İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Para Kazanma Yolları 17 (Sihirli Formülünüzle Toprağa Dokunun)

Meraklı emekliler için terra cotta

Çanak çömlek yapımının ne olduğunu az çok herkes bilir.

Meraklı emekliler için bizim burada bahsedeceğimiz konu ise daha çok sanatsal ürünleri kapsıyor. Teknik olarak seramik ve sırlanmış çeşitler şimdilik konumuzun dışında olmalı. Biz üretimi daha kolay olan ve Latin dünyasına damgasını vurmuş ‘terra cotta’ üzerinde duracağız. (lütfen terra kotta olarak okuyun) ‘Terra cotta’ pişmiş toprak demek. Anadolu’da çok ilginç örnekleri var.

Kırsal bir bölgede yaşıyorsanız işiniz hayli kolay. Ufak bir imalathane açarak birkaç tezgâh ve 1000 santigratlık dereceyi sağlayacak fırın sistemi sizin için şimdilik yeterli. Önerimiz, sıradan çanak çömlekler değil; sanatsal dokunuşlarla şekillendireceğiniz biraz ‘sürrealizm’ kokan eşsiz objeler. Siz bu konuya yaratıcılığınızı da katarak hayranlık uyandıracak nadide eserler oluşturabilirsiniz. Porselenin sıradanlığına kaçmadan dizayn edeceğiniz tüm eserler yalnız size özgü olacak ve sizin marka imzanızı daima taşıyacak, ister bir alışveriş merkezinin ana arteri üzerine konacak çeşitli objeler, isterseniz bir ofisin fuayesine dikilecek ve görünüşüyle hayranlık uyandıracak ‘non-figüratif sanat eserleri’ bunlar. Tümüyle sırsız olan bu sanatsal objelerin hafif kahverengimsi görünüşleriyle eski bir sanatın günümüzdeki estetik harikaları olarak kendi pazarını hemen oluşturacaklarından emin olabilirsiniz.

En önemli koşul, bu işi kotaracak emekli girişimcilerin sanat konusunda epey bilgi ve görgü sahibi olmaları. Amaç, mütevazı bir çanakla ya da yine topraktan üretilmiş büyükçe bir objeyle doğanın dinginliğini ve saflığını yalın biçimde dile getirmek, insanlara düşler kurduracak bu işin camsı çanak çömleklerle ya da klasik seramiklerle pek de ilgisi olması gerekmiyor. Amaç, modern sanat ile toprağı buluşturmak sadece. Her şey hayal gücünüze ve sanatsal yaklaşımlarınıza kalmış.

Bu konuda işin inceliğini bilen sanatçılarla birlikte pazara açılmanız, doğal olanı estetikle buluşturmanız için yeterli.

Para Kazanma Yolları 18 (Sıra Dışı Baharatları Pazarlayın)

Çok Kazandıracak Kolay İşler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu