Şirket Haberleri

Tezeller’de üretim durdu

tezellerBursa merkezli Tezeller Karoseri Otomotiv, yarım asırlık geçmişi olan bir firma. Türkiye’nin ilk çift katlı otobüslerinin üretimini yapan firma, Ahmet Zanat tarafından 45 yıl önce kuruldu.

Firma, Suriye, Ürdün, Cezayir, Sudi Arabistan, Romanya, Bulgaristan, Polonya, Sırbistan, Karadağ ve Afrika ülkelerine Avrupa regülasyonuna uygun alçak tabanlı otobüs modelleri, halk tipi yolcu otobüsü, lüks yolcu otobüsü, çift katlı yolcu ve belediye otobüsü üretimi yapıyordu. Firma tek vardiyada yılda 360 adet otobüs üretme kapasitesine sahipti. Ancak öğrendiğimize göre Tezeller’de üretim durmuş. Ortaklar arasındaki anlaşmazlık nedeni ile üretime ara verilmiş.


Bilindiği üzere Ahmet Zanat’ın oğulları Murat ve Ali Zanat, 2009 yılında Tezauto’yu kurup Azerbaycan’da faaliyet gösteren Azauto’ya ortak olmuştu. Zanat Ailesi’nin Azeri ortakla arasına kara kedi girmiş. Geçtiğimiz hafta görüştüğümüz Ali Zanat, Tezauto ile Azauto arasında anlaşmazlık olduğunu ve üretimin durduğunu doğruluyor. Zanat, Azeri ortakları ile aralarındaki problemi çözmek için babası Ahmet Zanat ile birlikte ortaklarıyla görüşmeye gideceklerini söylüyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu