Şirket Haberleri

20 holdingin 2017 hedefleri ve yatırım planları

İKİNCİ YARIDA HIZLANACAK

2016 yılında toplam cirosunu yüzde 12 artırarak 15 milyar TL’ye çıkaran Zorlu Holding, orta vadede her yıl ülke büyümesinin 10 puan üzerinde büyüme hedefi koydu. Ancak holding yine de 2017’de temkinli bir yatırım stratejisi izleyecek.

Zorlu Grubu CEO’su Ömer Yüngül, hem global ekonomideki gelişmeler hem de çevre ülkelerde devam eden istikrarsızlıklardan kaynaklanan belirsizliklerin devam ettiğini ifade ediyor. Yılın ikinci yansıyla birlikte ekonomik aktivitenin biraz daha canlanmasını beklediklerinin altını çizen Yüngül, şöyle devam ediyor: “Son iki yılda ortalama yıllık yüzde 12 civarında büyüdük. Bu yıl bu büyüme oranının üstüne çıkmayı hedefliyoruz. Her yıl ortalama 500 milyon dolar yatırım yapıyoruz. 2017’de de bu civarda yatınm yapmayı planlıyoruz. Tüm sektörlerimizde önemli yatınmlanmız var. Bunlan kesintisiz olarak devam ettireceğiz.”

DEV YATIRIMLARA BAŞLIYOR

Yeniden yapılanma sürecini tamamlayan Akfen Holding, dev bir yatırım programı açıkladı. Geçen yılın ilk dokuz aylık döneminde ciroda 1.2 milyar TL’ye ulaşan grup, 2017 yılında toplam 6 milyar TL’lik yatınm için düğmeye bastı.

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, “2017 yılında toplam 6 milyar TL’lik yatınm yapıyoruz. Bunun 3,4 milyar TL’sini sağlık alanında Kamu-Özel İşbirliği (PPP) modeliyle yatınmını üstlendiğimiz İsparta, Eskişehir ve Tekirdağ şehir hastaneleri projeleri oluşturuyor. Şehir hastaneleri projelerimiz 2017 yılı sonunda hizmete açılıyor. Aynca enerji sektöründe 1,8 milyar TL’lik yatınm planımız var” diyor. Liman ve madencilik sektörlerindeki yatınmlanna da devam ettiklerini vurgulayan Akın, Mersin Uluslararası Limanı (MIP) bünyesinde hayata geçirdikleri Doğu Akdeniz Termina-li’nin devam eden yatmmlann ilk adımını oluşturduğunu aktanyor. Akın, “Projenin ilk fazı için şu ana kadar yaklaşık 170 milyon dolar yatınm yaptık. Genişleme projesinin ikinci fazına ise 2017 yılında başlıyoruz” diye konuşuyor.

YURTDIŞI SATIN ALMA YAPACAK

2017’de limancılıkta iddialı yatırımlara hazırlanan bir diğer grup da Global Yatırım Holding. Şirket, liman, sıkıştınlmış gaz ve gayrimenkul sektörlerinde 4 milyar TL ciroyu aşan bir noktaya geldi. Son yıllarda en fazla yatınm yaptığı kruvaziyer limancılığında önümüzdeki yıl da bir dizi yatınm planlayan grup, 2017’de ise ciroyu yüzde 20 büyümeyle 5 milyar TL’ye taşımak istiyor. Holdingin gelirlerinin yüzde 60’ını oluşturan ve sekiz ülkede 14 limanla Akdeniz’den Asya Pasifik’e kadar uzanan Global Liman İşletmeleri, bu haliyle dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi konumunda bulunuyor.

Global Yatınm Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, grubun gelirlerinde en büyük payı olan Global Liman İşletmelerinde yapacakları satın almaların yanı sıra 2017’nin ikinci çeyreğinde Londra Borsası’na açılma planlan olduğunu da söylüyor.

Kutman, 2017 hedefleri konusunda şöyle konuşuyor: “Özellikle Karayipler ve Yunan adalarındaki limanlara talip olacağız. Küba bizi en çok heyecanlandıran nokta. Yapacağımız satın almalarla 20 limana kavuşmak istiyoruz. En geç 2017’nin ikinci çeyreğinde de halka arz olacak.”

ANADOLU’DA YATIRIM ATAĞI

Anadolu’nun güçlü markası Sanko Holding de 2017 yılında yatınm rüzga-n estirecek. Holding, enerji sektörüne 85, tekstile 55, çimentoya 30, ambalaj sektörüne 15 olmak üzere 185 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyor. Sanko Holding Onursal Başkanı Abdul-kadir Konukoğlu, bölge ülkelerinde yaşanan onca soruna rağmen Türkiye’nin geleceğini iyi gördüklerini söylüyor. Konukoğlu, özellikle 2017’nin ikinci yansında ekonomide düzelme olacağını dile getiriyor.

ENERJİ YATIRIMLARI TAM GAZ

Arkas Holding de 2017’de yatınma hız veren holdingler arasında. Arkas Holding CEO’su Önder Türkkam’nın verdiği bilgiye göre, liman ve demiryolu taşımacılığı alanlannda planlanan yeni yatınm tutan 500 milyon doları aşıyor. Ayrıca 2 milyon TEU kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük konteyner limanı olan Marport’ta kapasite büyütme çalışmalan yapılacak. Yurtdışında ise İtalya La Spezia’da Terminal del Gol-fo Limanı’nda 600 bin TEU kapasiteli bir liman yatınmı hayata geçirilecek.

Müteahhitlik sektöründe yaşanan sıkıntılar nedeniyle 2016’da hedeflerinin gerisinde kalan Alarko Holding ise 2017’de yüzde 7’lik büyüme hedefiyle yıla başladı. Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Yavrucu, büyüme stratejisine paralel olarak ciro, ihracat ve istihdamda da artış kaydedeceklerini vuruluyor. Yatırımı devam eden Karabiga Elektrik Santralının 2017 içinde tamamlanacağını ve toplamda 1,1 milyar dolara mal olacağını kaydeden Yavrucu, “Aynca Medaş bölgesi elektrik dağıtımı işinde 2017 yılında 280 milyon TL tutarında yatırım planlıyoruz. Yine 2017 ve 2018 yıllarında Kıbrıs Erenköy bölgesinde turizm yatınmı olarak yaklaşık 100-120 milyon dolara mal olacak otel ve tatil köyü yatırımı planlamaktayız” diye konuşuyor.

KONUTTA YENİ PROJELER

Sinpaş Holding, İstanbul’da Uluslararası Finans Merkezi’nin yanındaki Sinpaş Palas’ın lansmanını yılın ilk çeyreğinde gerçekleştirecek. Sinpaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çelik, yılın ikinci yansında da yeni projeler için düğmeye basacaklannı ifade ediyor. 2017’de farklı projelerdeki bin 400’den fazla konutu sahiplerine teslim edeceklerini söyleyen Çelik, “Ümraniye ve Sancaktepe ile Bursa’da De-mirtaş ve Ankara’da GOP projeleri hayata geçirilecek. Sinpaş Holding olarak 2017 yılında toplam satış hedefimizi 1,4 milyar TL olarak belirledik” diyor.

Geçen yıl hedeflerinin yüzde 10 gerisinde kalan Kale Grubu, 2017’de tedbirli davranacak holdingler arasında. Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, 2017 yılı için “kötümser değil ama daha tedbirli” finan-sal planlar yaptıklarını dile getiriyor. 2017’de yurtiçinde yaklaşık 150-200 milyon TL’lik yatırım yapacaklarını kaydeden Okyay, ‘Yapı Grubu’nda sin-terflex yatınmlanmız ve Teknik Grup’ta hem havacılık hem de savunma faaliyetlerimizde yatınmlanmız kesintisiz devam edecek” diyor.

ÜÇ YILLIK PLAN

Enerji, inşaat ve sağlıkta üç yılda 8 milyar dolarlık yatırımı tamamlamayı hedefleyen Türkerler Holding, 2017 yılında bu yatınmlara odaklanacak. Sağlıkta şehir hastaneleri alanında yeni ihaleleri kovalamaya devam etmeyi planlayan grup, enerjide ise lisans satışı yapmayı planlıyor.

Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, enerjide 2,9 milyar dolar, PPP yönetimiyle üç hastanenin ihalesini kazandıklan sağlık alanında 2,8 milyar dolar ve inşaatta yaklaşık 2 milyar dolarlık yatırım programlan olduğunu söylüyor. Konfeksiyon ve ardından taahhüt işleriyle temelleri atılan Türkerler Holding’in enerji ve sağlık alanındaki yatıranlarla büyümesine devam edeceğini söyleyen Türker, 14 bin 500 çalışanlı grubun ciroda 2,6 milyar TL’ye ulaştığını ve bu yıl yatırımla-nn devreye girmesiyle yüzde 43 büyüme planladıklannı anlatıyor.

ho 2 ho 3

2017 planlarını etkileyecek 5 faktör

  1. Türkiye ve yakın coğrafyadaki terör saldırılarının ve iç savaşların şiddetlenmesi.
  2. Avrupa’daki seçimlerde aşırı sağ ve korumacı ekonomi politikası eğilimlerinin güçlenmesi.
  3. ABD’de yeni başkan seçilen Donald Trump yönetiminin uygulayacağı vergi ve ihracat politikası.
  4. Amerikan Merkez Bankası’nın T (FED) varlık alımı ve faiz artırımında agresifleşmesi.
  5. Petrol ve emtia fiyatlarında dalgalanma.

ARAM EKİN DURAN / SİBEL ATİK / Ekonomist

Önceki sayfa 1 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu