İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Para Kazanma Yolları 18 (Sıra Dışı Baharatları Pazarlayın)

Baharat Pazarlamak

Ülkemizde baharat konusunda tanınmış markaların çok değerli ürünleri var. Baharatlar neredeyse el değmeden üretiliyor, poşetler ve zarif şişeler içinde market raflarındaki yerlerini alıyor.

Fakat sunulan çeşitler biraz da gıda maddeleri tüzüğümüze uygun olma duyarlılığı içinde ancak belli türleri kapsıyor.

Siz genç bir emekli olarak bu işe yatırım yapabilir, sıra dışı gündem yaratacak ilginç çeşitlerle raflarda boy gösterebilirsiniz. Burada yapılacak ilk uygulama gerekli izinleri alabilmek için dünyadaki örnekleri de ortaya koyarak resmi otoriteden izin almak.

Kanımızca bu iş çok zor olmasa gerek. Başta Amerika’daki kurumlar olmak üzere, tüm gelişmiş ülkelerde bu izinler kolaylıkla alınabiliyor. Hatta ‘FDA’ gibi ilaçları ruhsatlandırıp denetleyen çok zorlu süreçlerin temsilcisi kurumlarda dahi bunun çok daha değişik örnekleri var.

Peki, sıra dışı baharatlar deyince görüş alanına neler giriyor?

Kimi lezzet unsuruyla öne çıkarken, kimisi de sağlığa olan katkılarıyla büyük ses getiriyor.

Yer darlığından ancak birkaç örnek verelim: Zamanında Persler ile Yunanlıları savaşın eşiğine getiren, deniz aşırı ülkelere yeni çeşitlerini bulmak için seferler düzenlenen bildiğimiz zencefil bunların en başında. Toz ya da granül hale getirilmiş zencefilin yanı sıra; ‘ardıç meyvesi’, ‘tarhun’, ‘mercanköşk’, ‘melisa’, ‘yıldız anasonu’, ‘zerdeçal’, ‘anatto’, ‘galangal’, ‘yabani nar çekirdeği’ (anardana), ‘seylan tarçını’ ‘olgunlaşmamış mango unu’, ‘kaffir lime yaprağı’, ‘bourbon vanilya özü’, ‘cayenne biber tozu’ ‘yeşil kişniş kurusu’ gibi ilginç çeşitler raflarımızda büyük ses getirebilir. Tek koşulla ki, vaat edilen çeşni ve gücü ambalajlar üstünde tüketiciye hissettirmeniz koşuluyla. Böylece hem sıra dışı, hem de özgün ürünlerin yaratıcısı siz olabilirsiniz. Üstelik pazarlama konusunda da hiçbir önemli sıkıntınız olmaz. Hele de ambalajlarınızın markanıza özel dizaynda hazırlanmış orijinal nitelikte olması başarı şansınızı çok artıracaktır.

Çok Kazandıracak Kolay İşler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu