Şirket Haberleri

Aksa Enerji, Senegal’de Yeni Bir Doğal Gaz Santrali İçin Çalışmalara Başlıyor

Aksa Enerji, Senegal’de Yeni Bir Doğal Gaz Santrali Kuracak

Türkiye merkezli enerji şirketi Aksa Enerji, Afrika’daki enerji yatırımlarına bir yenisini ekleyerek Senegal’in Saint Louis şehrine 255 MW kurulu güce sahip yeni bir doğal gaz kombine çevrim santrali kurma hazırlıklarına başladığını duyurdu. Şirketin grup şirketlerinden Aksa Global Investments B.V.’nin bağlı ortaklığı NDAR Energies SA, söz konusu projenin finansmanı, kurulumu, işletimi ve sahipliği üzerine çalışmalar yürütecek.

Aksa Enerji, Senegal Cumhuriyeti’ne ait elektrik kurumu Senelec ile 25 yıllık euroya endeksli bir sözleşme imzaladı. Bu sözleşme kapsamında kurulacak olan santralde üretilen elektrik, 25 yıl boyunca euroya endeksli bir fiyatla Senelec’e garantili olarak satılacak.

Şirket, daha önce Gana, Mali, Madagaskar ve Kongo’da gerçekleştirdiği enerji santrali yatırımlarının ardından Afrika’daki varlığını Senegal ile güçlendirecek. Bu proje aynı zamanda Senegal’in kendi doğal gazını kullanarak elektrik üreteceği ilk santral olma özelliğini taşıyor.

Aksa Enerji, 2015 yılından bu yana Afrika kıtasında enerji santrali yatırımları gerçekleştirerek kıtanın enerji ihtiyacına katkı sağlamayı sürdürüyor. Bu yeni yatırım, şirketin coğrafik ve kaynak çeşitliliğini artırma stratejisinin bir parçasını oluşturuyor.

Aksa Enerji, Afrika’daki Kurulu Gücünü Artırarak Yatırımlarına Devam Ediyor

Aksa Enerji’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cemil Kazancı, yaptığı açıklamada, yapılan araştırmaların 2025 yılında Afrika’nın nüfusunun Çin ve Hindistan’ı geçeceğini ve 2040 yılına kadar dünya nüfusuna eklenen her iki kişiden birinin Afrika kıtasından olacağını ortaya koyduğunu belirtti. Kazancı, Aksa Enerji olarak bu potansiyeli erkenden fark edip 2017’de Gana’da bir santral ile ticari üretime başladıklarını ve bugün itibariyle Afrika kıtasında dört ülkede toplam 546 MW kurulu kapasiteye sahip olduklarını ifade etti.

Şirketin Gana ve Senegal’deki yatırımlarıyla Afrika’daki kurulu güçlerini iki katına çıkararak 1,151 MW seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini dile getiren Kazancı, Senegal’deki yeni projenin ülkenin kendi doğal gazıyla elektrik üretecek ilk santrali olacağını vurguladı. Kazancı ayrıca, Aksa Enerji olarak her coğrafyada yatırım yaptıkları bölgelerde yerel istihdama ve kalkınmaya önem verdiklerini belirtti.

Senegal’deki 255 MW kurulu güce sahip doğal gaz çevrim santralinin, Aksa Enerji’nin teknolojisi, deneyimi ve uzman kadrosuyla en iyi şekilde tamamlanacağına olan inancını dile getiren Kazancı, projeye başlamaktan ve Senegal hükümetinin güvenini kazanmaktan büyük gurur duyduklarını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu