Girişimcilik Haberleri

Online kurulan ofix.com perakendeye de girdi

Online bir site olarak hayata geçen ve ofis malzemesi ihtiyaçlarına 360 derece çözüm sunan ofix.com, perakendeye de girdi. Şu an üç mağazasıyla faaliyet gösteren firma, bu yıl altı mağaza daha açarak bu konuda hizmet veren Türkiye’nin ilk zincir mağazası olmayı hedefliyor.


Kırtasiye sektörünün Türkiye’de ulaştığı büyüklüğün yaklaşık bir milyar TL civarında olduğu tahmin ediliyor. Hızla büyüyen bu sektör, kuşkusuz girişim anlamında da fırsatlar sunuyor. Ofix.com bu girişim örneklerinden biri. Öncelikle online olarak başlayan bu girişim, şimdi perakende zincirine dönüşmeye aday bir organizasyon yapısına kavuşmuş durumda.

ofix

Ofix.com’u mesleki hayatlarında çeşitli başarılar elde etmiş, ciddi anlamda kırtasiye meraklısı 3 mimar tarafından yaklaşık 2 yıl önce projelendirmeye başlandı. Şirketin kurucu ortakları Alparslan Özarpat, Alptekin Yıldız ve Orçun Özkan’ının bir projesi ofix.com.

Mağaza ve ofislerin mimarisini yaparken ofis mekânlarının nasıl işlediğini; sorunlarının, çözümlerinin, eksiklerinin, gereksinmelerinin ve problemlerinin neler olduğu gören üç ortak, bu konuda 360 derece bir hizmet verme amacıyla ofix.com’u kurdular.

Altı mağaza açacak

Ofix.com’un 2013 yılında faaliyete başladığını söyleyen Alptekin Yıldız, 60’a yakın çalışanlarını olduğunu belirtiyor. Şu an platform üzerinden 450-500 civarında markayı tüketicilerle buluşturduklarını ifade eden Yıldız, yaklaşık 15 bin civarında farklı ürününün de satışa sunulduğunu kaydediyor. 2013 Ağustos itibari ile ikitelli’deki ilk mağazasını açan firma, ofis malzemeleri ve mobilyalarının yanı sıra ek olarak tam donanımlı bir kopyalama merkezi ile kopyalama hizmeti de sunuyor.

Bu yıl içerisinde 5-6 mağaza daha açmayı hedeflediklerini vurgulayan “Günden güne büyüyen bir organizasyon yapımız var. Gıdadan tekstile, masa-sandalyeden çöp tenekesine kadar ofis denince akla gelen tüm ihtiyaçlara yanıt veriyoruz. Bu kadar kapsamlı bir hizmet verdiğimiz için fiziki mağazalar açarak, perakende sektörüne de adım attık ve buradaki yapımızı büyüteceğiz” diyor.

İki girişim daha geliyor

Yeni mağazalar için 4 milyon TL yatırım yapmayı planladıklarını ifade eden Yıldız, 2013’ü 4 milyon TL ciro ile kapattıklarını 2014 hedeflerinin ise 16 milyon TL olduğunu sözlerine ekliyor. Şu ana kadar yaklaşık 45 bin müşteriye hizmet verdiklerini bunların arasında Garanti Bankası, Medical Park, Unitim gibi şirketlerin de olduğunu vurgulayan Yıldız, online kısımda ise aylık 200 bin tekil ziyaretçilerinin olduğunu, sepet ortalamalarının ise 235 TL civarında olduğunu söylüyor.


Bunun dışında başka girişimlerinin de olacağını bildiren Yıldız, projelerini şöyle anlatıyor: “Sadece okul malzemeleri ihtiyaçlarına yönelik olarak ‘Okula ne lazım?’ sloganıyla bir site hayata geçirmeye hazırlanıyoruz. Bunun yanı sıra sadece kalem satışı yapılacağı ve özellikle koleksiyoncuların çok ilgi göstereceğini düşündüğümüz kalemlik.com’u da kısa zamanda devreye sokacağız. Defter konusunda çok iddialıyız ve kendi markamızı yaratmayı düşünüyoruz.”

Yarısını onlar ödüyor

Ofbc’in sosyal sorumluluk projelerine de önem verdiğini söyleyen Alptekin Yıldız, bu konuda sivil toplum kuruluşlarıyla da ortak çalışmalar yaptıklarını belirtiyor. Son olarak ültraaslanlar ile okullara bağış kampanyası yaptıklarını bildiren Yıldız, “Yarısı bizden’ kampanyası ile ihtiyaç saiıibi okullara yardımda bulunmak isteyenlere yüzde 50 indirim yapıyoruz” diyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu