teknolojiyi kullanmak isteyen firmalarla teknik destekli ticari anlaşmalar yapılacak.
Referans numarası: 11 RU 86FG 3NC3

ileri teknoloji tekstil malzemesi

Yine Romanya’da bir enstitü tekstil sektörüne yönelik yenilikçi ürünler geliştirmiş. Enstitü özellikle nano teknoloji konusunda uzmanlaşmış. Nano teknolojiyle değişik polimerlerden nano iplikler elde edilmesi gibi projeleri var.

Yenilikçi su ve hava temizleme cihazı

Rus bilim adamı suyun saflaştırılmasıyla ilgili yeni bir teknoloji geliştirmiş. Bu teknoloji mekanik ‘duran dalgaların’ fiziksel özelliklerine dayanıyor. Cihaz bir dalga boyu uzunluğu boyunca sabit basmç farkları yaratarak titreşim kaynaklarından açığa çıkan kinetik enerjinin potansiyel enerjiye dönüştürülmesi yöntemiyle çalışıyor. Bu yöntem herhangi bir sarf malzemesi (filtre, membrane) kullanılmadan suyun yüksek saflığa ulaşmasına olanak sağlıyor. Uluslararası patent başvurusuna hazırlanan bilim adamı projesi için ortak arıyor.
Referans numarası: 11RU 86FG 3LGG

Tarım için koruyucu tekstil

Romanya orijinli bir enstitü, tarımsal tekstil malzemeleri için özel koruma geliştirmiş. Bu yenilikçi malzemenin en önemli özelliği su ve hava geçirgenliğinin oldukça yüksek olması.

Özel koruma malzemelerin mukavemet gücünü de artırıyor, anlaşmaları altında araştırma organizasyonları ve endüstriyel firmalarla temas kurmak istiyor.
Referans numarası: 12 RO 74DQ 305Y

Işığı kontrol eden akıllı pencere

Portekiz’de bir üniversite, transparandan tamamen koyu olmaya kadar giden ışık girişini sürekli kontrol eden akıllı bir cihaz geliştirmiş. Bu cihaz güneş paneli veya ısı dönüştürücüsü olarak binalarda enerji verimliliğini arttıran bir çözüm olarak kullanılacak. Örneğin, gün ışığı girişini kontrol edebilen akıllı pencere gibi… Araştırma grubu teknolojinin ticari olarak pazara sunulması için lisans anlaşmaları yapacak.
Referans numarası: 13 PT 65BN 3SMF

Robotik modüller

Robot üreten İspanyol şirketi, kişiselleştirilebilir modüler robot kol parçaları geliştirmiş. Modüler parçalar karmaşık sistemlere kolaylıkla adapte edilebiliyor. İspanyol şirket, ürünlerinin teknik entegrasyon ve birleştirmesi için ortaklar arıyor.
Referans numarası: 13 ES 252K 3SJO

Çok hızlı kuruyan çimento

AvusturyalI bir KOBİ, çimento kuruma zamanını yüzde 60 azaltan yeni bir ürün geliştirmiş. Şirket, bu yenilikçi çimentoyu üretmek isteyen firmalarla teknik destekli ticari anlaşmalar yapacak.
Referans numarası: 13 AT 0105 3S2X

Yeni bir enerji aktarım sistemi

Enerji her dönemin en önemli sektörlerinden biri. Bu alanda faaliyet gösteren firmalar yeni teknolojilere büyük yatırımlar yapıyorlar. İşte bu sektör için yeni bir teknoloji geliştiren Portekizli üniversite bir anda dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Üniversite enerji aktarımı için yeni bir teknoloji geliştirmiş. Bu teknoloji makine, bisiklet veya benzeri araçlarda hareket dönüşümü ile verimlilik artışı sağlıyor. Üniversite, bu teknolojiyi kullanmak isteyen şirketlerle lisans anlaşması yapacak.
Referans numarası: 11 PT 65BN 3KPR

Biyo yakıt için etkili bir teknoloji

Biyo yakıt alanında faaliyet gösteren Polonyalı bir şirket yeni bir teknoloji geliştirmiş. Teknoloji patentli olup piyasadaki mevcut teknolojilere alternatif olarak gösteriliyor. Üretim metodu’ olarak kimyasal reaksiyon içermiyor. Teknolojinin avantajları parçalanma prosesi sonucunda yüksek kaliteli ürün, prosesin yüksek etkiye sahip olması şeklinde sıralanıyor. Patent koruması altında alman bu teknolojiyi kullanmak isteyen şirketlerle lisans anlaşmaları yapılacak.
Referans numarası: TOPL20130708002

Sıtmaya karşı özgün metot

Dünya Sağlık Örgütü’nün yapmış olduğu açıklamaya göre, dünyanın yarısı sıtma riski altında yaşıyor. Bu nedenle sıtma tedavisi için mücadele eden kuruluşlar yeni yöntem arayışındalar. Bir Ingiliz üniversitesi de sıtma karşısı iyileştiricilerin üretilmesi temeline dayalı bir teknoloji geliştirmiş. Üniversite teknolojiyi daha büyük ebatlarda üretim için ileriki aşamalara geçirip geliştirmeyi hedefliyor. Endüstriyel boyutta pilot bir tesisi oluşturulabilmek için konuyla ilgili faaliyet gösteren firmalar ile lisanslama ve teknik boyutta anlaşmalar yapmak ve ortaklıklar kurmak istiyor.
Referans numarası: TOUK20130719001

Yer değiştirme sensörü

Yüksek hassasiyetli sensör üretiminde uzmanlaşmış bir Fransız şirketi, yeni bir yer değiştirme sensörü geliştirmiş. Inovatif ölçüm cihazı spor ve medikal analizlere adapte edilebiliyor. Aynı zamanda kolay bir şekilde bilgisayar ortamına da aktarılabiliyor. Söz konusu sensör parmaklar arasında sıkma ve kavrama hareketleriyle ölçüme olanak sağlayan bir alet.

Birçok rehabilitasyon alanında kullanımı mümkün. Piyasadaki benzer ürünler ile karşılaştırıldığı zaman kolay kullanımı, veri kaydıyla ilgili sahip olduğu özelliği ve bireysel ölçüm bilgileriyle öne çıkıyor. Şirket, bu cihazı geliştirmek ve hedef uygulamalara adapte edebilmek için uygun partnerler arıyor.
Referans numarası: 13 FR 36L3 3RUF

Atıklardan yeşil bina

Küresel iklim değişikliği, çevrenin korunması ve daha temiz bir dünya için endüstriyel atıkların geri dönüşümü, değerlendirilip yeniden ekonomiye kazandırılması son derce önemli. İtalyan KOBİ, endüstriyel atıklardan yapı malzemeleri elde etmek için bir üretim süreci geliştirmiş. Teknolojinin son derece güvenli olduğu belirtiliyor. Bu teknoloji sayesinde fırında yakma ya da kurutma işlemlerine ihtiyaç yok. Üstelik hiçbir atık oluşmuyor. Kullanılacak atıklar ise şu şekilde sıralanıyor: Seramik artıklar, doğal taş parçacıkları, bina yapıları ve molozlar, döküm sürecinden sonraki oluşan atıklar. Bu teknolojiyi geliştiren firma teknik destekli ticari işbirliği ve lisanslama anlaşması yapabileceği endüstriyel firmalar arıyor.
Referans numarası: 13 İT 56Z7 3S6A

Coğrafi bilgi sistemleri

Bilişim sektöründe uzmanlaşan Polonyalı bir KOBİ, yenilikçi bir coğrafi bilgi sistemi geliştirmiş. Bu sistem, enstitülerde kullanılabilecek harita veri gelişimi ve üçboyutlu dış kaynak kullanımına imkan veriyor. Sistem grafik sayısal verileri hızlı işlemesi özelliğiyle yenilikçi.

Ayrıca ciddi oranlarda maliyet avantajı sağlıyor. Firma, teknik yardım ile birlikten ticari anlaşmalar yapabileceği partnerler arıyor.
Referans numarası: 11PL 63AX 3LK9

Yüksek performanslı aşındırma teknolojisi

HollandalI bir KOBİ, cam ve seramik parçalar için yüksek performanslı yüzey aşındırma teknolojisi geliştirmiş. Bu yeni teknoloji sayesinde yüzeylerde cilalamaya gerek kalmıyor.

HollandalI firma, teknik destekli ticari anlaşma yapmak istiyor. Bu doğrultuda benzer alanlarda faaliyet gösteren şirketlerle işbirliği anlaşmaları yapacak.
Referans numarası: TONL20140314001

Kablosuz arter basınç sensörü

Hollanda’daki bir üniversitede çalışan bilim adamları anevrizma kesesi içindeki basıncı ölçmek için bir kablosuz basınç sensörü geliştirmiştir. Basınç sensöründen alman veriler depolanabiliyor. Cihaz kablosuz çalıştırılıyor. Anevrizma, bir dizi stent vasıtasıyla aort çeperine protezin sabitlenmesini sağlayan endovasküler ameliyatlarla tedavi edilebiliyor. Arter içinde konumu stabil edilebiliyor ve uzun süre veri saklamak için sağlıklı bir yol sunuyor.

Elektrik ve manyetik alanlar boyunca herhangi bir şekilde pil ihtiyacı bulunmuyor. Basınç monitörleri venslere, aterlere ve diğer kan damarlarına uygulanabiliyor. Söz konusu teknoloji sahibi bilim adamları, lisanslama anlaşmaları yapabilecekleri medikal cihaz konularında faaliyet gösteren firmalar arıyor.
Referans numarası: TONL20130718002

Kozmetikte yeni formüller

Fransa’daki bir üniversitenin kimya bölümünde krem, şampuan ve benzeri kişisel bakım ürünlerin için yeni formüller geliştirilmiş. Patentleri alınan ekolojik, çevre dostu ürünleri piyasaya sunmak isteyen firmalar aranıyor.
Referans numarası: 11FR 34K2 3LCQ

Mimik tanıma cihazı

İspanya merkezli teknoloji şirketi, pazarlama ve dijital tabela sistemlerinde
kullanılmak amacıyla mimik tanıma teknolojisi geliştirmiş. Hem telefon hem de tablette kullanılabilen bu teknoloji çeşitli avantajlara sahip. Örneğin fiziksel ve psikolojik engelleri aşabildiği için ürün geliştirme daha etkili ve çekici hale gelebiliyor. Şirket, teknolojisini lisanslamada, ortak girişimlerde bulunabilme veya özel ihtiyaçlara cevap verebilme noktalarında firmalarla işbirliğine gitmek istiyor.
Referans numarası: 13 ES 732H 3SKJ

Döküm sanayi için robotik hücre

Farklı amaçlar için kullanılan robotik hücrelerin projelendirilmesi ve üretimi alanında aktif bir Sloven KOBI, uzmanlıklarını ve know hovv’mı paylaşmak istiyor.

Söz konusu firma döküm sanayi için yenilikçi bir robotik hücre geliştirmiş. Bu sayede maliyetler azalırken hız ve kalite artıyor. Ayrıca şirket 7/24 hızlı teknik desteği ile sorunlara anında cevap verebiliyor.
Referans numarası: 12 Sl 68CÖ 3RJR

Otomatik kimliklendirme sistemi

Hollanda merkezli uluslararası bir organizasyon, otomatik kimliklendirme sistemi geliştirmiş. Benzerlerine göre avantajlı özeliklere sahip olduğu belirtilen bu yeni sistemi kullanmak isteyen şirketlerle lisans anlaşmaları yapılacak.
Referans numarası: 13 NL1D1D 3RY6

Hüsnü Demir
E-posta: husnu.demir@ebiltem.ege.edu.tr
Telefon: 0232 343 44 00 Dahili: 110

2 Yorum

  1. Referans numaralarını nasıl kullanabilirim daha detaylı bilgi almak ve talepte bulunan firma ile irtibata geçmek istesem ne yapmalıyım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu