Ek İş Ek Gelir YöntemleriKariyer ve İş İlanları

Üniversite öğrencilerine yönelik yarı zamanlı iş fırsatları

Üniversite öğrencilerine yönelik yarı zamanlı iş fırsatları artmış durumda. Stant hostesliğinden organizasyon danışmanlığına, satış temsilciliğinden mağaza görevlisine çok sayıda iş fırsatı İK ve kariyer portallarında öğrencilerin başvurularım bekliyor…

ÜNİVERSİTE yılları hemen herkes için bitmesi istenmeyen dönemlerdir. Ve aslında iyi bir fırsat zamanıdır. Öğrenciliğin son demleri yaşanırken, bir taraftan da iş hayatına hazırlıklar başlar ve gelecek için bir rota çizilir. “Okul bittikten sonra ne yapacağım?” karmaşasını yaşamak istemeyenler dört yıllık süreçte özgeçmişini kendilerine iş hayatında fayda sağlayacak staj ve iş deneyimleriyle doldurup kariyer fırsatları yaratabilir.

Dahası, öğrenciler ‘part time’ olarak da adlandırılan yarı zamanlı işlerde çalışarak iş tecrübesi ve dahası para kazanabilirler. Yüz binlerce üniversitelinin ders başı yapmaya hazırlandığı şu günlerde, çok sayıda şirket öğrenci istihdamına imkan sağlayan yarı zamanlı iş fırsatları sunuyor. Yarı zamanlı işlere yönelik ilan sayısında son dönemde önemli ölçüde artış söz konusu. Aynı şekilde yarı zamanlı iş arayanların sayısında da artış görülüyor.

ogrencilere yari zamanli isler

İnsan kaynakları ve kariyer sitesi Secretcv.com verilerine göre, yılın ilk sekiz ayında yarı zamanlı iş ilanlarının sayısında geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 12’lik bir artış var. Sitede şu anda 68 bin açık yarı zamanlı pozisyon bulunurken, yaklaşık 400 bin aday da yarı zamanlı iş arıyor. Yarı zamanlı işlere başvuru yapan adaylar arasında eğitim durumu açısından bakıldığında en büyük grup yüzde 53.7 ile üniversite mezünlan.

Onu sırasıyla yüzde 18.9 ile lise ve yüzde 13.8 ile yüksekokul mezunları takip ediyor. Hemen belirtelim, yarı zamanlı iş arayanlar arasında erkeklerin oram daha fazla. Secretcv.com’da yarı zamanlı iş arayanların yüzde 53.1’i erkek, yüzde 46.9’u ise kadın.

PERAKENDEYE İLGİ BÜYÜK

Yarı zamanlı işlere yapılan başvurularda ilk üç sırada yüzde 11.6 ile satış temsilcisi, yüzde 7.3 ile mağaza görevlisi ve yüzde 6 ile asistan pozisyonu bulunuyor. En çok başvuru ise sırasıyla yüzde 35 ile mağazacılık ve perakendeye, yüzde 11.1 ile havacılığa, yüzde 5 ile kozmetik sektörüne yapılıyor.

Bu sıralamayı hızlı tüketim, eğitim, danışmanlık, tekstil, reklamcılık, gıda ve diğer sektörler izliyor. Yarı zamanlı ilanlar arasında, satış danışmanı, etüt öğretmeni, dil öğretmeni, stant hostesi, STK’lar için tanıtım elemanı ya da broşür elemanı gibi pozisyonların yanı sıra, prova mankeni, cankurtaran, şoför, kasiyer, garson, barista, güvenlik görevlisi ve oyuncu-figü-ran gibi farklı işler de bulunuyor. Dönemsel veri giriş elemanı, web tasarım eğitmeni, web master, SEO uzmanı ve grafiker gibi bilişim sektörüne yönelik pozisyonlar da ilgi çekiyor.

ÇOĞU DENEYİMSİZ

Bir diğer İK ve kariyer sitesi Kariyer.net’te yarı zamanlı ve dönemsel işlere başvuru yapanların sayısı ise 48 bin 280 site verilerine göre, geçen yıl ile kıyaslandığında bir yılda yarı zamanlı iş ilanlarında yüzde 15 artış söz konusu. Başvuranların yüzde 45’i tecrübesiz adaylardan oluşuyor. Diğer yandan bir iki yıl tecrübeli adaylar ise yüzde 31 gibi yüksek sayılabilecek bir oranda başvuru yapıyor. Bu kitlenin yüzde 66’sı üniversite mezunu. Bunu yüzde 14 ile meslek yüksekokulu, yüzde 15 ile lise mezunları takip ediyor.

EN ÇOK İLAN İSTANBUL’DAN

iller incelendiğinde ise, en çok başvuru alan ve en çok ilan çıkılan iller birbi-riyle paralellik gösteriyor. İstanbul Avrupa yakasını, İstanbul Asya yakası takip ederken Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Kocaeli, Samsun, Muğla, Adana bu ikisinin arkasından geliyor. Kariyer.net’in verilerine göre, en çok başvuru alan sektörlerin başında tekstil var. Tekstili sırasıyla finans, ticaret, perakende, hizmet, reklam ve tanıtım, bilişim, eğlence, kültür – sanat, eğitim, telekomünikasyon, sigortacılık ve sağlık izliyor.

Yusuf AZOZ / Kariyer.net Genel Müdürü
Karşılıklı kazan-kazan söz konusu

Eski usta-çırak ilişkisinin daha da önemli hale geldiği bir dönemdeyiz. Başta staj olmak üzere, yarı zamanlı ve dönemsel işler hem işveren hem de aday için çok önemli bir deneyim. Yetenek savaşlarının hızlandığı günümüzde birçok seçkin firma, yetenekleri mezun olur olmaz bünyesine katabilmek için yarı zamanlı işleri ve stajı kapsayan özel programlar düzenliyor. Özel oyun ve yarışmalarla seçtiği gençlerin şirkette kalması için özel bir çaba gösteriyor.

Bu durumda, karşılıklı bir kazan-kazan ilişkisi söz konusu. İstihdam süresinde iyi ilişkiler kurmak, ileride faydalı olabilecek bağlantılar yaratmak çok önemli. Bu şekilde örneğin okul bittiğinde veya kendinizi geliştirecek bir adım attığınızda bunu bağlantılarınızla paylaşarak kendinize tekrar bir şans yaratabilirsiniz.

Bağlantılarınız, sadece o firmada değil, başka firmalarda da iş bulmanızda destek olabilir. İstihdam etmek üzere eleman alınan programlarının holdinglerde, bankalarda, hızlı tüketim, ilaç ve telekom sektörlerinde daha yaygın bir şekilde uygulandığını görüyoruz. Genellikle rekabetin yoğun olduğu, yetenek savaşlarının yaşandığı sektörlerde ve firmanın kurumsallaşma düzeyine bağlı olarak bu programlar yoğunlaşıyor.

Reha HATİPOĞLU / Manpower Türkiye Genel Müdürü
İş tecrübenizi mümkün olduğunca artırın

İşi işte öğrenmek en iyi yol. Teorik bilgi ile pratik bilginin bir araya gelmesi öğrenim kalitesini ve süresini çok olumlu etkiler. Bu çağda bireysel ve kişisel yetenekler ön plana çıkıyor ve Y kuşağı iş yaşamında alanında uzmanlaşmaya odaklanıyor. Dolayısıyla fırsat bulabilen her öğrencinin mümkün olduğu kadar iş tecrübesi edinmesini ve bu çağın gereksinimlerine uygun olmasını tavsiye ediyoruz.

Özellikle Türkiye’deki genç işsizlik rakamlarını da göz önünde bulundurursak, eğitim sırasında iş deneyimi kazanmış kişiler, mezuniyet sonrası bir adım önde oluyor. Aldıkları eğitim sonrası hangi alanda çalışacağına henüz karar verememiş öğrenciler, vizyonlarını genişletmelerine yardımcı olacak fırsatları değerlendirmeli. Farklı sektörleri ve rolleri deneme şansı bulan öğrenciler, mezuniyet sonrası ne yapacağına daha kolay karar verebilir ve bu saydığımız özelliklerini farklı platformlarda, yaşayarak geliştirebilirler. İstihdam edilecek insan kaynağından öğrenmeye açık, araştırmacı ve firmanın kültürüne uyumlu olmaları bekleniyor.

Öğrencilik yıllarını kültürel çeşitliliği öğrenmek, alternatif fikirleri ve değişik dinamikleri gözlemleme fırsatı olarak kullanmak, profesyonel kariyerin daha sağlıklı ilerlemesini sağlayacaktır.

TURKCELL’DE ÜÇ GÜN MESAİ

İş dünyasının önde gelen firmaları yarı zamanlı eleman talebinde başı çekiyor. Turkcell de bunlardan birisi. Firmanın yedi yıldan beri yürüttüğü PAF (Profesyonelliğe Adım Formasyonu) Takımı Genç Yetenek Programı, staj, yarı zamanlı çalışma ve yeni mezun istihdam sürecini kapsayan bir uygulama. Bu kapsamda her yıl yaklaşık 250 öğrenciye staj, 50 öğrenciye yarı zamanlı çalışma ve 20 yeni mezuna da firmada çalışma fırsatı sunuluyor.

Yarı zamanlı çalışanlar, tam zamanlı Turkcell çalışanlarına sunulan tüm olanaklardan yararlanıyor. Onlar için şirkette bir kariyer haritası da oluşturuluyor; başarılı olan öğrencilere ihtiyaçlara paralel olarak stajdan yarı zamanlı pozisyonlara, yarı zamanlıdan tam zamanlı pozisyonlara geçiş imkânı sağlıyor.

turkcell ek is

“Yarı zamanlı çalışanlar gösterdikleri performans ve uyum doğrultusunda oluşan fırsatlarda öncelikli olarak değerlendiriliyor” diyen Turkcell Grup insan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Banu İşçi Sezen, stajyerlerin yüzde 20’sine yarı zamanlı, yaklaşık yüzde 10’una da tam zamanlı olarak yıl içinde farklı zaman dilimlerinde fırsat verdiklerini söylüyor.

Turkcell’de yarı zamanlı çalışacak adaylardan yenilikçi, teknolojiye ilgili, müşteri odaklı ve zengin iletişim yetkinliklerine sahip olma özellikleri aranıyor.

Şirkette yarı zamanlı pozisyonlar için yeni teknolojiler konusunda yazılım mühendisi, veri tabam yöneticisi, analist; dijital kanallar ve mobil servisler konusunda ise uzman yetiştirmeye dönük bir istihdam politikası yürütülüyor. Ek olarak, pazarlama, müşteri deneyimi, satış ve finans ekiplerinde de yarı zamanlı çalışma fırsatları yaratılıyor.

Yarı zamanlı çalışanlar haftada ortalama üç gün çalışabiliyor. Çalışma saatleri ders programlarına göre belirleniyor. İşe alım yapılırken bilgisayar, elektronik ve haberleşme, yazılım, matematik mühendisliği, işletme, iktisat, endüstri mühendisliği gibi bölümlerde okuyan öğrencilere fırsat veriliyor.

EV KADINLARINA İŞ FIRSATI

Tchibo Türkiye’de üniversite öğrencileri için genel merkezdeki e-ticaret, pazarlama, finans ve lojistik gibi destek birimlerde uzun soluklu staj olanağı sağlanıyor. Bunun yanı sıra her bölümden üniversite öğrencisi için mağazalarda yarı zamanlı satış danışmanı istihdamı yaratılıyor.

Yarı zamanlı çalışanlar da tam zamanlı çalışanlar gibi Tchibo’da kariyer yapma imkanına sahip. Ayrıca hemen belirtelim, Tchibo Türkiye mağazalarında yarı zamanlı çalışanlar arasında üniversite öğrencilerinin yanı sıra İngilizce öğretmenliği veya banka memurluğundan emekli olup zamanlarını ve enerjilerini değerlendirmek isteyen 45 yaş ve üzeri olanlar da var. Ayrıca ev kadınlarına da ek iş olanağı sağlanıyor.

Tchibo

Yarı zamanlı çalışanlar haftada en fazla 30 saat çalışıyor ve tüm yasal özlük hakları korunuyor. Ayrıca maaş ve yemek ücretine ek olarak mağaza görevlileri için satış hedefine bağlı prim de var. Genel merkezde uzun dönemli staj yapacak olan üniversite öğrencilerinde mutlaka yabancı dil ve temel bilgisayar programlarına hakimiyet aranıyor. Mağazalarda ise en az lise mezuniyeti aranıyor.

Genel merkezdeki uzmanlık rolleri için kadro açıldığında ilk olarak uzun soluklu stajyerler pozisyonun niteliklerine göre değerlendiriliyor. Yarı zamanii çalışandan uzman statüsüne geçenlerin performanslarına ve organizasyonun ihtiyaçlarına bağlı olarak kariyer yolu açık. Mağazalardaki yarı za-manii çalışanlar ise beklenen performansı sağlamaları halinde mağaza müdürlüğüne kadar yükselebiliyor veya genel merkezdeki pozisyonlara atanabiliyorlar.

“Tchibo’da part time satış danışmanı olarak başlamış ve şu an yöneticilik rollerine kadar yükselmiş birçok arkadaşımız mevcut” diyen Tchibo Türkiye Genel Müdürü Şenay Küçük Tanşu, “Perakendeyi seven herkese hangi disiplinden geldiğine bakılmaksızın yarı zamanlı iş olanağı kapılarımız açık” diyor.

HEM MAĞAZADA HEM MERKEZDE

Teknosa, Türkiye’nin her ilinde yer alan mağazalarında ve merkezinde çok sayıda yarı zamanlı çalışan istihdam ediyor. Departmanların ihtiyacına ve tercihine göre, üniversitelerin birçok farklı bölümünden işe alım gerçekleştiriliyor.

Yarı zamanlı olarak istihdam edilecek kişilerin, tıpkı tam zamanlı çalışanlar gibi Teknosa çalışma kültürüne uyum sağlamaları, takım çalışmasına inanmaları, iletişime açık, değişime ayak uydurabilen ve sürekli gelişimi hedefleyen kişiler olmaları tercih ediliyor. Bu özellikler ise yetkinlik bazlı mülakatlar, değerlendirme merkezi uygulamaları ve kişilik envanterleri aracılığıyla ölçümleniyor.

Teknosa ek is

Görüşme sürecinde öğrencilerin tamamladıkları stajları, sahip oldukları sertifikaları, İngilizce seviyelerini veya gerekli görülen donanım, yazılım ya da programlama bilgileri göz önüne alınıyor.

Teknosa İnsan Kaynakları Direktörü Revna Besler’den aldığımız bilgilere göre, tam zamanlı pozisyonların açılması durumunda, yeni işe alım yapmak yerine yarı zamanlı çalışanların performansları göz önünde bulunduruluyor ve öncelikli olarak onlar tercih ediliyor.

HER ÜÇ KİŞİDEN BİRİ

E-ticaret şirketi 1V1Y.com’da dönemsel ve sezonluk ihtiyaçlar doğrultusunda yarı zamanlı personel istihdamı gerçekleştiriliyor. Bu sürecin sonrasında çalışmasından, performansından memnun kalınan çalışanların bir bölümü tam zamanlı olarak ekibe dahil ediliyor. 1V1Y.com Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Barış Çekin’den aldığımız bilgilere göre, her üç parti time çalışandan en azından birisi mutlaka tam zamanlı olarak kadroda devam ediyor.

1V1Y

Şirkette özellikle satın alma, pazarIama marka ve kurumsal iletişim, grafik tasarım ve görsel düzenleme, satış destek, muhasebe, lojistik / operasyon departmanlarında yarı zamanlı çalışanlara yer veriliyor. Yarı zamanlı çalışanlar, yasal mevzuat gereği sahip oldukları yıllık izin gibi hakların yanı sıra diğer personelin faydalandığı imkanlardan da faydalanıyor. Yarı zamanlı çalışanların kariyer sürecinde ise, öncelikle kendi departmanları içinde, eğer yetkinlikleri, eğitimleri ve performansları uygun ise diğer departmanlarda yatay ve dikey terfi imkanı sağlanıyor.

“Aldığımız yarı zamanlı personelin öncelikle dö nemsel olarak görevlendirileceği iş konusunda mes leki bilgisi, eğitimi ve yetkinliklerinin yeterli olma sı; şirket kültürüne uyum sağlayabilecek motivasyonu ve enerjisi yüksek bir profil olması bizim için çok önemli” diyen Çekin, yabancı dil, bilgisayar bilgisi gibi yetkinliklerin de şirketin eleman seçim sürecinde önemli olduğunu söylüyor.

İktisat, işletme, endüstri mühendisliği, tekstil mühendisliği, grafik tasarım, iletişim gibi bölümlerden mezun olan öğrenciler ağırlıklı olarak tercih ediliyor. Ancak istatistikten, makine mühendisliğine farklı akademik eğitime sahip çalışanlar da şirkette mevcut.

HER KADEMEDE POZİSYON

McDonald’s sistemindeki restoran pozisyonları, yönetim takımı ve ekip üyeliği olarak adlandırılıyor. Restoranlardaki her iki grup çalışan için de yarı zamanlı çalışma imkanı var. McDonald’s restoranlarında vardiyalı çalışma sistemi uygulandığından, yarı zamanlı çalışmak üzere müracaat eden adaylar, talep ettikleri saat ve günlere uygun vardiyalarda görevlendiriliyor.

Restoranlardaki motor kuryeler, üretim ve serviste çalışanlar, müşteri temsilcileri, bakım görevlileri, engelli çalışanlar ve yönetim takımının her kademesi yarı zamanlı çalışma imkanına sahip. Bu pozisyonlarda haftada en az 30 saat çalışılabiliyor. Yarı zamanlı çalışanlar, her sene iki defa performans değerlendirmesine tabi tutularak alman sonuca göre prim hakkı elde ediyor. Hemen belirtelim, şirkette performansı ve işe katkısı yüksek olan part time çalışanların tam zamanlı çalışma olanağı her zaman var.

McDonald’s Part Time İş

“Tam zamanlı personel istihdamı söz konusu olduğunda iç kaynağımız olan yarı zamanlı çalışanlar öncelikli olarak değerlendiriliyor” diyen McDonald’s İnsan Kaynakları Direktörü Dr. K. Mehmet Büyükçolak, bu durumda yarı zamanlı çalışanların da tam zamanlı çalışanlar gibi eğitim süreçlerini tamamladıktan sonra bir üst pozisyona atamalarının gerçekleştiğini söylüyor.

McDonald’s sisteminde çalışmak isteyen adaylarda, öğrenmeye açık ve ekip çalışmasına yatkınlığa, etkin iletişim becerisine, inisiyatif alabilme kabiliyetine, enerjik ve istekli olmasına dikkat ediliyor. Büyükçolak, “Bunların dışında, yarı zamanlı çalışmayı tercih eden arkadaşlarımızdan öncelikle beklentimiz, kararlaştırılan çalışma saatlerine bağlılık ve istikrardır” diyor. Şirkete müracaat eden öğrencilerde üniversite ve bölüm ayrımı yapılmıyor.

REZİDANSTA KALIYORLAR

Sahibinden.com, özellikle geleceğini teknoloji ve internet dünyasında gören, meraklı ve öğrenmeye tutkulu yetenekleri kazanmak için lisans düzeyinde yarı zamanlı işe alımlar gerçekleştiriyor. “Böylece çalışma arkadaşlarımız teorik bilgilerini pratik hayata geçirme şansı yakalarken, biz de gelecekte oluşacak’ pozisyonlar için ekibimize katılabilecek adayları uzun dönem içinde tanıma şansı buluyoruz” diyen Sahibinden.com Iş Destekten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Güntulu Pamuk, her yıl yaklaşık 30 staj yer aldıklarını, stajdan sonra başarılı çalışanların yarı zamanlı olarak devam ettiğini söylüyor. Örneğin, 2014 yılında yarı zamanlı beş çalışan, şu anda tam zamanlı olarak şirkette çalışıyor.

Sahibinden-com

Yarı zamanlı personel haftada iki ya da üç gün çalışıyor ve şirket doktoru, yemekhane hizmetleri gibi klasik olanakların yanı sıra kapalı basket sahası, spor salonu ve özel dersler, ücretsiz vale hizmeti, yiyecek ve içecek makineleri gibi imkanlardan da faydalanıyor. Çalıştıkları süreye bağlı olarak ücret alırken, şehir dışından gelenlere rezidansta konaklama olanağı da sunuluyor. Iş geliştirme, pazarlama, kurumsal satış ve iş destek departmanları şirkette yarı zamanlı iş olanağı sunabilen bölümler olarak dikkat çekiyor.

Sahibinden.com’da yarı zamanlı çalışmak isteyenlerin, iyi işler üreten, işini tutkuyla yapan ve eğlenceyi çalışma ortamına taşıyabilecek, farklı ve yaratıcı fikirleri olan ve takım çalışmasına uygun olması gerekiyor. Site, 3.7 milyar sayfa görüntülenmesi ile Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformlarından biri. Bu nedenle öncelikle üniversitelerin mühendislik bölümleri ile yazılım ve teknoloji profesyoneli olmak isteyen yetenekler tercih ediliyor. Pazarlama, iş ve servis geliştirme, insan kaynakları gibi alanlarda ise işletme, iktisat, endüstri mühendisliği öğrencileri öncelikli oluyor.

İNGİLİZCE BİLENLER ÖNCELİKLİ

15 ülkede 50 binden fazla kurumsal kullanıcıya Anadolu Bilişim Data Çenter üzerinden hizmet sunan Anadolu Bilişim’de sunucu-altyapı, network-güvenlik, SAP, BudgetRight, yazılım gibi teknik birimler dahil pazarlama, satış, insan kaynakları ve kalite, mali işler ve sözleşme departmanlarında öğrencilere hem staj yapma hem de yarı zamanlı çalışma fırsatları yaratılıyor.

Anadolu Bilişim İş

Anadolu Bilişim insan Kaynakları ve Kalite Müdürü Mustafa Kemal Ilbi’den aldığımız bilgilere göre, yarı zamanlı çalışma süresi şirkette haftada 30 saati geçmiyor ve saate göre ücret esas alınıyor. Yarı zamanlı çalışanlar şirketteki pek çok sosyal haktan yararlanabiliyor. Öğrenciler, üniversiteden mezun olduktan sonra şirket bünyesinde tam zamanlı olarak istihdam edilebiliyor.

Firmada yarı zamanlı çalışacak öğrenciler genellikle bilgisayar, endüstri, elektrik-elektronik, bilgi teknolojileri mühendislikleri ile işletme, iktisat gibi bölümlerden tercih ediliyor, ilgili bölümlerde üniversite öğrencisi olmak, öğrenmeye açık olmak, aktif, yenilikçi, takım çalışmasına yatkın, iletişim becerileri gelişmiş, İngilizce bilen adaylar öncelikli olarak tercih ediliyor.

Pfizer, Üniversite Öğrencilerine Yarı Zamanlı Çalışma İmkanı Sunuyor

Pfizer, ilaç sektörünü yakından tanımak isteyen üniversite öğrencilerine farklı departmanlarda uzun dönemli ve proje bazlı yarı zamanlı çalışma imkanı sunuyor. Haftada en az iki buçuk gün ayırmak koşuluyla ” işe alım sürecine dahil olan gençler, süreç olumlu tamamlanırsa yarı zamanlı çalışan haline gelip tüm yıl Pfizer’de çalışma şansı yakalıyor. Şirkette, yıllardır yarı zamanlı çalışanlar var ve mezun olduklarında bu kişilerin işe alınma ihtimali hayli yüksek. Pfizer’de satış, pazarlama, finans, kurumsal strateji ve iş geliştirme, IK, bilgi teknolojileri gibi bölümlerde yarı zamanlı çalışma imkanı sunuluyor.

Pfizer ek is

Yarı zamanlı iş imkanları, bölümlerden gelen proje talepleri ve ihtiyaçlar doğrultusunda şekilleniyor. Yarı zamanlı çalışanlar, çalıştıkları günleri ve saatleri okul, sınav dönemi gibi önceliklerine göre beraber çalıştıkları sponsorlarıyla planlayabiliyor. “Üniversite öğrencilerini yarı zamanlı çalışan olarak işe alırken geleceğin Pfizer’lileri olarak yetişecekleri öngörüsüyle alım yapıyoruz.

Bu nedenle daha sonra tam zamanlı işe alımlarda onlara öncelik tanıyoruz” diyen Pfizer Türkiye, Kafkaslar ve Orta Asya insan Kaynakları Direktörü Bahar Özen Şansal, tam zamanlı çalışacak kişiler nasıl bir işe alım sürecinden geçiriliyorsa yarı zamanlı adayların da benzer bir süreçte değerlendirildiğini söylüyor. Şansal sözlerini şöyle sürdürüyor:

“İşe alımdan önce CV elemesi yapıyor, sonra toplu sınava alıyoruz. Bu sınavlar genel kültür ya da akademik düzeyi ölçen sınavlar değil, rasyonellik, sor-gulayıcılık üzerine kurulu. Psikometrik sınavı geçenleri İngilizce sınavına alıyoruz. Baraj notuna ulaşanların hepsi ile mülakat yapılıyor. Tüm işe alım sürecinden olumlu çıkan yarı zamanlı çalışan adayı Pfizer ailesine katılıyor.”

ANNELER DE ÇALIŞABİLİYOR

Üniversite öğrencisi olup devam zorunluluğu olmayan gençler, ING Bank’ta yarı zamanlı olarak çalışabiliyor.

Bunun yanı sıra meslek lisesi öğrencilerine bankada zorunlu stajları kapsamında yarı zamanlı çalışma olanakları sunuluyor. Bankanın Turungers ve ING Kariyer Akademisi gibi özel programları doğrultusunda lisans veya yüksek lisans öğrencisi gençler değerlendiriliyor. Turungers programı süresince üniversite üç ve dördüncü sınıf öğrencileri nın mobil satış ekibinde görev alarak, bireysel ve KOBI bankacılığı ürünlerinin satışını gerçekleştiriyor.

Turungers ekibi haftada iki buçuk gün çalışıyor.

Turungers programı

ING Bank insan Kaynakları ve iletişim.Genel Müdür Yardımcısı Seçil Refik’ten aldığımız bilgilere göre, ilk etapta 50 Turungers, İstanbul ve Ankara’da görev aldı. Yedi ay sürecek yarı zamanlı çalışmanın ardından yapılacak değerlendirme sonucunda bu çalışanlar ING Bank’ta tam zamanlı çalışma şansına sahip olacak. Bunun dışında yarı zamanlı çalışanlar, haftanın belirli günlerinde belirli bir süre ile genel müdürlük birimleri dahil, bankanın çeşitli birimlerinde görevlendiriliyor.

Diğer yandan yarı zamanlı çalışma sistemi mevcut çalışanlara da sunuluyor. Özellikle kadın çalışanlar anne olduktan sonra tam zamanlı çalışma yerine yarı zamanlı çalışmayı tercih etmeleri durumunda buna imkan sunuluyor. Eğitim gibi sebeplerle yarı zamanlı çalışmak isteyenlere de aynı seçenek sunuluyor. Bankada yarı zamanlı çalışanlar için toplam süre ortalama 4-6 ay. Turungers ekipleri için bu süre yedi aya çıkarılmış. Meslek liselerinden, zorunlu stajı bulunan, bankacılık ve bilgi teknolojileri gibi bölümlerde okuyan öğrenciler almıyor. Üniversitelerin üç ve dördüncü sınıf öğrencileri veya yüksek lisans öğrencileri arasından, devam zorunluluğu olmayan kişiler yarı zamanlı çalışma için daha sık tercih ediliyor.

Turizm Sektöründe Öğrencilere Yazı Zamanlı İş İmkanları

Turizm sektöründe artan kalifiye personel bulma ve istihdam etme problemini çözmede en etkin yollardan birisi yarı zamanlı iş imkanları sunmak. Bu sayede hem okuyup hem de çalışmak isteyen, gelecek vaat eden gençler kurumlara kazandırılıyor. Bu kapsamda yarı zamanlı istihdam sağlayan CVK Park Boshphorus İstanbul Hotel, önümüzdeki dönem üniversitelerle işbirliği yaparak yarı zamanlı çalışan sayısını artıracak. Otelde yarı zamanlı çalışanların saat aralıkları yapılan işe göre değişiklik gösteriyor. Ayrıca çalışanın uygun olduğu saatlere göre bir planlama yapılabiliyor. Şirkette, yarı zamanlı çalışanların sigortası çalışılan saate göre ödeniyor.

turizmde yarizamanli isler

“Performansından memnun kaldığımız arkadaşları kadroya alarak, tam zamanlı çalışmasına imkân tanıyoruz” diyen CVK Park Boshphorus İstanbul Hotel İK Müdürü Seda Ispartalıgil, işe almadan önce adayların bu işi yapma konusundaki istekliliğini önemsediklerini belirtiyor ve ekliyor: “Hem okuyup hem çalışmak kolay bir iş değil. Adayın önceliğinin para kazanmaktan ziyade, turizm alanında kariyer yapmak olduğunu görmek bizim için önemli. Bunun yanında tabii ki yabancı dil bilgisine önem veriyoruz.” Bu sebeple de turizm ve otelcilik bölümünde okuyanlara öncelik tanınıyor. Ancak bunun yanında destek departmanlarda görevlendirmek üzere başka bölümlerde okuyan gençler de değerlendiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu