Şirket Haberleri

Parıltım Yemek Romanya Bükreş’te yemek tesisi kurdu

Yemek sektöründe 35 yılı geride bırakan Parıltım Yemek Yönetim Kurulu Başkanı Necat Aydın, lezzeti yurtdışına taşıdı. Romanya Bükreş’te yemek tesisi kuran Aydın, 2 milyon TL yatırımla hayata geçirdiği yemekhaneden günlük 5 bin kişiyi doyuracak yemek çıkaracak.

Toplu yemek sektöründe 1980’li yıllardan beri hizmet veren Parıltım Yemek Yönetim Kurulu Başkanı Necat Aydın, markasını yurtdışına taşıyor. 300 milyon TL cirolu şirket, İstanbul Beykoz’da yer alan yemek tesisini Romanya Bükreş’e de taşıyacak. 2 milyon TL yatırımla ikinci tesis yatırımını Bükreş’te yapan şirket, burada 5 bin kişiyi doyuracak. Mart ayında yatırımını tamamlayan ve Romanya’nın önümüzdeki yıl ciroya 5 milyon Euro’luk bir katkı sunmasını beklediklerini dile getiren Necat Aydın, “Romanya’nın son dönemde hızlı geliştiğini fark ettik ve Türkiye’den önemli yatırımlar çektiğini gördük. Bu pazarda potansiyeli görünce burada Türk şirketleri başta olmak üzere bütün fabrikalara hizmet veren bir yemek fabrikası kurulması gerektiğini düşündük” diyor. Şu an Romanya’da günde bin kişilik yemek yapıldığını, kısa bir süre önce Eti’nin Bükreş’teki yatırımının hayata geçirmesiyle 4 bin kişiyi daha doyuracaklarını kaydeden Aydın, şunları söylüyor:

“Romanya’da 2020’ye kadar 10 bin kişiyi doyurmayı planlıyoruz. Romanya’da personel yemek ücretini ödüyor ve her kabın ücreti ayrı. Mekan ve enerjiyi iş veren sağlıyor, yemek ücretini çalışan ödüyor. Bu pazarın daha da gelişmesinin önünde bir engel olsa da biz girişimlerimizi sürdüreceğiz. Orada yemek isteyenler için helal yemek birimi de kurduk. Küçük işletmelere burada helal yemek de yapılacak.”

Balkanlarda büyüyecek

Yıllık 150 bin kişiye hizmet sunan Parıltım Yemek, 2018’i 300 milyon TL ciro ile kapatacak. 2019 yılı içinse büyüme hedefini sınırlı tuttuklarını aktaran Necat Aydın, yurtdışı girişimlerle 2023 yılında 1,5 milyar TL ciro hedeflediklerini sözlerine ekliyor. Yurtdışında Balkanlarda büyümeyi hedeflediklerini ve Bulgaristan ile Kosova’dayer almak üzere çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Necat Aydın, Balkanlarda yeni yatırım için arayışlarının sürdüğünü de dile getiriyor. Aydın, “Şirket olarak hedefimiz 2023’e kadar 1 milyon kişiyi doyurup 1,5 milyar TL ciro el etmek. Bunun için de özellikle yurtdışı girişimlerimize hız verdik. Özellikle Türk şirketlerin etkin oldukları Balkan ülkeleri öncelikli yatırım alanımız” diye konuşuyor.

“Zengin menüler sadeleşmeli”

Türkiye’deki yemek menülerinin zenginliğine işaret eden Necat Aydın, zorlu yılda sağlıklı beslenmeye uygun menülerle ilerlemek istediklerini ve müşterilerle bu yönde görüşmeler yürüttüklerini anlatıyor. Gıda enflasyonu karşısında maliyet kontrolü sağlamak istediklerini belirten Necat Aydın, Türkiye’de yemeklerin zengin olduğunu ve daha sadeleşmesi gerektiğini söylüyor. Sağlıklı yaşama uygun kaloriyi kapsayan menüler yapılabileceğini ve maliyet dengesini bu şekilde sağlanabileceğini ifade ededen Aydın, toplu yemek kavramını tabldot anlayışından çıkararak özgün ve butik hale getirdiklerine dikkat çekiyor. Aydın, “Sektörde yemekçilik dönemi çok gerilerde kaldı. Artık kendimizi işletmelerin yiyecek ve içecek sorumluları gibi görüyoruz ve her ihtiyaca yönelik çözümler sunuyoruz. Dolayısıyla sağlıklı ve günlük kalori ihtiyacını karşılayan menülerle müşterilere hizmet vermek isteriz. Bu yönde görüşmeler de yapıyoruz” diyor.

Öte yandan yerinde yemek hizmetleri, taşıma yemek hizmetleri, cafe, restaurant, toplantı ve mobil catering hizmeti gibi müşterilerin ihtiyaç duyduğu tüm alanlarda yiyecek içecek hizmeti sunduklarını aktaran Necat Aydın, şirketin hızlı aksiyon alma becerisi ve dinamik menüleriyle rakiplerinden ayrıştığını belirtiyor. Toplu yemek sektöründe butik marka haline geldiklerini ifade eden Aydın şunları söylüyor:

Yönetim olarak bu işin mutfağından geliyor, beklentileri ve talepleri biliyoruz. Bu yüzden müşterilerimize en doğru menüleri, doğru maliyetlerle sunabiliyor, hızlı aksiyon da alabiliyoruz.”

“Kütüphane ile zihinleri de doyuracağız”

Parıltım Yemek, okuyan nesiller yetiştirmek için de önemli bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. Şirket, Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Meşelik Köyü’nde kitap okuma evi ve bilgisayar odası kurdu. Necat Aydın bu projeyi şu sözlerle anlatıyor:

“Meşelik Köyü’ndeki çocuklarımızın bilgi ve öğrenme merkezine yakın olmalarım istedik. Köyün merkezinde yer alan bir köy evini kütüphaneye çevirdik. Bügisayar odasındaki bügisayarlanmız bazı hayırsever dostlarımız tarafından hediye edildi. Kim tarafından hediye edildiyse, bilgisayarın üstüne o kişinin ismini yazdık. Okuyan nesiller yetiştirebilmek için herkesten kitap bağışı bekliyoruz. Kitap okuma evimizde ne kadar çok kitap olursa o kadar çok çocuğumuzun ihtiyacım karşılayabiliriz. Bunların yanı sıra taşımalı sistemle eğitimin olduğu köyde okulda yaptık. Hacı Bahattin Aydın Ortaokulu’nda 2018-2019 eğitim ve öğretim döneminin başlaması üe birlikte ilk ders zili de çaldı. Bu okul adım, eğitime gönül veren, kendi çocuklarının okumasını sağladığı gibi çevresindeki tüm akraba ve arkadaşlarının çocuklarının da okumasına destek veren aile büyüğümüz, merhum babamızın adından aldı.”

Öğrencüerimizin mutfaklarım keşfetmelerine yönelik gehştirdiğimiz Mutfağım Keşfet projesi ile, okullarda duyulara yönelik eğitimler veriyoruz. Beslenme bilinci ve besin maddeleri konusunda öğrencileri bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Öğrencüerimiz yaş gruplarına göre hazırlanan farklı atölyelerde; öğrenciler mutfak ile etkileşime geçiyorlar ve duyularına hitap eden aktiviteler üe interaktif bir gün geçiriyorlar. Ana okul ve ilkokul için olan atölyemizin ismi “Dört Temel Tat”; ortaokul için belirlediğimiz atölyemizin ismi “Temel Aromalar ve Lezzetlendiriciler” ve son olarak lise sınıfları için belirlediğimiz atölyemizin ismi “Temel Pişirme Teknikleri”. Her atölye kendi içerisinde istasyonlara bölünmüş haldedir ve öğrencüerimizin birinci istasyondan başlayarak son istasyona kadar farklı deneyimler ve farklı tatlar yaşarlar.

Öğrencilere koçluk eğitimi veriyor

Necat Aydın, Parıltım Yemek’in aynı zamanda Özel Sektör Gönüllüleri Derneği (ÖSGD)’nin sürdüğü Meslek Lisesi Koçları projesinin de paydaşlarından biri olduğunu söylüyor. Parıltım Yemek gönüllülerinin ÖSGD’nden koçluk eğitimlerini tamamladıklarım kaydeden Aydın, şöyle konuşuyor:

“Parıltım Meslek Koçları her okul yılırım başlaması üe birlikte öğrencüeriyle çalışmalarına başlarlar. Her yü 13 öğrencimize kişisel ve mesleki eğitimler vermekteyiz. Bütün bu eğitimler kapsamı ÖSGD tarafından belirlenmiştir. Derneğinin belirlediği modül derslerin yanı sıra öğrencüerimiz ile her buluşmamızda çeşitli aktiviteler gerçekleştirmekteyiz. Örneğin; sorumlu vatandaşlık konusunu irdelediğimiz gün Ataşehir Hayvan Barınağı’nı öğrencilerimiz ile ziyaret ettik. Ekip çalışması günümüzde de ritim atölyesi gerçekleştirdik. Öğrencüerimizin hepsi ügüi lisenin aşçüık ve pastacılık bölümlerinde eğitimlerini sürdürmektedirler. Sene içerisinde katılmak istedikleri gastronomi yarışmalarında da Parıltım desteği devam etmektedir. Bu projeye desteğimiz ile hem gençlerimizi sektöre hazırlamayı hem de ülkemize istihdam konusunda yardımcı olmayı planlıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu