Şirket Haberleri

Fuga Mobilya Ortadoğu’ya Açılıyor

22 yıllık mobilya şirketi Fuga Mobilya, yurtdışında büyümeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl KKTC, Azerbaycan, Bakü ve Gürcistan’da mağaza açarak yurtdışı deneyimi elde eden şirket, bu yıl ise Kuzey Irak ve İran ile Ortadoğu pazarına girecek.


Mobilya, TV üniteleri, oturma gruplan, yemek odası, yatak odası ve genç odası takımlarından oluşan ürün gamıyla 22 yıldır, üst segmentte üretim yapan Fuga Mobilya mağazalaşma çalışmalarına hem yurtiçinde hem de yurtdışında hız verdi.

Fuga Mobilya

Geçtiğimiz yıl 10 milyon dolarlık bir fabrika yatırımı yapan Fuga, mağazalaşma faaliyetleri için de yaklaşık 2 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdi. KKTC, Azerbaycan ve Gürcistan’da mağazalarıyla faaliyet gösteren şirket, bu yıl ise Kuzey ırak ve İran’da mağaza açmayı hedefliyor.

Fuga Mobilya’nın kuruluş öyküsü ise kısaca şöyle: Süleyman Alkışel, iş hayatına Kapalıçarşı’da kuyumculuk yaparak başladı. Askerlik öncesinde geçici olduğunu düşünerek başladığı mobilya işi, kısa zamanda benimsediği bir meslek oldu. 1992 yılında, Modoko’da Artek adıyla mobilya mağazasını açtıktan sonra, küçük bir imalathane kurdu. 1999 yılında mağazayı büyüten Alkışel, 2001 yılında, Masko’daki ikinci mağazasını açtı.

500 kişilik istihdam

2004 yılında markalaşma çalışmalarına başlamak üzere Fuga markasını tescil ettirdi.

Yaklaşık sekiz ay önce taşındıkları Dilovası’nda bulunan 10 bin metrekare üretim alanına sahip fabrika için 10 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdiklerini söyleyen Alkışel, “Yıllar geçtikçe üretim hacmimiz çok arttı. Bu artışa istinaden, daha büyük bir fabrikaya geçmek şart oldu. Biz de 10 milyon dolarlık ciddi bir yatırımla, yeni bir fabrika kurduk’’ diyor.

Fabrika yatırımıyla birlikte üretim bandına yeni ürünler eklediklerini belirten Alkışel, bu yatırımla birlikte 100 kişiye daha istihdam sağladıklarını ifade ediyor. Şu anda fabrikada çalışanların sayısı yaklaşık 500 kişiye ulaşmış durumda.

15 mağaza hedefi

İlk mağazalaşma çalışmalarına 2006 yılında Antalya’da başladıklarını kaydeden Alkışel, şu anda yurtiçinde İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya’da olduklarını yurtdışında ise KKTC, Azerbaycan ve Gürcistan’da mağazalarıyla faaliyet gösterdiklerini vurguluyor. Alkışel, mağazalaşma hedefleri için ise şunları söylüyor:“1 Mart’ta Bostancı’da mağazamız açılıyor. Temmuz ya da ağustos ayı gibi de Florya’da bir mağazamız daha açılacak. Yurtdışında ise Kuzey Irak ve İran’da mağaza açmayı planlıyoruz. Bu yıl mağazalaşma için, yaklaşık olarak bir milyon dolar yatırım planlıyoruz. 2014 yılı için, dört mağaza daha açarak, bu yıl 15 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz.”

Kişiye özel tasarım

Fuga Mobilya, mağazalaşmayı kendi bünyesinde gerçekleştiriyor. Ancak Süleyman Alkışel, Türkiye içinde büyük şehirlerde, nitelikli bir lokasyonda mağaza açmayı hedefleyen kişilere de sıcak baktıklarını söylüyor. 2013 yılım yeni yapılan yatırımla birlikte oldukça iyi geçirdiklerine dikkat çeken Alkışel, 15 milyon dolar olan cirolarım 2014 yılında 18 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini sözlerine ekliyor.

Ağaç kalitesini en üst seviyede tutuklarım, bunun da müşteri sadakatini artırdığını bildiren Alkışel, “Bu sebepten, kalitemizden hiçbir zaman ödün vermiyoruz. Bini aşkın kumaş seçeneği sunuyoruz. Böylece bir müşterimiz modeli beğendiğinde bazı modeller dışında, ölçülerini ve kumaşlarım kendisi belirleyebiliyor” diyor.

Burcu TuvayBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu