Şirket Haberleri

Blippar, Türkiye’de 2 milyon kullanıcı hedefliyor

Artırılmış gerçeklik ve görsel tanıma teknolojileriyle fiziksel dünyayı hareketlendiren görsel tanıma platformu Blippar, 2014’ün sonunda Türkiye’de de ofis açtı. Şirket, Türkiye’nin en büyük ve en yaygın kullanılalı imge tanıma platformu haline gelmeyi hedefliyor. Bir yıl içinde de Türkiye’de 2 milyon kullanıcıya ulaşmak istiyor.


Blippar, akıllı telefonlar, tabletler ve giyilebilir teknolojiler aracılığıyla sabit görselleri canlandırmak için artırılmış gerçeklik ve görüntü tanıma teknolojilerinden yararlanan bir görsel tanıma platformu. 2011 yılında Ingiltere’de kurulan ve dünyada farklı şehirlerde yapılanan şirket 10’uncu ofisini kasım ayında İstanbul’da açtı. Şirketi Türkiye’de ofis açmaya ikna eden kişi ise 15 yıldır mobil ve dijital alanda çalışan, 360+ Media Interactive’in kurucusu Zehra Öney oldu.

Blippar

2013’ten bu yana müşterileri için Blippar’ın Londra ofisiyle çalıştıklarını anlatan Öney, “Blippar, Türkiye’deki akıllı telefonlann kullanımındaki artış hızı ve markalann AR (Augmented Reality) uygulamalarına olan sıcak yaklaşımından çok etkilendi. Bu nedenle Türkiye’ye odak pazarlardan biri olarak bakıyor” diye konuşuyor.

Bugün şirketin Türkiye’deki CEO’su olarak çalışmalarını sürdüren Öney, Blippar’ın yeni nesil görsel tarayıcı olma hedefini izleyecek güçlü bir ekip oluşturarak işe başladıklarını anlatıyor. PepsiCo, Ülker, P&G, Yapı Kredi Bankası, Iş Bankası, Akbank, Turkcell, Enerji Bakanlığı, BSH, Fenerbahçe, Defacto, Modagram, Nissan ve Eczacıbaşı’na projeler geliştirdiklerinin altını çizen Öney’in gelecek hedefi ise oldukça iddialı.

Zehra Öney, “Blippar Türkiye, çok yakında Türkiye’nin en büyük ve en yaygın kullanılan imge tanıma platformu haline gelecek. Çevrimiçi-çevrimdışı dünyalar arasındaki köprü olacak” diye konuşuyor. Öney, 100 lider markaya, 20 medya kuruluşuna ve 2 milyon baz kullanıcıya bir yıl içinde ulaşma hedefinden de bahsediyor.Sadece şirketlerle değil bakanlıklarla da işbirliği yaparak, konuşan şehirler, kitaplar ve ilaçlar geliştirmek için çalışmak istediklerini belirten Öney, şunları söylüyor:

“Telefonunuza indirdiğiniz Blippar uygulamasına ilacı okuttuğunuzda, bir aile hekiminin ilacı nasıl kullanmanız gerektiğiyle ilgili videosu inse, ona sorular sorabilseniz… Ya da okuduğunuz bir kitapta bahsi geçen konuyu yine bu uygulama sayesinde izleyebilseniz. Biz bu çalışmalan da hayata geçirmek istiyoruz.”

Blippar’ın mart ayında yeni bir ürün lanse edeceğinden de bahseden Öney, imaj tanıma platfomıu olan Blippar’ın bu yeni ürünle birlikte görsel arama motoru haline geleceğini anlatıyor. Öney, “Bu yeni ürünle taratmamış olsanız bile o uygulamayı tuttuğunuzda o objeyle ilgili tüm bilgileri elde edebilme imkanınız bulunacak” diyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu