Şirket Haberleri

Dünyanın en hızlı 4.5G hizmetini sunacağız

4.5G’ye sayılı günler kala Turkcell Teknoloji Zirvesi’nden müjdeli haber geldi. Yüzlerce fikir önderi ile 7 binden fazla davetliyi bir araya getiren zirvede Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu data maliyetlerinin düşeceği haberini verdi…


TURKCELL’İN 2010 yılından bu yana düzenlediği ve Türkiye’nin marka etkinliği haline getirdiği Turkcell Teknoloji Zirvesi’nin sekizincisi gerçekleştirildi. Haliç Kongre Merke-zi’nde gerçekleştirilen zirve 100’den fazla fikir önderinin ufuk açan konuşmalarına sahne olurken binlerce ziyaretçiyi ağırladı. Zirvenin ana teması da “4.5G İle Geleceğin Teknolojileri ve Değişim” idi. 4.5G başta olmak üzere değişen iş dünyasına ışık tutan uygulamaların, yeni dünya trendlerinin, akıllı yaşam senaryolarının paylaşıldığı zirveye dünyanın ilk kadın uzay turisti Anousheh Ansari, McKinsey Global Enstitüsü Başkanı Richard Dobbs, Singularity University Bilişim ve Networkler Başkanı Brad Templeton gibi konuşmacılar damga vurdu.

kaan terzioglu

“DENEYİM SAĞLAYICISIYIZ”

Zirvede ilk sözü olan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, yapmış olduğu “Gerçek Bağlantı” başlıklı sunumunda 1 Nisan için müjde verirken telekomünikasyon sektörüne yönelik değerlendirmelerde bulundu. Terzioğlu, “Son üç yılda pe-netrasyonu yüzde 10’dan yüzde 60’lara çıkan akıllı telefonlar bizleri internete bağlı bir sanal mağaza operatörü haline getirmiş durumda. Bu muhteşem bir şey. Telekomünikasyon ve teknoloji şirketleri insanları insanlara, kurumlan kurumlara bağlayan müthiş bir platform haline gelmiş durumda. Biz Turkcell olarak bir altyapı sağlayıcısı olmanın yanında deneyim sağlayıcısı olmanın sorumluluğunu üstleniyoruz. Starteji-lerimizin temelinde bu deneyim sağlaycı platform olmanın sorumluluğu yatacak” dedi. Turkcell olarak altyapı yatırımının yanında eşşiz bir müşteri deneyimi, ürün ve hizmet platformu haline geleceklerini aktaran Terzioğlu, entegre teknoloji hizmetleri sunarak müşterilerine gerçek bağlantıyı en iyi şekilde sunmanın peşinde olduklarım sözlerine ekledi.

“DATA MALİYETLERİ DÜŞECEK”

Nisan ayında başlayacak 4.5G hizmeti hakkında da bilgi veren Terzioğlu, “Hız ölçülebilir ve teknolojik bir şey. Biz dünyadaki en geniş spektruma sahibiz, dünyanın en gelişmiş altyapısını kurduk. Dünyada en hızlı fiber internet hizmetini veren sekiz operatörden biriyiz. Spektrum ihalesinin yüzde 47’sini aldık. Bu dünyanın en hızlı mobil genişbant hizmeti olarak karşımıza çıkacak. 1 Nisan’dan 4.5G ile dünyanın en hızlı mobil interneti Turkcell’de olacak. 375 Mbps hızla 4.5G hizmetini vereceğiz. Bu ticari kategoride sunulabilecek en yüksek hız” derken kota konusunda da hazırlık yaptıklarını şu sözlerle dile ge tirdi:

“Kota konusunda Turkcell’lilerin içi rahat olsun, müşterilerimiz için her türlü hazırlığı yapıyoruz. TurkceH’liler kota kullanımından dolayı sürprizlerle karşılaşmayacak, ayrıca sunacağımız yeni tekliflerde data miktarında birim başı maliyetler düşecek. Herkesin içi rahat olsun.”

“WHATSAPP’I YENECEĞİZ”

Terzioğlu, Turkcell Müzik, BiP, Turkcell TV+ gibi ürün ve servisler hakkında bilgi verirken BiP üzerinden para transferi gerçekleştirerek servis hakkında şu ayrıntıları paylaştı: “WhatsApp 1 milyon kullanıcıya bir senenin sonunda ulaştı. BiP’in 6.5 milyon müşterisi var. Bütün anlık mesajlaşma uygulamalarının en iyi özelliklerini sunan BiP, bundan böyle haberleşmenin yanı sıra aynı zamanda dijital bankacılık platformu olacak. Bugüne kadar 189 ülkede milyonlarca kullanıcıya ulaşan BiP, görüntülü konuşma, kendiliğinden silinen mesajlar, roaming teklifleri gibi özellikler sunuyordu. BiP artık bir telefon numarasından diğer telefon numarasına mobil para transferi yapılmasını sağlarken, müşteri hizmetlerinde bir kanal ve platform olarak kullanılabilecek. Ayrıca sabit ve mobil her yöne aramalar BiP üzerinden gerçekleştirilebilecek.”İlk kez anlık mesajlaşma uygulaması üzerinden kurumsal müşterilere hizmet vereceklerini söyleyen Terzioğlu, anlık mesajlaşma uygulamalarıyla ilgili şu sözleri söyledi: “En iyi OTT’leri biz hayata geçirirsek önümüzde sınırsız bir potansiyel var demektir. WhatsApp milyarlarca kullanıcıya ulaşıyorsa neden Türkiye’den çıkan bir uygulama bunu başarmasın, neden milyarlarca dolar değere ulaşmasın? WhatsApp bedava olduğu için SMS’i yenmedi, daha iyi bir hizmet olduğu için SMS’i yendi. Biz ondan da iyisni yaparak WhatsApp’ı yeneceğiz.”

1 MİLYONA YAKIN MÜŞTERİ

Yenilikçi akıllı eğitim uygulamalarının da önemi değinen Terzioğlu, Turkcell Akademi hakkında da şu bilgileri verdi: “Turkcell Akademi platformunu çok önemsiyoruz. Dünyanın en iyi eğitim ve verimlilik uygulamaları burada çalışabilir. Turkcell Akademi olarak amacımız bu.” Terzioğ-lu’nun verdiği bilgilere göre, 1 milyona yakın hem kurumsal hem bireysel kullanıcı uygulamayı indirerek 9 binden fazla eğitim içeriğine ulaşma imkanını kazandı. Kurumlar hem mesleki hem kişisel gelişim eğitimini bu platform üzerinden kullanarak elemanlarının yetkinliklerini artırabiliyor.

İletişim teknolojilerinin sağlık ve eğitim başta olmak üzere hemen her alanda işlere entegre olması gerektiğini savunan Terzioğlu, Endüstri 4.0’ı hayata geçirecek olan tek şeyin iletişim teknolojileri olduğunu vurguladı. Kullanılan her cihazın internete bağlanacağını ve bu sayede sağlanan verimliliğin ekonomiye adım adım katkı sunacağını belirten Terzioğlu, Turkceü’in bu kapsamda geliştirmiş olduğu kurumsal uygulamalar hakkında da kısaca bilgi verdi.

EN BÜYÜK VERİ MERKEZİ

Bütün bunlar için her koşulda gerçek bağlantının gerekliliğini savunan Terzioğlu, yeni nesil müşteri deneyimi yaklaşımı, bulut tablet mimarisi, network operasyon merkezi hakkında bilgi verirken Türkiye’nin en büyük veri merkezinin önümüzdeki üç ay içinde faaliyete geçeceği bilgisini verdi. Gebze’de hizmete açılacak Türkiye’nin en büyük veri merkezinin 7 bin metrekarelik bölümünün Mayıs 2016’da tamamlanacağını vurgulayan Terzioğlu, böylece 2018 sonunda 30 bin metrekare kapalı alana ulaşılacağını söyledi. Terzioğlu, veri merkezinin tamamlanmasıyla yurtdışmda veri saklama ihtiyacının ortadan kalkacağını belirtti.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu