Şirket Haberleri

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyonda Robotik Devrim

Fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında, tedavi süreçlerine yüksek teknolojili robotlar da katıldı. Günümüzde, klasik tedavi yöntemleriyle beraber robotlar sayesinde hızlı ve kalıcı iyileşme sağlanıyor. Romatem Kurucusu Dr. Koksal Holoğlu, fizik tedavi ve rehabilitasyonda kullanılan yüksek teknolojik sistemlerle robotik devrim yaşandığını anlattı.

Sağlık sektöründe robotik devrim

ROMATEM Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Sağlık Grubu, yüksek teknolojik robotik sistemlerle donatılmış hastanelerinde ve merkezlerinde hastalarına modern ve güncel tedavi seçenekleri sunuyor. Yatırımlarını bu doğrultuda planladıklarını anlatan Romatem Yönetim Kurulu Başkanı, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmam Dr. Koksal Holoğlu. “Tam donanımlı fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanelerimizde, Romatem kültürüyle yetişmiş profesyonel hekimlerimiz ve sağlık kadromuzla multidisipliner bir tedavi anlayışıyla çalışıyoruz.

Fizik tedavi alanında robotik rehabilitasyondan hidroterapiye, masajdan ozon tedavisine kadar uluslararası standartlarda, dünya ile eş zamanlı güncel tedavi seçeneklerini hastalarımıza ulaştırıyoruz. Uzmanlıklarını bilim ve teknoloji ile birleştiren profesyonel ekibimiz, hastalarımızın ağrısız ve özgürce hareket edebilmeleri için merkezimizin tüm imkanlarını kullanıyorlar” diye konuştu.

Robotlar Mucize Yaratıyor

Robotik rehabilitasyonda en yaygın olarak kullanılan sistemler arasında; yürüme robotları, omuz-kol robotları, el-parmak robotları, akım tedavisiyle kombine edilmiş dikey pasif hareket cihazları, yerçekimsiz yürüme robotları, aktif denge sistemleri, robotik omurga fraksiyon sistemleri ve akıllı egzersiz sistemleri yer alıyor. Sağlık sektöründe robotik devrim yaşandığını söyleyen Dr. Holoğlu, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Robotik rehabilitasyon ve sanal gerçeklik günümüzde modern tıbbın bir parçası haline gelmiştir. Robotik cerrahi gibi teknolojinin kullanıldığı tıp alanlarından biri dc fizik tedavi ve rehabilitasyondur. Özellikle nörolojik rehabilitasyonda iyileşme ve fonksiyonu geri kazanma süreçleri hızlandırılmıştır.

Travmatik beyin ve omurilik yaralanmaları, inmeler, nörolojik veya ortopedik nedenlerden kaynaklanan yürüme yeteneğini kaybetmiş hastalarda, yürüme yeteneğinin tekrar kazanılması ve geliştirilmesi için robotik yürüme rehabilitasyon sistemlerini kullanıyoruz. Serebral palsi, kas hastalıkları. diğer nörolojik ve genetik bozukluklara bağlı yürüme ve denge işlevi bozulmuş çocuk hastalar da robotik yürüme tedavisine alınabiliyor.

Bu teknolojiler sayesinde; hastanın yürüme ve diğer hareket aktiviteleri kolayca denetleniyor ve değerlendiriliyor. Yürüyüş modeli ve destekleyici güçler fonksiyonel eğitime uyum sağlamak için hastanın ihtiyaçlarına göre bireysel olarak ayarlanıyor. Görselleştirilmiş performans geri bildirimi sayesinde hasta motivasyonu sağlanıyor. Bilgisayar destekli değerlendirme ölçekleri ile hasta gelişimi hakkında kolay ve yeniden elde edilebilir verileri takip etmek mümkün oluyor.”

Fizik tedavi ve rehabilitasyon
Fizik tedavi ve rehabilitasyon

Yatırımlara Devam

Sağlık sektöründe, fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında Türkiye’nin ilk ve tek sağlık zinciri olan Romatem, Türkiye’de ve dünyada toplam sekiz merkezinde ayaktan ve yatılı sağlık hizmeti veriyor.

Dünya markası olma hedefiyle çalıştıklarını söyleyen Dr. Koksal Holoğlu, “2005 yılından bu yana Samsun, Kocaeli ve Bursa’da, yüksek teknolojik rehabilitasyon robotlarının tüm tedavi alanlarında kullanıldığı, tam donanımlı, hasta ve refakatçi konforuna göre hazırlanan yataklı hastanelerimizle hizmet veriyoruz.

2015 yılında Azerbaycan Bakü ve Gence’de merkezlerimizi açtık. Bu yaz basında Karadağ (Montenegro) Podgorica’da merkezimiz hizmete girdi. Geçtiğimiz ay, İzmir’de ayaktan tedavi merkezi olarak hizmet vermeye başladık, önümüzdeki günlerde Ankara’da ve İstanbul’da ikinci merkezimizi açmak için gün sayıyoruz. Hastanelerimizde ve merkezlerimizde dünyanın en iyi teknolojilerine sahibiz. Türkiye’de ve yurtdışında dünya ile entegre, rekabetçi fiyatlarla sağlık hizmeti sunmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

ROMATEM Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Sağlık Grubu

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu