Şirket Haberleri

Bankacılıkta engelleri kaldırdı!

Yapı Kredi, 2008 yılında başlattığı “Engelsiz Bankacılık” programı ile sektörde bu alanda ilk adımı atan bankalardan biri… Ortopedik, görme ve işitme engellilere yönelik ürün ve hizmetleriyle banka, engelli bireylerin bankacılık hizmetlerine kolayca erişimini hedefliyor.

TÜRK bankacılık sektörü, engelli bireylerin bankacılık ürün ve hizmetlerine daha kolay ve çağdaş bir şekilde ulaşabilmesi için son yıllarda önemli yatırımlara imza attı. Yapı Kredi de “Hizmette Sınır Yoktur” anlayışıyla 2008’de hayata geçirdiği “Engelsiz Bankacılık Programı” ile bankacılık sektöründe bu konuda ilk yatırımı gerçekleştiren bankalar arasında başı çekiyor.

Yapı Kredi, “Engelsiz Bankacılık Programı” kapsamında engelli vatandaşlara yönelik; ortak ATM’de ücretsiz işlem, Müşteri İletişim Merkezini aramalarında Müşteri Temsilcisine öncelikli ulaşım, şube gişesinde öncelikli hizmet almak gibi pek çok hizmet sunuyor. Türkiye genelindeki tüm şubeleri kapsayan bu hizmetlerin yanı sıra bankanın engellilere yönelik ülke çapında 3 bin 500Jü aşkın ATM’si bulunuyor. Engelsiz ATM’leriyle Türkiye’nin dört bir yanında hizmet vercıı Yapı Kredi, engelli vatandaşların fiııans sistemine dahil olması adına adeta sınırlan kaldırmış durumda.

YİNE BİR İLK…

Sektörde engelsiz bankacılık yatırımlarında öncü olan Yapı Kredi, ayııı zamanda müşterilerini sesli işlem özelliğine sahip ilk ATM ile de tamşürarak bu alanda da bir ilke imza atmış. Yapı Kredi’nin görme engelliler için sunduğu Engelsiz ATM hizmeti sayesinde, kulaklık takıldığında sesli yönlendirme aracılığıyla işlemlere ait tüm seçimler, rakamların yer aldığı ATM klavyesinden yapılabiliyor. Görme engellilerin hayatım kolaylaştırmak için hizmete sunulan engelsiz ATM’ler sayesinde. Yapı Kredi müşterisi olsun ya da olmasın herkes, Sesli İşlem Menüsü ile para çekme ve yatırma, bakiye sorgulama ve inceleme, nakit avans, kredi kartı borcu ödeme ve sorgulama işlemlerini yapabiliyor.

Ortopedik engeller için sunulan Engelsiz ATM’lerde ise tekerlekli sandalye kullanan kişilerin fiziksel bir engelle karşılaşmadan rakam giriş paneline ve ATM ekranı yanında yer alan tuşlara sorunsuz bir şekilde ulaşması sağlanıyor. Ayrıca, bu ATM’lerin önünde tekerlekli sandalye ile gerekli manevraların yapılabileceği alanlar da bulunuyor.

Bankacılık

ONLİNE HİZMETLER

Öte yandan Yapı Kredi, 2008 yılında işitme engelli müşterilerinin bankacılık hizmeti alırken yaşadıkları sıkıntıları ortadan kaldırmak için işitme engellilere özel Online Hizmet programını geliştirmiş.

İşitme Engelliler Federasyonu iş birliği ile yürütülen proje sayesinde; işitme engelli banka müşterilerinin müşteri iletişim merkezinden aldıkları tüm hizmetleri, internet bankacılığı üzerinden de alabilmesi mümkün. Bankacılık sektöründe bir ük olan bu hizmetten, bireysel ve kurumsal olmak üzere 2 bine yakın işitme engelli Yapı Kredi müşterisi düzenli bir şekilde yararlanıyor.

Bu hizmet sayesinde Yapı Kredi müşterileri, şube veya Müşteri İletişim Merkezi’ne yönlendirilmeden kredi kartı işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Ayrıca, hesap bilgilerine ulaşıp fatura türleri ve yatırım ürünleriyle ilgili işlemlerini tamamlayabiliyor.

YATIRIMLARA DEVAM

Dünya ile kıyaslandığında Türk bankacılık sektörünün ileride olduğunu gösteren Yapı Kredi, engelsiz bankacılık konusunda yasal düzenlemelerin de engelli müşterilerin finansal ihtiyaçlarının karşılanması konusunda sektördeki tüm oyuncuları sorumluluk almaya teşvik ettiğini belirtiyor. Her zaman olduğu gibi “sınırları kaldıran” vizyonuyla geliştirmeler yapmaya odaklanan Yapı Kredi yetkilileri, gelecek dönemde de engelli müşterilerinin bankacılık ihtiyaçlarını özgürce gerçekleştirmelerini sağlamak ve onlara sunduğu deneyimi iyileştirmek için öncü çalışmalarına devam edeceğini ifade ediyor.

Dijital kanallar iyileştiriliyor

Yapı Kredi, ATM ve şubelerinde yaptığı tüm bu geliştirmelerin yanı sıra dijital kanallarda da engelli müşterilerinin deneyimini iyileştirmeye devam ediyor. Şubeye gitmeden. Yapı Kredi Mobil üzerinden müşteri olmak isteyen işitme engelli bireyler için işaret dili bilen müşteri temsilcileriyle hizmet veriyor. Ayrıca Yapı Kredi, sözleşmelerini işaret diline çevirmek üzere çalışmalarını da sürdürüyor. Bu çalışmayla birlikte işitme engelli Yapı Kredi müşterileri, yapikredi.com.tr üzerinden işaret diline çevrilmiş sözleşmelere kolayca ulaşabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu