Şirket Haberleri

Şahin sucukları, 120 gün raf ömrü olan et üretecek

Kayseri’nin Türkiye Cumhuriyeti ile yaşıt markası Şahin Sucukları, Türkiye’de ilk kez 120 gün raf ömrü olan et üretecek. Şahin ” Sucukları CEO’su Salih Fazhoğlu, Kayseri’de 80 milyon Euro yatırımla Türkiye’nin en büyük entegre et tesisini kurduklarım söylüyor. Fazhoğlu, hisselerinin yüzde 20’sini bir Körfez şirketine satmak için ‘prensip’te el sıkıştıklarım ifade ediyor.

Salih Fazhoğlu

Kayseri’nin dünya çapında üne sahip geleneksel ürünü pastırma ve sucuk alanında köklü işletmeleri bulunuyor. Bu işletmelerin bazılarının kuruluş tarihi çok eskilere gidiyor. Kentin en eski markalarından olan Şahin Sucuklarının kuruluş tarihi 1923- Yani Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile aynı yıl faaliyete geçen Şahin, kuşaktan kuşağa Kayseri’nin en geleneksel ürününü endüstriyel meta haline getirmeyi başardı.


Fazhoğlu Ailesi’ne ait olan Şahin Sucukları, kayıtdışı üretimin yoğun olduğu bu sektörde 200 milyon TL’lik ciroya ulaştı. Bünyesinde 200 kişi çalışıyor. Şirketin ajansında iki önemli gündem maddesi var. Birincisi, çok önemli bir yatırım. Şahin Sucukları, 80 milyon Euro yatırımla 120 gün bozulmayan et üretmeye hazırlanıyor. Şahin Sucukları CEO’su Salih Fazhoğlu, “Türkiye’nin en büyük entegre et tesisini kuracağız. Bozulmayan et ile Türkiye’de yepyeni bir pazar açacağız” diyor.

İkinci gündem maddesini de bir Katarlı bir şirketle yüzde 20 ortaklık için yapılan görüşmeler oluşturuyor. Bu görüşmeler önemli bir aşamaya geldi. Ancak, imzalar henüz atılmadı. Faz-lıoğlu, bu nedenle toplam değeri, hisse devriyle birlikte ellerine geçecek rakamı açıklamıyor. Körfez şirketinin de kendileri gibi et işinde olduğunu söyleyen Fazhoğlu, “Şu an için isim veremiyorum çünkü henüz imza aşamasına gelmedik. Ancak prensipte anlaştık diyebilirim. Bu ortaklık ile gerçekleştirmek istediğimiz büyük yatırımlar için önemli bir avantaj sağlayacağız” diye konuşuyor.

120 GÜN BOZULMAYAN ET

Aslında Şahin Sucukları, Körfez sermayesi ile ortaklık yapsa da yapmasa da hedef büyütmüş durumda. Bunun en önemli göstergesi, 75 yıldır faaliyet gösterdikleri Kayseri-Karpuza-tan’dan çıkıp Mimar Sinan Organize Sanayi Bölgesi’nde inşaatı süren yeni fabrikaya geçiş yapacak olmaları. Şirket, bu tesisle birlikte yeni bir alana hem de çok iddialı bir biçimde adım atmaya hazırlanıyor. Paketlenmiş et konusunda Türkiye’de çığır açacaklarını dile getiren Salih Fazhoğlu, şunları söylüyor:

“Dünyada da örnekleri olan bozulmayan et işini Türkiye’ye taşıyacağız. Bunun için uzun bir süredir Brezilya, Arjantin, Hollanda, İsveç ve Hindistan’da alanındaki en iyi şirketlerle çözüm ortaklığına gittik. Raf ömrü +4 derecede 120 güne kadar çıkan paketlenmiş et üreteceğiz. Etler hiçbir şekilde kimyasala maruz kalmadan, sadece ambalajla dışarıyla temas ilişkisi kesilerek ilk günkü tazeliğiyle ve proteiniyle korunacak! Tarım Bakanlığı ve bağımsız akademisyenlerden onay alacağız. Paketin üzerinde yeşil renkli bir bant olacak. O bant kırmızıya döndüğünde etin doğra koşullarda saklanmadığı ve bozulmuş olduğu anlaşılacak. Et sektöründe hiç yapılmamış bir şey yaparak, malımızın iadesini de alacağız.”

EN BÜYÜK OLACAK

Ette raf ömrünü uzatacak teknolojiyi edinebilmek için özellikle dünyanın en büyük beş et imalatçısına hizmet veren Brezilyalı Sulmaq Company ve İsveçli Alfa Laval ile çözüm ortaklığına gittiklerini anlatan Fazhoğlu, soğutma, havalandırma ve kesimhane teknik ekip ve ekipman desteği için de Hollanda ve Hindistan merkezli şirketlerle görüşmelerin devam ettiğini belirtiyor. Raf ömrü uzun paket et için Kayseri Havaalam’na 17 kilometre uzaklıktaki Mimar Sinan Organize Sanayi Bölgesi içerisinde 43 bin metrekare kapalı alana sahip toplamda yaklaşık 70 bin metrekare büyüklüğünde bir üretim tesisi inşa ettiklerini dile getiren Fazhoğlu, şöyle devam ediyor:“Son dönemde yalnızca Türkiye’de değil Avrupa’da et sektöründe yapılmış en büyük yatırım olacak. Herşeyi bittiğinde 80 milyon Euro’ya mal olacak. 2015 yılı içinde bitirmeyi düşünüyoruz. Saatte 120 büyükbaş hayvan kesimi ile Türkiye’nin en büyük entegre et üretim tesisi olacak. İlk etapta kıyma, kuşbaşı ve parça et üreteceğiz. Ardından bonfile ve antrikot gibi ürünlere geçeceğiz.”

“ET UCUZLAYACAK”

Salih Fazhoğlu’nun bir iddiası daha var. O da sokaktaki vatandaşın en büyük şikayeti olan et fiyatlarına ilişikin. “Raf ömrü uzun paketlenmiş etleri piyasada normal etlerden yüzde 10 ucuza satma sözü veriyoruz” diyen Fazhoğlu, marketlerle dkekt temas kurarak aracı masrafını aradan çıkaracaklarını belirtiyor. Bu ürünlerin Türkiye et piyasasında devrim yapacağını öne süren Fazhoğlu, “Bizim öngörülerimiz gerçekleşirse, piyasada çok büyük bir yeni pazar oluşacaktır. Biz de bunun öncüsü olmak istiyoruz” diyor.

Yakın zamanda sarmısaksız ve çe-mensiz sucuk ile geleneksel üretim alanlannda da müşteri taleplerine göre hareket etmeye devam ettiklerini ifade eden Fazhoğlu, yeni fabrikalarında ilk kez süt ürünleri üretimine de adım ata-caklannı söylüyor. Salih Fazhoğlu, “Süt işine girmeyeceğiz ama Kayseri’nin geleneksel tatlarını korumak için butik olarak meşhur çömlek peyniri üreteceğiz” diye konuşuyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu