Ek İş Ek Gelir Yöntemleriİş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Sermayesiz İş Fikirleri – Sermayesiz İşler

Sermayesiz İşler Nelerdir

İş kuracak parası olmayan girişimcilere ve ek iş ile evin bütçesine katkı sağlamaya çalışanlara irili ufaklı iş modeli örnekleri veriyoruz. Sermayesiz işler olarak tanıtacağımız bu iş modelleri iş fikri arayan girişimcilerede yol gösterebilir. Bu işlerin çoğu bilgi ve beceri gerektiren işler içlerinde öğrenilmesi gereken işlerde var, bereceri gerektirende var, hiçbirşey bilinmesine gerek kalmayanda var. örnek çok sermayesiz iş fikirleri açısından oldukça bol seçenek mevcut.


Eğitmenlik. Çeşitli el becerisi(hat sanatı) yada teknik kurslara(flash tasarım) gidip bireysel olarak çalışabilirsiniz.

2. El Satıcılığı. Evinizdeki yada çevrenizdekilerin kullanmadıkları fakat satılabilir olan eşyalarını toplayıp gittigidiyor.com yada hemalhemsat.com gibi sitelerde komisyon karşılığında satabilirsiniz.

Evde ders verme. İlkokul çocuklarına 1-2-3. sınıf matematik ve Türkçe dersi gibi dersler konusunda yardımcı olabilirsiniz.

Koçluk. Eğer geçmiş iş deneyimleriniz bir değer yaratabilecek düzeyde ise uzman olduğunuz konuda koçluk yapabilirsiniz.

Danışmanlık. Uzman olduğunuz konuda danışmanlık verebilirsiniz. Benim elektronik ticaret ve proje yönetimi konularında yaptığım gibi.

sermayesiz-islere-ornekler

Ahçı. Kendi sokağınızda yada çevrenizde oturan öğrenci ve bekarlara yemek yapabilirsiniz.

Editörlük. Bazı web sitelerine başvurarak yazı hazırlama ve içerik gönderme teklif edebilirsiniz.

Çeviri. Yabancı diliniz var ise evden çeviri yapabilirsiniz.

Fotoğrafçı. Evinizde küçük bir stüdyo hazırlayarak eticaret siteleri için ürün fotoğrafı çekebilirsiniz. Hatta stüdyonuzu yanınızda bile taşıyabilirsiniz.

Tamirci. Eğer elektronik bilginiz varsa bozuk radyo, fırın vb. tesisat bilginiz varsa su tesisatı gibi konularda çevrenize destek hizmeti satabilirsiniz.

Kışlık yemek hazırlama. Ev mantısı, turşu, sebze kurutma vb. “ev işi-el işi” şeyler yaparak para kazanabilirsiniz. Bebekli aileler için yoğurt yapmak da sayılabilir.

Çocuk Bakımı. Çocuk bakabilirsiniz.

Hayvan Bakımı. Tatile gidenlerin kedi, köpek, balık vb. hayvanlarını evinizde misafir edebilirsiniz.

Sekreter. Henüz Türkiye’de oturmadı ama birkaç küçük işletmenin sekreter asistanlığını evden yapabilirsiniz.

Temizlikçi. Evlere temizliğe gitmek zaten bildiğimiz bir yöntem.

Organizatör. Birilerinin yada şirketlerin yapacakları etkinlikleri planlama ve uygulamalarında yardımcı olmak, gerekli ayarlamaları yapmak.

Düzenli mesaj(newsletter) hizmeti. Birçok firmadan düzenli olarak aldığınız emailler gibi sizde başka firmalar için aylık emailler hazırlayabilirsiniz.

Kişisel alışveriş. Eğer özel bir ilgi alanınız var ise o okonuda kişilerin alışverişini siz yapabilirsiniz. Örneğin kitap konusunda uzman bir ibaşkasına güzel bir kütüphane oluşturması için gereken kitapları alabilir.

Tashih. Bazı yayınevleri bir kitabın baskısı öncesinde ilk baskısını birilerine okutarak, imla ve yazım yanlışlarını düzelttiriyorlar.

Takı Tasarımı. Hem kitap hem de kurs olarak çok sık görmeye başladığım bu konu oldukça keyifli. Biraz uğraşırsanız çok güzel takılar yapıp internetten satabilirsiniz.

Taşıma. İşe gidecek birkaç yetişkin yada okula gidecek birkaç öğrenci ayarlayıp aracınızla sabah götürüp akşam geri getirmeniz mümkün.

Proje Hazırlama. Tübitak ve AB projeleri ile ilgili olarak uyulması gereken standart ve usulleri konusunda kendinizi yetiştirirseniz ilgili dosyaların hazırlanması konusunda firmalara destek verebilirsiniz.

Araştırma. Özellikle yabancı diliniz var ise yurt dışındaki üniversitelerle yazışıp onların Türkiye’den ihtiyaç duyabilecekleri araştırmaları (Osmanlı arşivleri vb.) onlar adına yapabilirsiniz.

Sanat eğitimi. Çocukların yetenek ve becerilerini geliştirici eğitimler vermek.

Mum yapma. Mum yapmak parafin, boya, kalıp vb. bazı malzemelerle oldukça kolay yapılabilecke bir şey. Estetik yanınızı kullanarak çok özel mumlar yaparak satabilirsiniz.

Örgü. Kazak, hırka, atkı vb. el işi yaparak meraklısına satabilirsiniz.

Bahçe işleri. Sokağınızdaki apartmanların çimlerini ve çiçeklendirmesi ile uğraşmak, ağaçların ve çalılıkların budanması gibi işler ile para kazanılabilir.

Masaj. Masaj yaparak para kazanabilirsiniz.

Web sitesi hazırlama. Kanunen zorunlu olacak olan web sitelerini firmalar için evde hazırlayabilirsiniz.

Kişiye özel hizmet. Gömleğe isim yazmak, özel tasarımlı pasta yapmak, tişörte resim yapmak, fotoğraflardan video yapmak vb. çeşitli kişiye özel hizmetler satılabilir.

1- Muhasebe – Serbest muhasebeciler anlaştıkları firmaların defterlerini ve ilgili kayıtlarını evden tutabiliyorlar.

2- Macera turizmi – Eğer doğayı seviyorsanız ve güzel parkurlar biliyorsanız çeşitli grupları bu tip gezilere götürebilirsiniz.

3- Reklam danışmanlığı – firmaların internet üzerinden vermek istedikleri Google Adwords vb. reklamları evinizden organize edebilirsiniz.

4- Web kontrolörü – Türkiye’de resmi bir iş olarak yapılıyor ama bence umut vaad eden bir iş. Evinizden belirli konuda interneti takip ediyorsunuz. Bu bazen bir konu olabiliyor bazen bir markanın izinsiz kullanımını yakalamak vb.şeyler olabiliyor.

5- Bayi sistemi satışlar – Örneğin web sitenizden satıştan prim veren websitelerinin mallarını satabilirsiniz. Ör gittigidiyor reklamını yayınlayan sitelere klik başına belli bir ücret ödüyor.

6- Egzersiz hocalığı – Eğer yaşadığınız yerde sabah yürüyüşleri vb. spor aktiviteleri yapılıyor ve siz aerobik ya da benzeri egzersizler konusunda bilgili iseniz küçük bir gruba spor yaptırabilirsiniz.

7- Oyun grubu kurma – Belirli sayıda çocuk ile evinizde birkaç saatliğine oyun grubu oluşturabilirsiniz.

8- Hayvan psikologu – Türkiye’de olmamakla birlikte benim National Geographic’te belgeselini seyrettiğim bir iş. Hayvan sahipleri içine kapanan, çok öfkeli vb. hayvanlarının tedavisi için size danışıyorlar. Sanırım Türkiye’de bu işi veterinerler yapıyor.

9- Atık toplama – Bizde çöpleri gezip toplayanlarca ya da büyük sitelerde kapıcıların yönettiği bir iştir. Eğer çevrenizi organize eder ve özellikle kağıt, plastik atıklarını belirli bir düzende toplayarak satabilirsiniz.

10- 2. el kitap alım satımı – Kitaba karşı bir ilginiz ve tabiî ki bilginiz de var ise eski kitapları alıp satabilirsiniz. Uzmanlık gerektiren bir iş olduğunu tekrar belirtmek istiyorum.

11- Bal – Eğer arıcılık ve bal konusunu araştırırsanız, müsait olan bir yerde kovan kurup bal üretebilirsiniz.

12- Dekoratif eşya onarımı – Evlerde kırılan lamba, çerçeve vb. aksesuarların tamiratını yapabilirsiniz.

13- Mimarlar evde çizim yapabilirler.

14- Sanat danışmanlığı uzman olunan konuda eğer kişisel pazarlama iyi yapılırsa dünya çapında ilgi görebilecek bir konu.

15- Bazı sitelerde dizilerde oyunculuk, filmlerde figüranlık vb. başvuru yapabilirsiniz.

16- Menajerlik – Bazı ünlü oyuncu ve sanatçıların menajerliğini yapabilirsiniz.

17- Astroloji – Bu konuda kişilerin yıldız haritalarını çıkarmak ve burçları ile ilgili bilgi verme hizmeti

18- Satıcılık – Gazetelerde bir çok ilanına rastlayacağınız ve satış üzerinden prim alarak yapacağınız bir çok pazarlama işi bulabilirsiniz.

19- Bebek el izi ve ayak izini alçıya çıkararak ailelere satabilirsiniz.

20- İnce balondan oyuncak hayvanlar yapılabilir.

21- Balonların üzerine çeşitli resim ve mesajlar yazarak satmak

22- Turnuva düzenleme – Bu konuda hukuki bir uygulama var mı bilmiyorum amabir müsabaka düzenleyip katılımcılardan bir bedel toplayıp, bu bedelin büyük bir kısmını kazananlara dağıtacağınız bir organizasyon yapabilirsiniz.

23- Makyöz – Evlere giderek makyaj yapabilirsiniz.

24- Güzellik Danışmanı

25- Eviniz müsait ise bir odasını öğrencilere ya da turistlere kiralayabilirsiniz.

26- Bisiklet Tamiri, özellikle çocukların bisiklete çok bindikleri yerde tutabilecek bir meslek

27- Bilardo eğitmenliği

28- Doğum günü kutlama hizmeti – Çocuklar için doğum günü organizasyonu yapma – süsleme, palyaço, oyunlar ve etkinlikler düzenleme

29- Arşiv – Eviniz müsait ise bir bölümünü şirketlerin dokümantasyon arşivi için kullandırtabilirsiniz.

30- Yaşlılara destek – Yaşlıların günlük bakım ve ihtiyaçlarını karşılama hizmeti

31- Körlere destek hizmeti – Bir yere gitmede yardım, kitap okuma vb.

32- İş danışmanlığı – Uzman olduğunuz konuda firmalara destek vermek

33- İş planı uzmanlığı – Firmalara iş planı hazırlamada destek verme

1- Eğer Hat sanatı vb. bir kursa katılmışsanız kaligrafi yapabilirsiniz. Bu sene Çeşme’de kızımın adını bir seramik üzerine yazdırmak için 20 dk . bekleyip 5 dk. İçin 20 YTL ödedim. Hesabı siz yapın.

2- Paketleme – Taşınmadan önce evdeki eşyaların paketlenmesi gibi bir hizmet verebilirsiniz.

3- Mum yapma – Parafin, ip ve çeşitli kalıplar kullanarak mum yapıp hediyeli eşya fuarlarında satmayı, yada hediyelik eşya satıcılarına satmayıp deneyebilirsiniz.

4- Marangozluk – Eğer ahşap konusunda bir beceriniz varsa mobilya tamiratı vb. konularda destek hizmeti verebilirsiniz.

5- Karikatür çizebiliyorsanız belki dergilerle yazışıp satma şansınız olabilir.

6- Evinizde hazırlayacağınız her türlü özgün gıdanın satışını düşünebilirsiniz. Reçel, turşu, peynir vb. sayıabilir.

7- Anne danışmanlığı veya doğum sonrasında anneye yardımcılık hizmeti

8- Çocuk elbisesi dikmek

9- Çocukları okula götürme, servis yapma

10- Bahçe, fabrika vb. temizliği yapma

11- Eğer resim beceriniz varsa bahçe duvarı bezeme, grafiti yapmak

12- Takı tasarımı ve uygulama

13- Dergilere yazı yazma

14- Bilgisayar uzmanı iseniz bilgisayar problemleri konusunda çevrenize destek verebilirsiniz.

15- Yazılımcı iseniz Elance.com yada rentacoder.com gibi sitelere üye olup tüm dünyadan gelen iş taleplerini hayata geçirebilirsiniz.

16- Şirketlerin verilerini yedekleme yada bilgi güvenliği konusunda destek verebilirsiniz.

17- Bilgisayar programlarını kullanma eğitimleri verebilirsiniz. Türkiye’de özellikle çocuklara okullarda verilen bilgisayar eğitimi çok yetersiz. Bu konu ile ilgili aileşler için en iyisi profesyonel birinden eğitim aldırmak olacaktır.

18- Ev güvenliği ile ilgili danışmanlık hizmetleri

19- Evlilik danışmanlığı

20- Yuvalara, kreşlere yemek yapmak

21- Öğrencilere ödev ve projelerinde destek vermek

22- Avon, Anway vb. markaların satışını yapmak

23- Terziliğiniz varsa özel kostüm yapma

24- Dans öğretmenliği

25- Türkiye’de yok ama sabahları ve akşamları köpek gezdirme

26- El yapımı bebek ve/veya kukla yapımı

27- Kuru temizleme için evden malzemeleri alma, temizletip geri bırakma

28- Arabayı yıkatmak için adresten alma ve geri bırakma

29- Yaşlılar için her türlü servis ve hizmet

30- Firmalar için email tasarlama ve gönderim

31- Firma çalışanlarını eğitme

32- Firmalara eleman bulma – Eğer eleman arayan firmalar için internette doğru kişileri bulup firma ile

görüştürebilirseniz komisyonunuzu alabilirsiniz.

33- Sürpriz Düzenleme – Bence en hoş servis bu olurdu. “Game” adlı filmdeki gibi ama sadece hoş sürprizleri organize etmek

34- Her türlü ayak işi, evrak takibi gibi işler

35- Kayıp arama, bir nevi dedektiflikte olabilir

36- Internette bir dergi çıkartmak ve popülaritesi arttıkça reklam geliri elde etmek

1- Yüz ve ayak masajı servisi

2- Aile kütüğü, Soy ağacı araştırmacısı

3- Borsa alım satımı konusunda danışmanlık

4- Finansal planlayıcı – Türkiye’de olmamakla beraber son dönemde mortgage kredisi almak istediğinizde gittiğiniz bankalar sizin uzun vadeli ödeme gücünüzü hesaplayabilmek için ciddi anlamda finansal planlama yapıyorlar.

5- Odun kırıcı – kırsal bölgelerde, soba ile yaşanıyorsa

6- Kömür taşıyıcı – kırsal bölgelerde ve kömür paketli değilse – Eskiden çocukluğumun geçtiği Eskişehirde sokaklarda bu işi yapacak kişiler gezerlerdi.

7- Balık malzemesi satışı – Deniz kenarına yakın yerlerde

8- Akvaryum ve Kuş Kafesi Bakımı ve Tamiratı

9- Evlerde böcek ilaçlama

10-Boya ve Badana Yapma

11-Evlerde çiçek düzenleme

12-Bahçe düzenleme ve budama yapma

13-Hediyelik eşya yapımı – Ağaç oyma, makrome vb.

14-Elden davetiye dağıtımı

15-Evde kuaförlük hizmetleri – manikür, pedikür, saç kesim ve yapımı – kadın/erkek

16-Ev yapımı sabun üretimi

17-Kendi arabanızla günü birlik şoförlük ve gezdirme hizmetleri

18-Sağlıklı otlar danışmanlığı

19-Evi dekore etme

20-Dedektiflik

21-At eğitmenliği

22-İmaj danışmanlığı – Son dönemde büyük şirketlerde orta ve üst düzey yöneticiler için tutulduğunu biliyorum


23-Yönetim koçluğu – yönetim deneyiminiz ve geçmiş tecrübenizi geleceğin yönetici adaylarına aktarabilirsiniz.

24-İthalat ve İhracat işleri – Yurtdışına mal satma veya alıcıya Türkiye’de satıcı bulma, internet aracılığı ile

25-sigorta satıcılığı – Prim usulü ile satış

26-Internet danışmanlığı – tasarım, pazarlama, eticaret vb.

27-Uluslarası danışmanlık – türkiye’de çalışmak isteyen firmaların Türkiye’deki işlerin takip etmek ya da onlara türkiye mevzuatı ve diğer konularda bilgi aktarmak

28-Çeviri – Yabancı diliniz var ise doküman yada görüşmelerde tercümanlık

29-Takı tasarımı ve satışı

30-Hasarlı arabalar için ilgili parçayı hurdalıklarda arama ve bulma

1- Ütü yapmak

2- Dini bilginiz var ise mevlüt, yasin okumak

3- Çim biçmek

4- Doğum günlerinde çocuklara sihirbazlık yapmak, kukla oynatmak

5- Çeşitli konularda güncel email ve adres listeleri tutmak ve bunları satmak (doktorlar, eczaneler, insan kaynakları departmanları vb.)

6- DJ’lik yapmak

7- Müzik dersi vermek (piyano çalmak, nota öğretmek vb.)

8- Bakıcı ve temizlikçi bulma hizmeti verme

9- Doğada bisiklet ve yürüyüş gezileri düzenlemek

10- Mesai sonrası ofis temizliği

11- Ofislerin bitki ve çiçek bakımı

12- Ofis destek hizmetleri – bilgisayar, telefon vb.

13- Kuryelik

14- Evcil hayvanlar için gıda ve bakım malzemesi tedariği

15- Evcil hayvan eş bulma ve çiftleştirme hizmeti

16- Evcil hayvan fotoğrafı çekme hizmeti

17- Fotoğraflardan video yapma hizmeti verme

18- Piyano akordu yapmak

19- Resim çerçeveletme

20- Havuz temizliği

21- Anketörlük

22- Portre çizimi

23- Sokak müzisyenliği

24- Mobilya vb. için montaj servisi vermek

25- Çevrenizdeki uygun emlakların satım ve kiralanması

26- Koleksiyoncular için malzeme toplama

27- Özgeçmiş yazma hizmeti

28- Risk yönetimi danışmanlığı

29- Ev veya oda arkadaşı bulma hizmeti verme

1- Güvenlik uzmanlığı

2- Okul fotoğrafçılığı

3- Kendini savunma sanatı eğitmenliği

4- Kişisel gelişim eğitmenliği

5- Terzilik yada giyecek onarımı yapmak

6- Yabancıları şehirde gezdirme

7- Yabancılara tercümanlık

8- Şarkı söylemek

9- Müzik enstrumanı çalmak

10- Kar küremek – kışın

11- Yazılım eğitimi – basitWord vb. olabilir yada php örneğin öğreteni çok az bir konudur

12- Şarkı sözü yazmak

13- Tarot falı bakmak

14- Telefonla satış – Bazı çağrı merkezleri bu konuda her zaman eleman arıyor oluyorlar.

15- Cam Temizleme – Ev ve büro

16- Alet – Edevat kiralama Servisi – Türkiye’de bir firmanın örneğin geceleri kullanmadığı bazı araçları başka fi,rmalara kiralaması gibi bir alternatif iş yaratılabilir.

17- Tişört, kravat vb. tasarım yapmak

18- Yazıcılık – Uzın ödev ve projeleri usulüne göre yazma hizmeti

19- Kullanılmış CV ve DVD’lerin kiralanması yada değişimine aracılık etmek

20- Bağımsız denetmenlik ve/veya kontrolörlük

21- Video çoğaltma, kasetleri cd’ye çekme hizmeti

22- Yurtdışından bir hosting firmasının Türkiye’de temsilciliğini alarak hosting satma

23- Internetten pazarlama danışmanlığı ve desteği vermek

24- Düğün videocusu

25- Ses kasedini yazıya dökme

26- Filmlere altyazı hazırlama

27- Basın duyurus hazırlama, metin editörlüğü

28- Tekne temizliği

29- Bodrum temizliği

30- Depo temizliği

Sermayesiz İşler Nelerdir? Sermayesiz İş Fikirleri


5 Yorum

 1. Telefon aksesuar toptancisiyiz bulunduğunuz şehirde telefonculari gezerek kazanacağınız fiyatlar kendi işini kurmak isteyenlere araç ile satış yapmak için en dip fiyatlar yüzlerce çeşit ürün bizde ulaşın gsmmarket.sahibinden.com iletişim:02623247444 05458823907 izmit Kocaeli

 2. KAT KAT KAZAN PROGRAMI
  Sizlerde kaliteyi ucuza almak istemez misiniz? Kozmetik ürünleri olsun kişisel bakım ürünleri olsun aksesuarlar olsun hem ucuz ,kaliteli ve bitkisel hem de istediğiniz zaman ihtiyaçlarınıza göre ürünü almayı. Oriflame Güzellik Danışmanı olmak için
  ? Hiçbir tahsil ve tecrübe istenmiyor
  ? Ücretsiz üyelik.
  ? Ücretsiz her ay indirimli katalog
  ? Satış zorunlu değil .
  ?Ürünleri katalogtaki indirimli fiyatların haricinde üye olanlara %30 daha indirimli geliyor.
  ? 30 gün içerisinde ürün iade etme garantisi vardır.
  ? Ürün siparişi verdiğiniz tarihinden itibaren 21 gün ödeme müsadesi vardır.
  ? Çevrenizdekileride üye yapıp ekibinizi kurarak hep birlikte satışlarınızdan primler kazanabilirsiniz.
  ? Ekibiniz büyüdükçe kazançlarınız artacak ve hediyeler, aylık maaşlı çalışan, para ödülleri, seyahatler ( yurtiçi ve yurtdışı) , araba, ev ve emekli olma şansını yakalayabilirsiniz.
  Oriflame de olmak size çok şey kazandırır.
  ? Sosyal çevre edinirsiniz.
  ? İhtiyaçlarınızı %30 indirimli alır ve çevrenizede %30 karla satarsınız.
  ? Keyifli ve eğlenceli zamanlar geçirip çalışma saatlerini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.
  ? Kendi işinizin patronu olursunuz.
  05314536746

 3. Evde internet başında ciddi ve düzenli ek gelir kazanmaya hazır mısınız??Tek yapmanız gereken altta verdiğim link sayesinde referansımla ücretsiz önkayıt yaptırmanız..Sonra siteyi,ürünü ve sistemi inceleyin.Sorularınız olursa biz takım olarak her zaman buradayız.Unutmayın Türkiye’ye Ocak ortalarında geldi.. http://www.globalbrainteam.com/newbenefit81

 4. Sermayesiz iş yaparak maddi özgürlüğe kavuşmak ister misiniz? Ücretsiz üyelikle sizde harika para kazanmanın kapısını aralayabilirsiniz.Seyahatler,hayallerinizdeki araba ve ev almak gibi niyetiniz varsa sizi doğru bir işle tanıştırıyoruz.Bu işe başladığınızda hayatınızda yeni bir sayfa açılacak.Hem para kazanacak hem de mutlu bir şekilde yaşamanın imkânına kavuşacaksınız.Bu kadar avantajla iş yapmak istiyorsanız acele edin.Güçlü ekibimizde sizde yer alın,profesyonel insanlar çalışmanın ayrıcalığını yaşayın!İşte size para kazanma fırsatını sunan işimizi tanıtımını yapan sitemiz; http://www.isfikirleri-girisimcilik.com Tıklayın kazanmanın ilk adımını atın. Karlı çıkacaksınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu