Şirket Haberleri

Ofix.com Anadolu’ya açılacak

Yaklaşık 12 milyarTL’lik bir büyüklüğe ulaşan ofis malzemeleri tedariği pazarının önemli oyuncularından Ofix.com 2019’da Anadolu’ya odaklanacak. Ankara ve Bursa’da satış temsilcilikleri açan şirket, önümüzdeki dönemde yeni şehirlere açılmayı hedefliyor.

Ofis malzemeleri tedariği pazarı kağıt, dosya, toner gibi ürünlerin yanı sıra çay, kahve gibi ürünlerle büyüyor. 2013 yılında 10 milyar TL büyüklüğe sahip olan pazar, bugün 12 milyar TL’lik bir hacme ulaştı. Pazardaki büyüme potansiyelini ilk değerlendiren şirketlerden biri olan Ofix.com, YOO Mimarlık’ın kurucuları Alpaslan Özar-pat ve Orçun Özkan’ın sektördeki açığı fark ederek bu alana yatırım kararı almasının ardından 2013 yılında kuruluyor. Kağıttan çaya bir ofiste ihtiyaç olan tüm malzemeleri bir araya getiren 0fix.com’un en önemli özelliği internet üzerinden satış yapması ve farklı ürün gruplarını alma imkanı sunması.

Sitede 7 bin 500 civarında farklı ürün satıldığını belirten 0fix.com Genel Müdürü Gürkan Uğraş, “Pek çok farklı ürünü bir arada sunduğumuz için tercih ediliyoruz. Mesela bir markete gidip oradan deterjan, bir kırtasiyeye gidip oradan da kağıt alabilirsiniz. Biz diyoruz ki; bunu yapmak yerine tek bir ekrandan hepsini bir arada görebilir ve tek seferde alabilirsiniz ve ayrıca bu ürünler kapınıza kadar gelir. Bir de bunlara raporlama hizmetimizi eklediğinizde, tercih edilmemiz kaçınılmaz oluyor” diyor. Diğer taraftan tedarik ve satışın şirketlerle entegre olması hem zaman hem de maliyet avantajı yaratıyor. Bu sayede ofislerin stok yapma ihtiyacı ortadan kalkıyor ve önemli ölçüde kolaylık sağlanıyor. E-ticaretin geleneksel ofis tedariği pazarından aldığı payın her yıl yüzde 30 civarında büyüdüğü tahmin ediliyor.

150 milyon TL ciro hedefi

Elbette büyüme potansiyeli Ofix.com’un rakamlarına da olumlu yansıyor. 2017 yılında 40 milyon TL ciroya ulaşan şirket, 2018’i 60 milyon TL civarı bir ciro ile kapatmayı planlıyor. 2020 hedefi ise ciroyu 150 milyon TL’ye çıkartmak. 0fix.com, 2013 yılından bu yana yaklaşık 195 bin kişiye ulaştı. Şirketin en önemli müşteri kitlesini KOBİ’ler oluşturuyor. Şirketin 9 bin civarında kurumsal müşterisi var. Bunların 4 bini her ay düzenli şekilde siteden alışveriş yapıyor. Sektörde K0Bİ’lere odaklandıklarını söyleyen Uğraş, özellikle verdikleri hizmetlerle farklılaşmayı hedeflediklerini belirtiyor. Şirket, İstanbul’da 15 tane minibüs ile her gün müşterilerin kapısına kendi personeli ile mal götürüyor. Fiyat odaklı bir şirket olmadıklarını belirten Uğraş, müşteri memnuniyetine odaklanarak fark yarattıklarını söylüyor.

Ofix.com’un müşterilerinin yüzde 651 İstanbul’da yüzde 45’i ise Anadolu’da faaliyet gösteriyor. Uğraş, Anadolu’da ofis malzemeleri konusunda internet alışverişinin henüz yaygınlaşmadığını söylüyor. 2019’da yeni bir atılım sürecine girmeyi planlayan şirket, bu doğrultuda çalışmalara başlamış durumda. Şirketin yeni hedefi Anadolu’ya açılmak. Şu anda Ankara ve Bursa’da satış temsilcilikleri açan şirket, önümüzdeki dönemde yeni şehirlere açılmayı hedefliyor.

İT şirketlerine atıştırmalık

Ofix.com’da tahmin edilenin aksine en fazla satılan ürünler kırtasiye ürünleri değil. Ofix.com Genel Müdürü Gürkan Uğraş, “Kırtasiye dörtte birlik hacmini kapsıyor. Aslında ofiste silgi ve tel zımba gibi ürünler neredeyse hiç bitmiyor. Ama çay bitiyor mesela. Tuvalet kâğıdı da öyle. Temizlik malzemeleri, kartuş toner bitiyor mesela. Ofis mobilyaları bile arada kırılıyor ya da arıza yapıyor, o an değişim ihtiyacı geliyor akla ve değiştiriliyor. Dolayısıyla en yüksek sarf hareketi aslında gıda ve temizlik malzemelerinde yaşanıyor” diyor.

Ofix.com’da en çok satılan ürünler arasında karton bardak ve çay yer alıyor. Özellikle mavi yakalıların yoğun olduğu ofiste karton bardak ve çay tüketimi öne çıkıyor. Beyaz yakalıların yoğun olduğu ofislerde de yine çay en çok tüketilen ürün olurken, burada bitki çayları ve özellikle poşet çaylar tercih ediliyor. Teknoloji ya da İT şirketlerinde, özellikle oyun şirketlerinde atıştırmalıklar çok tüketiliyor. Geç saatlere kadar süren mesailer nedeniyle pop kek, cips ve meyve suyu gibi ürünlerin fazla tüketildiğini belirten Uğraş, enerji içeceklerinin de yine bu kesimde fazla tüketildiğini söylüyor.

0fix.com ortaklık fikrine soğuk değil. Bugüne kadar bu konuda somut bir adım atmadıklarını söyleyen Uğraş, sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Bu işten çıkmak gibi bir düşüncemiz bulunmuyor. Faydalı bir iş yaptığımızı düşünüyoruz. Dünya görüşü olan bir şirketiz. Dışardan öğreneceğimiz çok şey var, ama onu bize öğretecek doğru kişiyi bulmamız lazım.”

Ofix.com’un sağladığı avantajlar

Hafta içi her gün saat 16:00’ya kadar verilen siparişler, bir gün içerisinde 1 teslim ediliyor.

125 TL ve üzeri siparişler ücretsiz olarak teslim edüiyor. 125 TL altındaki : siparişlerde ise kargo bedeli 5 TL.

Üyelik veya sipariş aşamasında paylaşılan kişisel bügiler koruma altında.

Kredi kartı bilgüeri ise yalnızca ödeme sırasında kullanılıyor ve veri tabanında tutulmuyor.

OfDc.com’dan alman tüm ürünleri, fatura tarihinden itibaren 14 gün içerisinde iade etme veya başka bir ürünle değiştirme hakkı bulunuyor.

Tedarik ve satışm şirketlerle entegre olması hem zaman hem de maliyet avantajı yaratıyor.

Ofislerin stok yapma ihtiyacı ortadan kalkıyor ve önemli ölçüde kolaylık sağlanıyor.

Otomatik ödemeye geçildi

Şirket, kısa bir süre otomatik ödeme sistemine geçti. İlk anlaşma Garanti Bankası ile yapıldı. Akbank ve Yapı Kredi bankası ile ise görüşmeler yürüyor. Fatura ödeme gibi artık bankaların otomatik ödeme talimatları kısmında Ofix.com’un da yer alacağım söyleyen Uğraş, “Bu büyük bir rahatlama getirdi. Normalde muhasebeci, satın almacı sipariş veriyor, sonra da patronu arayıp, cebine gelecek şifreyi söylemesini istiyor. Ya da bunu nasıl ödeyeceğiz, havale mi EPT mi, bu bilgileri yine patronundan öğrenmek zorunda kalıyor. Bir de o vade güne gelince ödemek sıkıntı olabiliyor. Birinin bankaya gitmesi ve parayı yatırması gerekiyor. Biz işte otomatik ödeme sistemi ile bütün bu sorunları ortadan kaldırıyoruz. Bu çok güzel bir proje. Ofix.com’un abone numarasını yazmanız yeterli oluyor” diye konuşuyor.

Ayşegül Sakarya Pehlivan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu