İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Az Sermaye İle Yapılabilecek Kolay İş Fikirleri

Sermayeniz az olabilir mutlaka yapılabilecek “iş fikirleri” vardır diyerek kolay iş fikri modellerini beğenize sunuyoruz. Birbirinden ilginç kolay iş fikirleri ve girişim önerileri… Gereken sermaye az. Sabırlı olunur, dikkatli adımlar atılırsa, işleri büyütmemek için hiçbir neden yok. Henüz hiçbiri yapılmadı. Az sermayeyle ufak bir risk alın, ilkleri siz yaratın!.

Az Sermayeli İş Fikirleri

AŞAĞIDA sunduğumuz güncellenmiş öneriler girişimcilerimize yeni fırsat kapılarını aralamakla kalmayacak, çağrışım yoluyla size esin kaynağı da olacaktır. Önerilen işlere bakarak daha değişik benzer girişimleri planlayabilirsiniz. Büyük sermaye gerektirmeyen bu girişimlerin önemli özelliği, kendi sahası içinde ilkleri temsil etmesi! Ülkemizin coğrafyasına, kültürüne ve geleneksel iş tutuş biçimine uydurulan bu önerileri bir yere not ettiğiniz takdirde bu basit işleri ilk yapan siz olabilirsiniz.

Kaldırım Üstü Büfeler Revaçta

İngilizcede çeşidi yüzlerle ifade edilen soslara kısaca ‘dip’ deniyor. Tam açılımı ise ‘dip sauce’ Kelimenin niteliğinden anlaşılacağı üzere bu soslar ‘katık malzemesi’ daldırılarak yeniyor ve oldukça lezzetli bir fast-food alışkanlığı. ‘Dip’ İngilizcede ‘daldırmak’ anlamına geliyor. Soslar patates cipsi gibi eşlik ürünleriyle birlikte ayaküstü yeniyor. Uygulamanın şimdilik Türkiye’de bir benzeri yok. Sistem oldukça basit… Bildiğimiz ‘parmak patates'(Amerika’da ‘french fries’ deniyor) bu pratik fast-food beslenme türünün ‘katık’ maddesi. Ayrıca klasik ‘cips’ şeklinde ya da yuvarlak formda olan patates biçimleri de var.

Kaldırım Üstü Büfeler

Dipler rengârenk çeşitli salçalardan oluşuyor. ‘Avokadolu’, ‘karidesli’, ‘keskin acılı’, ‘parmesan peynirli’, hatta ‘siyah havyarlı’ olmak üzere birçok çeşidi var. Kimi girişimciler ‘çikolata’ ve ‘karamel sos’ başta olmak üzere tatlı dip çeşitlerini de ihmal etmiyor. Tezgâh üstünde dip sayısı genellikle 20 adedi buluyor.

Sistemin çalışması basit: Aynen ‘burger’ işletmelerinde olduğu gibi kızarmış patatesler karton külahlara konuyor ve yine kartondan üretilmiş kâselere doldurulan diplerle servis ediliyor. Parmak patateslerin boyları bilinenden daha büyük. Daldırma işlemini kolaylaştırmak için diğer cips türleri kaşık gibi bombeli yapılmış.

Bu tatları deneyenler ‘dip’ten daha lezzetli bir gıda olamayacağı iddiasında. Tabii yanında mutlaka soğuk bir içecek olmak şartıyla! Fiyatları ise fast-food dünyasına göre hayli rekabetçi düzeyde. İşyerlerinin hem mobil hem de sabit olması mümkün. Kısacası bizim damağımıza uygun, düşük yatırımlı, bol kazançlı iş fikirleri.

Ayaküstü Peynir Lezzeti

‘Dip büfeleri’ dışarıda yayılırken bunun kendi kültürümüze adapte edilmiş şeklini de düşünmemiz lazım. Bir bakıma dip kültürünün oldukça otantik ve bize özgü şekli! Bu kez sahnede patates yerine bildiğimiz çıtır simit var.

Kolay İş Fikirleri
Kolay İş Fikirleri

Bu projede ‘dip’in yerini sürülebilir kıvamda çeşitli peynir lezzetleri alıyor. ‘Labne’, ‘beyaz’ ya da ‘krem peynirler’… Tercih ve tasarım yaratıcılığınıza kalmış. Bu iş için en az 10 çeşit sürülebilir peynir sergilemek olası. Hepsi sağlıklı porsiyonluk fabrikasyon ambalajlarda… Kaşar peynirinin buluşsa! krem formunu bu amaçla başköşeye oturtmak mümkün.

Sunulan menü sadece ‘çıtır simit’, ‘porsiyonluk peynir kasesi’ ve ‘sıcak bir çaydan’ ibaret. Bu nefis menüyü hemen her yere taşıyabilirsiniz. Hatta sokak simitçileri için böylesi yeni proje değişik bir atılım olabilir. Müşteriler geniş bir yelpazeyi içeriyor. Risk yok, müşteri ise pek çok!..

Acısı Ayarlı Aile Boyu Ketcap

Raflarda görülen ketçapların gramajları genellikle birbirinin aynısı. ‘Aile boyu’ şeklinde büyük bir ambalajda sunulan ve neredeyse tükenmeyen bir ketçap formu düşünün, üstelik üretimi de oldukça kolay.

Gıda kodeksine göre uygun koruyucularla takviye edilmiş bu ketçap, özellikle büfeler, restoranlar, fastfood zincirleri ve pizzacılar için ideal. Tüm mesele ambalaj biçiminin tasarımında… Üstelik bir başka özelliği daha var; ürünün acılığını siz ayarlıyorsunuz!

Aile Boyu Ketcap

Ambalajın içindeki özel hazne ufak bir ayar düğmesiyle akış yönüne istenen dozda biber özütü karıştırıyor. ‘Duyusal acılık indeksi’ne göre en acı ketçapı dahi ufak bir dokunuşla ‘imal etmek’ mümkün, ilk uygulama Meksika’da yapılmış ve sonuçlar oldukça etkileyici. Saf biber özütü ve klasik ketçap yan yana…

Özel aparat geliştirmek ise size kalmış. Çünkü mevcut örnek şimdilik patent koruması altında. Ancak üreticisi ketçap formülünü açıklamaktan çekinmiyor:

İşte biberi ayarlı üniversal ketçap formülü aynen şöyle: Yarım litre corn syrup (mısır şurubu), üzüm sirkesi, 2.5 litre yumuşak su, 150 gram şeker, 25 gram tuz, 200 gr. soğan tozu, 100 gr. sarımsak tozu, 20 kiloya tamamlamak üzere 28 ila 30 brix taze domates salçası. Ayrıca 100 gr.lık özel hazne için tercihan ‘habanera’ biberi. (Urfa’da yetişen ‘cayenne’ türü bir biber tam bunun karşılığı olabilir).

Sokak Tipi Galoş’a Talep Var

Daha önce de yazdık; Amerika’da bu kılıflara ‘drizzle boots’ deniyor. Bir cins estetik nitelikli ayakkabı galoşu… Ayakkabıları yağmurdan, çamurdan ve kardan koruyor.

Erkek ya da kadın fark etmiyor. Her numara ayakkabının üzerine geçirilebilen çıt çıtlı bir kolaylık! Galoşlar özellikle saydam ‘vinyl’den yapılıyor. Bot giyer gibi geniş ağzından ayakkabıya geçiriyorsunuz. Galoşların estetik bir görünümü var. Taban kısmı uzun süre yürümekle aşınmıyor.

Sokak Tipi Galos

Yapılacak yatırım sadece sıcak çeneli bir baskı aparatı ve basit bir kalıp makinesinden ibaret.

Kadınlar için topuk yapmak da mümkün. Plastik materyali ‘zamac’ türü ultrasonik baskıyla yapıştırmak hem büyük kolaylık hem de üretimde yüksek hız sağlanması açısından önemli bir ayrıntı. Saydam olmak şartıyla üretimde her rengi denemek mümkün. En çok satılanı ise ‘clear vinyl’den imal edilen saydam olanları. Dumanlı bir görünüşe sahip ‘smoke vinyl’ ise daha çok kadın ayakkabıları için kullanılıyor.

Ayakkabı satıcılarının satılan ayakkabı yanında ‘promosyon’ olarak bu basit kolaylığı vermesi bile büyük bir pazara işaret ediyor. Ürünün reklamını ise ‘drizzle boots’ sokakta ve caddede zaten kendisi yapıyor.

Sevimli Kervan Kazançlı Bir Yatırım

Başlık sizi şaşırtmasın, bu bir turizm aktivitesi. Tek bir sezonda yüklü paralar kazanmanız mümkün. Bu uygulama da tıpkı bisiklet turları gibi ses getirecek cinsten. Bir bakıma onun daha otantik ve canlı şekli, ismi üzerinde: ‘Sevimli Kervan’ hem çevreye dikkat çekiyor hem de kervan sözcüğüyle turistlere masalsı bir mesaj veriyor.

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v80), quality = 90

Uygulama halen Meksika, Peru, hatta Yunanistan gibi ülkelerde epey tutmuş durumda. Hem yetişkin hem de çocuk turistler için: Bizdeki canlı örnekler maalesef sadece tekil olarak Kapadokya yöresinde görülüyor.

Bunlar organize olmamış yerel karakterli bireysel girişimler.

‘Sevimli Kervan’ın yatırım malzemesi ise daha çok ‘eşek’ ve ‘pony’ türü atlardan oluşuyor. Eşek, turistlerce daha sempatik ve otantik bulunuyor, ‘pony’ ise daha çok çocukların tercih ettiği sevimli cüce atlar. Hayvanları yöresel biçimde ayna ve boncuklarla süslemek işin ince ayrıntısı. Bu ilginç kervana ritim katmak için mutlaka bir çan sesi gerekiyor.

Mini gezi kervanlarının dünyada iki uygulanma alanı var: Motorlu araçların yasaklandığı turistik mahaller ve halka açık plajlar. Hayvanların çok sağlıklı ve bakımlı olması ise vazgeçilemez bir şart.

Kendinden Elektrikli Nano Battaniyeler

Gerçi mevsimi geçmiş görünüyor ama bu yeni nesil battaniyeler iyi bir ihraç kalemi olabilir. Buluş henüz çok taze. ‘American Chemical Society’ geçenlerde açıkladı.

Stanford Üniversitesi’nde yapılan deneylere göre elektrikli battaniyeler ciddi bir evrim geçirmek üzere.

Kendinden Elektrikli Nano Battaniyeler

Bu yeni teknolojide yüksek düzeyde karbon içeren ‘nanotüpler’ bir boya gibi kâğıt veya tekstil elyafa şırınga ediliyor. Yalnız battaniyeler değil, pamuk ve polyester giyim eşyalarında da bu yöntemin kullanılması gündemde.

Karbon nanotüpler bir bakıma kendiliğinden kumaşlardaki sıcaklığı ayarlanabilir bir düzeye getiriyor. Hatta bu battaniyeler ısındıkça renk değiştiriyor. Molekülleri harekete geçirip ısı ve ışık etkisi sağlamak için ufak bir batarya yeterli. Gün ışığında şarj olan elyaflar gece istenen ısıyı sabit tutuyor. Üstelik ‘nano materyal’ kumaşı su geçirmez yaparak açık alanlarda da kullanılabilecek hale getiriyor. Bu girişim fazla karmaşık görünse de teknoloji meraklısı girişimciler için cazip bir fırsat olabilir. Sistemin geleceği oldukça parlak. Şimdiden ısı deneyleri yapılmış ve olumlu sonuçlar alınmış. Gerekli açıklamalara “Stanford Üniversitesi Araştırma Laboratuvarlarfndan ulaşabilirsiniz.

Gezginci Mini Gözlem Evi Kurabilirsiniz

Ülkemizde pek denenmemiş küçük çaplı bir iş daha… Tüm yatırım tamamı 500 doları geçmeyen çok fonksiyonlu bir teleskoptan ibaret. Bu türden amatör teleskopları internet üzerinden sipariş etmek mümkün. Ancak piyasada hobi kategorisine giren bu aletlerin hemen her çeşidi var.

Teleskopların kurulumu ve taşınması kolay.

gozlem evi

Ayarlı üçayak üzerine monte edilen teleskopla ‘açıkhava kafe’leri, ‘restoranlar’ ve ‘yaya bölgelerinde’ bir köşe edinerek gösteri yapmak mümkün.

Daha profesyonel çeşitler için biraz sermaye gerekiyor. Bunlar genellikle jetonla çalışan daha gelişmiş profesyonel teleskoplar. Sadece yakın yıldızlar ve Ay üzerindeki harika manzaraları değil, uzak evrende saklı görüntüleri de yakalamak mümkün.

Aynı kategoride çok gelişmiş seyir dürbünleri de var. Bunlar genellikle jetonla çalışıyor ve tamamen seyir amaçlı. Belediyelerle anlaşıp kentlerin belli yerlerinde bu seyir dürbünlerinin işletme hakkı alınabilir; yap işlet devret sistemiyle çalıştırılabilir.

Daha gelişmiş bir sistem ise özel bir noktada halka açık gözlem evi kurmak ve burayı bir işyeri haline getirmek. Yalnız turizm amaçlı değil, vatandaş için de değerli bir eğitim hizmeti bu.

Hayvan Severler İçin İlk Yardım Çantası

Ülkemizde henüz üretime girmemiş yeni bir uygulama. Kedi köpek gibi evcil hayvanlar için düşünülmüş ilk yardım çantalarının içinde yok yok.

Hayvanlar için hazırlanmış ilk yardım çantası ilk bakışta insanlar için tasarlanmış benzerlerini anımsatsa da onlardan daha farklı. Bu çantalar Batıda büyük marketlerin ‘pet’ raflarında yer alan öncelikli bir ihtiyaç haline gelmiş. Çoğu veteriner onaylı…

Hayvan Severler İçin İlk Yardım Çantası

Amerika’da 60 parçalık bir çanta ortalama 30 dolara satılıyor. Eğitici kitap içerenleri ise biraz daha pahalı. ‘Pet First Aid Manual’ tanımı altında satılan kitaplar da bu kategorinin bir başka dalı. Sadece bu kitapları kaleme almak bile başlı başına bir girişim.

Köpekler için özel üretilen ‘survival kit’ler ise daha çok ciddi hayvan yaralanmalarında kullanılıyor. Fiyatları 50 dolar civarında. Kuşlar, balıklar ve diğer evcil hayvanlar için geliştirilmiş özel ilk yardım çantaları davar.

Tüm bunlar hayvan severler için en çok alınan materyaller arasında. Daha gelişmiş çeşitlerde ise hayvanlara ilk yardımın nasıl yapılacağını gösteren eğitici ‘DVD’ler var. Kısacası yaratıcılığa açık, hayvan dostlarına yönelmiş sıra dışı işlerden bir örnek.

Hediyelikler İçin Fiyonk Üretin

Daha önce de yazdık. Hediyelik eşya satan çoğu mağaza paketlerin üzerine yapıştırılan fiyonkları piyasadan hazır alıyor. Oysa bunun çok basit bir aleti var. Fiyonk üretmek için kullanılan bu basit gereç ‘home based business’ (evde yapılan işler) kategorisinde ödül almış bir alet. Tercih özelliği, maliyet tasarrufu ve çeşit kolaylığı sağlaması…

fiyonk

Karşınızda iki seçenek var: Bu ‘kit’i (yani aygıt düzeneğini) üreterek mağazalara satabilir ya da basit bir atölyede seri hazır fiyonklar üretmek amacıyla kullanabilirsiniz. Fiyonk için çok daha gelişmiş otomatik makineler de var. Çoğu Çin malı olan bu makinelerin gelişmiş şeklini bizim tasarımcılar rahatça çizebilir. Tercih size kalmış. Gerekli eğitim ve denemeler için internet arama motorlarına ‘bow maker’ yazmanız yeterli. Bu aletler genellikle ‘kit’ halinde satılan ucuz gereçler.

Amerika’da hediyelik satan mağazalar 10 dolara satılan bu basit aleti alıyor ve her renkten şerit rulolardan anında üretim yapıyor. Fiyonk buklelerinin nasıl kompoze edileceği ise ufak bir kitapçıkta gösterilmiş olmasına rağmen tecrübe ve beceriye bağlı. Her mağazaya lazım basit bir alet, iş yapanın kılıç kuşananın! internet üzerinden sipariş ederek çeşitli dizaynları oluşturabilir, bu tür aletlerin patentli imalatçılığını da yapabilirsiniz.

İsme Özel Çikolata

Yine basit bir girişim daha… Amaç isme özel çikolatalar üretmek. Bu çikolataların değişik amaçlarla farklı biçimde tüketilmesi pazarlama açısından bir avantaj!

Projede imalat için önce ‘manuel baskı kalıpları’na ihtiyaç var. Seri üretim yapan makineler çok pahalı. Üretim tam bir ustalık işi. Önce çikolata materyali kalıplara dökülüyor. Kalıplar kare, dikdörtgen, daire veya üçgen formunda olabiliyor. Tamamının içleri teflon kaplanmış emayeden, ikinci bir kalıpla çikolata üzerine çeşitli baskılar yapılıyor, istenen ismi ya da logoyu sertleşmiş çikolata kalıbı üzerine basmak mümkün. Baskı tekniği tamamen ikinci kalıbın özelliğine bağlı, isim, logo, çizim gibi birçok görüntü unsuru uygulanabiliyor. Hatta davetiye, mesaj bile basmak mümkün. Oluşan ürünler tipik bir promosyon malzemesi aynı zamanda.

İsme Özel Çikolata

insan isimleriyle şekillendirilmiş çikolatalar ise tam bir sürpriz havasında. Üretim materyali oldukça kolay temin edilebiliyor. Mermer tezgâh ve döner tamburlu ‘ben mari kazam’ en başta gelen üretim gereçleri. ‘Kakao yağı’ ve ‘kakao karışımı’ ustalık isteyen bir iş…

Eğer sadece isimler üzerinde çalışılacaksa hoş bir ambalajla bu işi perakendede ticari hale getirmek mümkün, içişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel Müdürlüğü’ne göre bugünlerde en çok konan isimler erkeklerde Yusuf, Mustafa, Mehmet, Ahmet; kızlarda ise Zeynep, Elif, Ayşe ve İrem. Uygulama inovasyona çok açık. Şirketlerin özel basılmış logoları aynı zamanda lezzetli bir el ilanı olabilir. Ve son bir not: isme ve logoya yönelik çikolata satışları web üzerinden Amerika’da neredeyse küçük bir endüstri oluşturmuş durumda. Tamamen ‘home based’ evde yapılabilecek işler kategorisine girmiş kazançlı bir uğraş…

Bir Yorum

  1. Tüm türkiye genelinde katı ve sıvı solucan gübresi ile alakalı bayilikler verilecektir.İsterseniz en son sistemde katı solucan gübresi üretin isterseniz sıvı solucan gübresi satısı ile hem kazanc saglayın organıgın gucune destek verin .Proje konusunda bilgi için tel 0554 904 17 32 ……………… Solucan gübresi yeni trend gübre ile sizde kazanan tarafta yer alın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu