Şirket Haberleri

Godiva, Yıldız Holding bünyesinde hızlı büyüme gösterdi

Hedef 765 milyon dolar ciro

1926 yılında Brüksel’de çikolata ustası Joseph Draps tarafından kurulan lüks çikolata firması Godiva, 2008 yılında şirketi satın alan Yıldız Holding (Ülker Grubu) bünyesinde o zamandan bu yana hızlı bir büyüme gösterdi.

Godiva

Godiva’nın küresel yöneticileri, markanın geldiği noktayı İstanbul’da anlattı. Godiva CEO’su Jim Goldman, markanın Yıldız Holding bünyesine geçişinden sonraki gelişiminden gurur duyduğunu söyledi. Campbell Soup yönetiminden Yıldız Holding bünyesine geçtikten sonra Godiva’nın, dünyada devam eden ekonomik sorunların bile durduramadığı bir büyüme içine girdiğini vurgulayan Goldman şunları söyledi:

Godiva, Campbell Soup yönetimi sırasında stratejik bir ; öncelik değildi. Büyüme konusunda Godiva’dan beklentiler düşüktü. Kısa dönemli ve risksiz bir yönetim biçimi benimsenmişti. Buna mukabil Yıldız Holding bünyesinde ilk günden bu yana stratejik bir yatırım olmanın avantajlarını yaşıyoruz. Bizden büyüme konusunda önemli beklentiler var ve bu sebeple önemli yatırımlar yapılıyor. Bunun sonucu olarak 2008-2013 yılları arasındaki ortalamaya baktığımızda her yıl yüzde 10’un üzerinde bir büyümeden söz ediyoruz. 2013 yılı sonu itibarıyla ciromuz 765 milyon dolara ulaşacak.”Jim Goldman’ın açıklamalarına göre, Yıldız Holding döneminde şirketin pazarlama yatırımında yüzde 63, mağaza ve satış yatırımlarında yüzde 29, çalışan ve altyapı yatırımlarında ise yüzde 40 artış gerçekleşti. Belçika ve Amerika fabrikalarının kapasiteleri de arttı ve tesislerde de sırasıyla yüzde 73 ve yüzde 50 kapasite artışı oldu. Son beş yılda uluslararası satışlar yüzde 43’ten yüzde 52’ye yükseldi, uluslararası zincire 88 yeni mağaza eklendi. Önümüzdeki yıl Çin, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’de büyümeye öncelik verecek olan Godiva, 12 ay içinde en az bir yeni pazara daha girecek.

Şirketlerin yatırımları, büyümeleri ve pazarlama stratejileri’nin bulunduğu şirket haberleri kategorimizide incelemenizde fayda olacaktır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu