Şirket Haberleri

Erişler yeni kuşakla perakendeye soyundu

abdullah erisTürkiye’nin en büyük un ihracatçılarından Erişler Gıda, yeni kuşağın devreye girmesiyle perakendeye soyundu. NUDO markasıyla Türkiye’nin yüzde 100 Türk sermayeli ilk noodle markasını oluşturan şirket, şimdi de piyasaya bitkisel yağ ve premiunı un markalarını sunmaya hazırlanıyor. Şirketin perakende genel müdürü Abdullah Eriş, 2014’te 70 milyon adet NUDO satmayı hedeflediklerim söylüyor.

Erişler Gıda, 1920’li yıllarda Anadolu’da zahire ticaretiyle işe başlayan, ardından Türkiye’nin en önemli ihracatçılarından biri olmaya uzanan bir başarı hikayesine sahip. Şirketin temelleri 1920 yılında Ali Eriş’in Ordu’nun Fatsa ilçesinde zahire ticaretine başlamasıyla atıldı. İkinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra 1946 yılında ise babasıyla aynı adı taşıyan ikinci kuşak temsilcisi Ali Eriş devreye girdi. 1950 yılında fındık ticaretine başlayan Ali Eriş, Türkiye’nin ilk fındık ihracatçılarından biri oldu.


1976 yılında un imalatına girme kararı alınınca, şirketin rotası değişti. Ali Eriş, oğlunun İstanbul Üniver-sitesi’ni kazanması üzerine İstanbul’a yatırım yapmaya karar verdi. Böylece bugün de üretimin sürdüğü Büyükçekmece’deki fabrika kuruldu.

Yaklaşık 64 yıl önce küçük bir ticarethaneden yola çıkan Erişler Gıda, bugün un sektöründeki en etkin firmalardan biri konumunda. Geçen yıl yaklaşık 50 ülkeye 240 bin ton un ihracatı yapan şirket, 2013’ü 112 milyon dolara yakın ihracat rakamıyla kapattı.

EN BÜYÜKLER ARASINDA

Türkiye’nin un ihracatının yüzde 12’sini gerçekleştiren şirket, en çok ihracat yapan ilk 100 firma arasında yer alıyor. 400’ü aşkın çalışanı ve 430 milyon TL’nin üzerinde bir cirosu bulunan Erişler Gıda’mn perakende grubu genel müdürü ve şirketin dördüncü kuşak temsilcisi Abdullah Eriş, 2023 yılındaki hedeflerinin ise 400 bin ton un ihracatı ile 250 milyon dolarlık ihracat geliri yaratmak olduğunu söylüyor.

Bugüne kadar ağırlıklı olarak toptan çalışan şirketin perakende macerası ise yeni kuşağın işe girmesiyle başladı. Koç Üniversitesi’nde İngilizce İşletme Bölümü’nü tamamlayarak şirkette çalışmaya başlayan ailenin dördüncü kuşak temsilcilerinden Abdullah Eriş, perakende operasyonunun başındaki isim.

Perakende sektörüne NUDO isimli noodle markasıyla adım atan şirket, yaklaşık 3,5 yıllık AR-GE çalışmasıyla ürünü geliştirdi. Şirketin AR-GE departmanının NUDO’yu piyasaya sunmadan önce tüm dünyadaki önemli noodle üreticilerinin tesislerini gezdiğini ve piyasadaki noodle’ları incelediklerini söyleyen Eriş, Türk damak zevkine en uygun noodle’u bulmak için uzun süre çalıştıklarını belirtiyor.

DAMAK TADINA UYGUN

Doğru lezzeti bulmak için altı şehirde araştırmalar yaptıklarını söyleyen Abdullah Eriş, “Noodle’a Türk tüketicilerin çok alışık olmadığını biliyoruz. Bu nedenle pazara girmeden önce birçok araştırma yaptırdık. Altı şehirde 7 bin 300 kişiyle tatpanel çalışmaları yaptık” diye konuşuyor. Bu araştırmalarda ürünlerin çeşitlerine göre farklılık göstermekle birlikte minimum beğeni oranının yüzde 85 olarak çıktığını belirten Eriş, “NUDO’yu ayda dört ve üzeri adette tüketirim” diyen kişi sayısının ise yüzde 60 olduğunu vurguluyor.

Yaptıkları çalışmalarla Uzakdoğu mutfağının değişmezi noodle’u NUDO’yla Türk damak zevkine uygun hale getirdiklerini söyleyen Eriş, “Bu çalışmalar sonucunda dünya üzerinde tek katkısız noodle olan NUDO’yu tamamen doğal bir içerikle ürettik. AR-GE departmanımızda alanında uzman gıda mühendisleri ve kimyagerler çalışıyor. AR-GE departmanımızı çok önemsiyoruz, bu departmanımızda yaklaşık 16 kişi bulunuyor” diyor.

70 MİLYON NOODLE SATACAK

Erişler Gıda’nın yaptığı çalışmaya göre, Türkiye’de 25 milyon adetlik bir noodle pazan var. Şirket, kendisi büyürken pazarı da büyütmeyi hedefliyor. Bu yıl noodle pazarını 4 katına çıkarmayı planlayan şirket, 2014 yılında 70 milyon adet, 2015 yılında ise 135 milyon adet NUDO satışı hedefliyor.Üretimi şimdilik Endonezya’da yaptıran şirket, önümüzdeki dönemde Türkiye’ye taşımayı planlıyor. Bugüne kadar NUDO için yaklaşık 20 milyon TL yatırım yaptıklarını söyleyen Eriş, “Üretimimizi Türkiye’de yapmak için fizibilite çalışmalarımızı da tamamladık. Uygun koşulları ve zamanı tespit ettiğimizde üretimimizi Türkiye’ye taşıyacağız. Şu anda gerekli altyapının oluşması halinde altı ay içinde NUDO’yu Türkiye’de üretebilir durumdayız” diyor.

YENİ ÜRÜNLER GELİYOR

NUDO’yu perakende sektöründeki taşıyıcı markası olarak belirleyen Erişler Gıda, önümüzdeki dönemde ihracat planı da yapıyor. Avrupa Birliği ve komşu ülkeler başta olmak üzere Afrika ve Ortadoğu ülkeleri öncelikli hedef pazarlan arasında yer alıyor. 2023 yılında 150 milyon dolarlık NUDO ihracatı gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

2014’te hem perakende hem toptan işinde 30 milyon TL’lik bir yatınm yapmayı planlayan şirketin hedefinde perakende sektöründe yeni ürün gruplarına girmek de var. Önümüzdeki günlerde un ve soğuk pres çeşitli bitkisel yağ markalanmn da piyasaya sunulması hedefleniyor. Abdullah Eriş, yakın bir zamanda bu ürünlerin lansmanlarını da gerçekleştireceklerini belirtiyor.

DEPOLAMA KAPASİTESİNİ ARTIRACAK

Türkiye’nin en çok ihracat yapan ilk 100 firması arasındaki yerini 1990 yılından beri her yıl üst basamaklara taşıyan Erişler Un, Afrika, Uzakdoğu, Ortadoğu, Avustralya ve Güney Amerika’ya ihracat yapıyor. Ekmeklik, bisküvilik, pidelik ve noodle için özel un üretimi yapan şirket, aynı zamanda her yıl 350-400 bin ton hammadde ithalatı yapıyor. Uzun vadede un sektöründe de yeni yatırım planları yapan şirket, 2014’te depolama kapasitesini artırmayı planlıyor. Abdullah Eriş, “Bizim işimizde hammadde yani buğday çok önemli. Stok varsa güç var demektir. Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük buğday ithalatçılarından biriyiz, ithalatı dahilde işleme belgesiyle yani ihracat yapma şartıyla yapıyoruz, ithal unu işleyip ihraç ediyoruz. Amerika, Kanada, Rusya gibi dünyanın farklı ülkelerinden ürün getiriyoruz” diye konuşuyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu