Ek İş Ek Gelir YöntemleriKariyer ve İş İlanları

Üniversite öğrencilerine yönelik yarı zamanlı iş fırsatları

Üniversite öğrencilerine yönelik yarı zamanlı iş fırsatları artmış durumda. Stant hostesliğinden organizasyon danışmanlığına, satış temsilciliğinden mağaza görevlisine çok sayıda iş fırsatı İK ve kariyer portallarında öğrencilerin başvurularım bekliyor…


ÜNİVERSİTE yılları hemen herkes için bitmesi istenmeyen dönemlerdir. Ve aslında iyi bir fırsat zamanıdır. Öğrenciliğin son demleri yaşanırken, bir taraftan da iş hayatına hazırlıklar başlar ve gelecek için bir rota çizilir. “Okul bittikten sonra ne yapacağım?” karmaşasını yaşamak istemeyenler dört yıllık süreçte özgeçmişini kendilerine iş hayatında fayda sağlayacak staj ve iş deneyimleriyle doldurup kariyer fırsatları yaratabilir. Dahası, öğrenciler ‘part time’ olarak da adlandırılan yarı zamanlı işlerde çalışarak iş tecrübesi ve dahası para kazanabilirler. Yüz binlerce üniversitelinin ders başı yapmaya hazırlandığı şu günlerde, çok sayıda şirket öğrenci istihdamına imkan sağlayan yarı zamanlı iş fırsatları sunuyor. Yarı zamanlı işlere yönelik ilan sayısında son dönemde önemli ölçüde artış söz konusu. Aynı şekilde yarı zamanlı iş arayanların sayısında da artış görülüyor.

ogrencilere yari zamanli isler

İnsan kaynakları ve kariyer sitesi Secretcv.com verilerine göre, yılın ilk sekiz ayında yarı zamanlı iş ilanlarının sayısında geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 12’lik bir artış var. Sitede şu anda 68 bin açık yarı zamanlı pozisyon bulunurken, yaklaşık 400 bin aday da yarı zamanlı iş arıyor. Yarı zamanlı işlere başvuru yapan adaylar arasında eğitim durumu açısından bakıldığında en büyük grup yüzde 53.7 ile üniversite mezünlan. Onu sırasıyla yüzde 18.9 ile lise ve yüzde 13.8 ile yüksekokul mezunları takip ediyor. Hemen belirtelim, yarı zamanlı iş arayanlar arasında erkeklerin oram daha fazla. Secretcv.com’da yarı zamanlı iş arayanların yüzde 53.1’i erkek, yüzde 46.9’u ise kadın.

PERAKENDEYE İLGİ BÜYÜK

Yarı zamanlı işlere yapılan başvurularda ilk üç sırada yüzde 11.6 ile satış temsilcisi, yüzde 7.3 ile mağaza görevlisi ve yüzde 6 ile asistan pozisyonu bulunuyor. En çok başvuru ise sırasıyla yüzde 35 ile mağazacılık ve perakendeye, yüzde 11.1 ile havacılığa, yüzde 5 ile kozmetik sektörüne yapılıyor. Bu sıralamayı hızlı tüketim, eğitim, danışmanlık, tekstil, reklamcılık, gıda ve diğer sektörler izliyor. Yarı zamanlı ilanlar arasında, satış danışmanı, etüt öğretmeni, dil öğretmeni, stant hostesi, STK’lar için tanıtım elemanı ya da broşür elemanı gibi pozisyonların yanı sıra, prova mankeni, cankurtaran, şoför, kasiyer, garson, barista, güvenlik görevlisi ve oyuncu-figü-ran gibi farklı işler de bulunuyor. Dönemsel veri giriş elemanı, web tasarım eğitmeni, web master, SEO uzmanı ve grafiker gibi bilişim sektörüne yönelik pozisyonlar da ilgi çekiyor.

ÇOĞU DENEYİMSİZ

Bir diğer İK ve kariyer sitesi Kariyer.net’te yarı zamanlı ve dönemsel işlere başvuru yapanların sayısı ise 48 bin 280 site verilerine göre, geçen yıl ile kıyaslandığında bir yılda yarı zamanlı iş ilanlarında yüzde 15 artış söz konusu. Başvuranların yüzde 45’i tecrübesiz adaylardan oluşuyor. Diğer yandan bir iki yıl tecrübeli adaylar ise yüzde 31 gibi yüksek sayılabilecek bir oranda başvuru yapıyor. Bu kitlenin yüzde 66’sı üniversite mezunu. Bunu yüzde 14 ile meslek yüksekokulu, yüzde 15 ile lise mezunları takip ediyor.

EN ÇOK İLAN İSTANBUL’DAN

iller incelendiğinde ise, en çok başvuru alan ve en çok ilan çıkılan iller birbi-riyle paralellik gösteriyor. İstanbul Avrupa yakasını, İstanbul Asya yakası takip ederken Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Kocaeli, Samsun, Muğla, Adana bu ikisinin arkasından geliyor. Kariyer.net’in verilerine göre, en çok başvuru alan sektörlerin başında tekstil var. Tekstili sırasıyla finans, ticaret, perakende, hizmet, reklam ve tanıtım, bilişim, eğlence, kültür – sanat, eğitim, telekomünikasyon, sigortacılık ve sağlık izliyor.Yusuf AZOZ / Kariyer.net Genel Müdürü
Karşılıklı kazan-kazan söz konusu

Eski usta-çırak ilişkisinin daha da önemli hale geldiği bir dönemdeyiz. Başta staj olmak üzere, yarı zamanlı ve dönemsel işler hem işveren hem de aday için çok önemli bir deneyim. Yetenek savaşlarının hızlandığı günümüzde birçok seçkin firma, yetenekleri mezun olur olmaz bünyesine katabilmek için yarı zamanlı işleri ve stajı kapsayan özel programlar düzenliyor. Özel oyun ve yarışmalarla seçtiği gençlerin şirkette kalması için özel bir çaba gösteriyor. Bu durumda, karşılıklı bir kazan-kazan ilişkisi söz konusu. İstihdam süresinde iyi ilişkiler kurmak, ileride faydalı olabilecek bağlantılar yaratmak çok önemli. Bu şekilde örneğin okul bittiğinde veya kendinizi geliştirecek bir adım attığınızda bunu bağlantılarınızla paylaşarak kendinize tekrar bir şans yaratabilirsiniz. Bağlantılarınız, sadece o firmada değil, başka firmalarda da iş bulmanızda destek olabilir. İstihdam etmek üzere eleman alınan programlarının holdinglerde, bankalarda, hızlı tüketim, ilaç ve telekom sektörlerinde daha yaygın bir şekilde uygulandığını görüyoruz. Genellikle rekabetin yoğun olduğu, yetenek savaşlarının yaşandığı sektörlerde ve firmanın kurumsallaşma düzeyine bağlı olarak bu programlar yoğunlaşıyor.

Reha HATİPOĞLU / Manpower Türkiye Genel Müdürü
İş tecrübenizi mümkün olduğunca artırın

İşi işte öğrenmek en iyi yol. Teorik bilgi ile pratik bilginin bir araya gelmesi öğrenim kalitesini ve süresini çok olumlu etkiler. Bu çağda bireysel ve kişisel yetenekler ön plana çıkıyor ve Y kuşağı iş yaşamında alanında uzmanlaşmaya odaklanıyor. Dolayısıyla fırsat bulabilen her öğrencinin mümkün olduğu kadar iş tecrübesi edinmesini ve bu çağın gereksinimlerine uygun olmasını tavsiye ediyoruz. Özellikle Türkiye’deki genç işsizlik rakamlarını da göz önünde bulundurursak, eğitim sırasında iş deneyimi kazanmış kişiler, mezuniyet sonrası bir adım önde oluyor. Aldıkları eğitim sonrası hangi alanda çalışacağına henüz karar verememiş öğrenciler, vizyonlarını genişletmelerine yardımcı olacak fırsatları değerlendirmeli. Farklı sektörleri ve rolleri deneme şansı bulan öğrenciler, mezuniyet sonrası ne yapacağına daha kolay karar verebilir ve bu saydığımız özelliklerini farklı platformlarda, yaşayarak geliştirebilirler. İstihdam edilecek insan kaynağından öğrenmeye açık, araştırmacı ve firmanın kültürüne uyumlu olmaları bekleniyor.

Öğrencilik yıllarını kültürel çeşitliliği öğrenmek, alternatif fikirleri ve değişik dinamikleri gözlemleme fırsatı olarak kullanmak, profesyonel kariyerin daha sağlıklı ilerlemesini sağlayacaktır.1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11Sonraki sayfa
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu