Şirket Haberleri

Bilkent Holding yatırım atağında

ilhan ilEğitimden inşaata, mobilyadan AVM işletmeciliğine kadar birçok alanda faaliyet gösteren Bilkent Holding, 2014’te 213,4 milyon TL yatırmı yapacak. Bu yatırımlar içinde en önemlisi fiber cement teknolojisine sahip yapı levhası yatırımı olacak. Holding, 2013’te 1,5 milyar TL olan cirosunu bu yatırımların ivmesiyle 2014’te 1,8 milyar TL’ye yükseltmeyi hedefliyor.

Temelleri İhsan Doğramacı tarafından 1968 yılında atılan ve bugün inşaat yan sanayimden mobilyaya, kağıt ve matbaa faaliyetlerinden fitness ve turizm işletmeciliğine kadar çok geniş bir alanda faaliyet gösteren Bilkent Holding,


2014’te yatırım atağına kalkıyor. Grup, iştirakleri hariç 2014’te 213,4 milyon TL’lik yatırım yapmayı planlıyor.

Holdingin en önemli yatarım planlarından biri Tepe Betopan bünyesinde faaliyete geçirilen fiber cement (doğal lif takviyeli çimento levha) teknolojisine sahip yapı levhası yatırımı olacak. Temmuz ayında üretime başlaması planlanan fiber cement yapı levhası yatırımı ile Tepe Betopan’m üretim kapasitesi 2 kat artacak ve Türkiye’nin bu alanda üretim yapan en büyük kapasiteli fabrikası olacak.

Bu üretim ile giderek büyüyen inşaat sektöıünde hem yurtiçinde hem de yurtdışında sektörel anlamda önemli bir açığı kapatacaklarını söyleyen Bilkent Holding Koordinasyon Kurulu Üyesi İlhan İl, “Aynı zamanda halen ithal edilmekte olan fiber cement yapı levhasının üretimini yurtiçinde gerçekleştirerek cari açığın kapanmasına da mütevazı bir katkıda bulunacağımızı öngörüyoruz” diye konuşuyor.

Holding, diğer önemli yatırımını ise Peru’dan Doğu Timor’a kadar beş kıtadaki birçok ülkeye üretim yapan Tepe Prefabrik şirketi ile yaptı. Son beş yılda cirosu 8 kat artan şirket, büyüme hızı doğrultusunda yeni bir üretim tesisi kurdu. Ankara’da kurulan yeni tesiste üretim geçen ay başladı.

TURİZM ÖNE ÇIKIYOR

Öte yandan Bilkent Holding’in Bilkent Kültür Girişimi (BKG) alt markasıyla müze mağazacılığı ve kafe işletmeciliği yaptığı şirketi Bilintur geçtiğimiz yıllarda almış olduğu yurt çapındaki 55 müzede hediyelik eşya satışı işinin ikinci etabı olan 62 müzelik ihaleyi de 2013 yılı sonunda almıştı. Holding bu konudaki yatırımını da 2014 yılında tamamlayacak.Holdingin turizm sektöründeki diğer yatınmı ise Efes’in Selçuk ilçesinde turistlere yönelik yapılan alışveriş ve eğlence merkezi yatırımı. Mayıs ayında tamamlanması planlanan bu yatırımın 23 milyon TL’ye mal olması bekleniyor.

2003 yılında faaliyete geçen çağn merkezinde de kapasite artırımı yapacaklarını söyleyen İlhan İl, böylece bin 250 kişilik istihdam sağlayacaklarını belirtiyor.

2013 yılını 1,5 milyar TL ciroyla kapatan Bilkent Holding, tüm bu yatırımların getirdiği ivmenin de etkisiyle 2014 yılında cirosunu 1,8 milyar TL’ye çıkarmayı hedefliyor.

FİTNESS’A 10 MİLYON TL YATIRIM

Bilkent Holding’in önemli yatırım alanlarından biri de fitness sektörü. Holding, 1993 yılında Ankara’da Türk-Amerikan ortaklığında Türkiye’nin ilk ve en büyük spor tesisi olan Sports International Bilkent’i kurdu.

Daha sonra İstanbul’da Ataköy, Kadıköy, Şişli ve İzmir’de faaliyet gösteren Mavişehir tesisleri Sports International bünyesine katıldı. Bugün altı şubesiyle Ankara, İstanbul, İzmir ve Mersin’de faaliyet gösteren Sports International’a bu yıl 10 milyon liralık yatırımla yeni bir tesis daha eklenmesi planlanıyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu