Şirket Haberleri

20 holdingin 2017 hedefleri ve yatırım planları

Yeni yıla umutla giren Türkiye iş dünyası, 20l6’da hem küresel hem de bölgesel gelişmelerin etkisiyle durgunlaşan yatırım ortamını canlandırmak için düğmeye bastı.

2017’de dünya genelinde büyümenin artacağı beklentisiyle ajandalarını güncelleyen holdingler, 10 milyarlarca dolarlık yatırıma hazırlanıyor.

Ciro büyüklüğü 150 milyar TL’yi aşan ve 350 bin kişiye direkt istihdam sağlayan 20 holdingin 2017 hedeflerini ve yatırım planlarını masaya yatırdık.

Türkiye iş dünyası, 2016’yı hem yerel hem de küresel pek çok kriz ve gerilimin içinden geçerek tamamladı. Bir yandan küresel emtia fiyatlanndaki dalgalanmalar, diğer yandan 15 Temmuz darbe girişiminden sonra dolar/TL parkesinin 3,50-3,60 bandına oturarak tarihin en yüksek seviyesine çıkması, yerli yatınmcılann 2016 performanslannı olumsuz etkileyen faktörler oldu. Peki 2016’da ekonomide yaşanan hayal kınklıklan 2017’de yerini yatınm iklimine bırakabilecek mi?

Gerek uluslararası yatınm danışmanları gerekse IMF, Dünya Bankası ve OECD gibi referans kurumlar küresel ekonominin 2017’de biraz olsun toparlanma eğilimine gireceği görüşünde. 2017 öngörülerini açıklamaya başlayan piyasa oyuncuları da dünya ekonomisinin 2017’de 2016’ya oranla biraz daha iyi olacağı konusunda hemfikir. Bu iyimserliğin arkasında ise yükselişe geçen petrol ve emtia fıyatlany-la petrol ihracatçısı ülkelerin ekonomilerinin toparlanma eğilimine girmesi ve küresel ticaretin iki yıllık gerilemenin ardından tekrar yükselişe geçeceği beklentisi var. Küresel büyümenin önceki yıla göre 0,3-0,4 puan daha yüksek olacağı öngörüsü hakim.

Türk iş dünyası da küresel eğilimin yarattığı iyimser ortamdan nasibini almış durumda. 2017’nin ekonomide ‘umutların yeşereceği’ bir yıl olacağı görüşü, Türkiye ekonomisinin itici güçleri olan dev holdingleri yeniden büyük ölçekli yatırım planları yapmaya itiyor.

Holdinglerin 2016 Planları

YATIRIM DÜĞMESİNE BASILDI

2016’da toplam cirosal büyüklüğü 150 milyar TL’yi aşan ve 350 bin kişiye direkt istihdam sağlayan 20 holdingin 2017 hedeflerini ve yatırım planlarını masaya yatırdık. Elde ettiğimiz verilere göre, Türkiye ekonomisi için hayati öneme sahip büyük holdinglerin 2017’de yeni yatırımlar için keseîıin ağzını açtığını söylemek mümkün. Araştırmamızda yer verdiğimiz 20 holdingin 2017 için öngördüğü toplam yatırım tutarı 25 milyar TL’ye yaklaşıyor. Özellikle enerji ve yeni tesis alanındaki yatırımlar dikkat çekiyor. Hayata geçirilecek yatırımlarla sıfırdan yaratılması planlanan yeni istihdam ise 50 bin civarında bulunuyor.

Türkiye’nin dev holdinglerinin 2017 için hedefe koyduğu bir başka konu da küresel ekonomiyi geleceğe taşıyacak olan Endüstri 4.0. Sabancı’dan Zorlu’ya, Kibar’dan Alarko’ya Türkiye’nin marka holdingleri, dünyadaki üretim ve iş yapış biçimlerini kökten değiştirecek olan Endüstri 4.0’a uyum sağlamak için 2017’de önemli adımlar atacaklar.

ÇİMENTODA BÜYÜYECEK

Son beş yılda 22 milyar TL’yi aşan yatırım yapan Sabancı Holding, 2017’de de yatırımlarına hız kesmeden devam edecek. Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul, her şeye rağmen 2016’da da 3 milyar TL’yi aşan yatırıma imza attıklarını belirterek, 2017’nin 2016’dan daha iyi bir yıl olacağım söylüyor. 2016’da Tufanbeyli linyit santralini, Bandırma 2 yüksek verimli doğal gaz santralini ve Yamanlı hidroelektrik santralini tam kapasiteyle işletmeye alan holding, 2017’de ise bir yandan Enerjisa’da halka arz projesi üzerinde yoğunlaşacak, diğer yandan 66 ülkeye otobüs ihraç eden Temsa’da elektrikli araç üretimini devreye alacak. Holdingin Aksaray’da 300 milyon dolar yatının ile inşası süren Brisa fabrikasının tamamlanmasıyla lastik üretim kapasitesi de yüzde 30 artacak.

2017’de Enerjisa’da halka arz projesi üzerinde çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan Zafer Kurtul, çimento sektöründe ise yeni yatırımlarla büyümeyi hedeflediklerini kaydediyor. Kurtul, “2017’de açılışını yapacağımız ve 165 milyon dolar yatırımla hayata geçireceğimiz Afyon Çimento, sektörde Çimsa için önemli atılım olacak. Çimsa şirketimiz şu anda dünyanın en büyük ikinci beyaz çimento üreticisi konumunda. Çimento şirketlerimizle de yeni yatırım olanaklannı araştınyoruz” diye konuşuyor.

HİZMET SEKTÖRÜNDE ATILIM

2016 yılını yaklaşık yüzde 22 büyümeyle ve 18 milyar TL ciroyla kapatan Doğuş Holding, 2017’de yurtdışında ağırlıklı olarak yeme içme, turizm ve perakende sektörlerine odaklanacak. Milano, Madrid ve Miami’de üç otel aldıklarını kaydeden Doğuş Holding CEO’su Hüsnü Akhan, “Önümüzdeki üç yıl içinde 26 otelimiz olacak. Ayrıca satın aldığımız süper yatların bakım ve onarım işlemlerinin gerçekleştirildiği Marina Barcelona’nın bir örneğini Türkiye’de Didim’deki marinada yapacağız” diyor.

LİMAKTAN YATIRIM ATAĞI

Özelleştirme ihalelerinin en büyük oyunculanndan biri olan Limak Holding, 2017 yılı için 15 milyar TL’lik ciro hedefi koydu. Son yıllarda yatırım programında özellikle enerji, havalimanı, çimento sektörlerine ağırlık veren Limak Holding, 2017 yılı yatırım bütçesini ise 3 milyar dolar olarak belirledi.

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, bu yıl yurtdışında Senegal, Kuveyt ve Rostov havalimanı yatırımlarının yanı sıra yurtiçinde çimento, enerji ve altyapı yatırımlarının süreceğini söylüyor. 2016’nın zor bir yıl olduğunu ancak 2017 yılına büyük yatırımlarla girdiklerini kaydeden Özdemir, “Kuveyt’te havalimanında yatırımımız başlıyor. Rostov havalimanını ve Senegal havalimanını açacağız. Fildişi’nde çimento fabrikamız devreye girecek. Yurtiçinde ise Ankara’da tamamlanan çimento fabrikamız açılacak” diye konuşuyor.

2017 sonuna doğru Kilis’te bir çimento fabrikasını da hizmete açmayı planladıklaıını kaydeden Nihat Özdemir, diğer 2017 yatınmlarına ilişkin şu bilgileri veriyor: “Siiıt’te 527 megavatlık bir baraj inşa edeceğiz. Ön görüşme anlaşmasını imzaladık. 600 milyon dolarlık bir yatırım olacak ve 2 bin 500 kişi çalışacak. Kıbrıs’taki otel yatınmı devreye alınacak. Bafra’da 120 milyon dolarlık bir yatıranla bin yataklı otel yapılacak.”

AR-GE YATIRIMLARI ARTACAK

Kibar Holding, 2017’de cirosunu 27 milyar TL’ye çıkarmayı hedefliyor. Zor bir yıl olmasına rağmen 2016 yılı cirosunu yüzde 15 büyümeyle 25 milyar TL’ye taşıyan holdingin 2017’de stratejik yatınmlan ve mevcut işlerini yurtdışına taşıma hedefi bulunuyor. Grup, teşvik paketinin ardından 750 milyon dolarlık bir alüminyum tesisi kurmak üzere çalışmalarını hızlandırdı.

Kibar Holding CEO’su Tamer Saka, “100 milyon dolar cironun altındaki işlerde olmamak üzerine bir strateji kurmuştuk ve bunu uygulamaya devam ediyoruz. Mesela ambalaj işimizde geçen yıl bir yatınm karan aldık. Şubat ayında bu yatırım bitecek” diyor. Bunun yanında 200 milyon TL’lik bir yatırımla İzmit Asım Kibar OSB’de ilaç, gıda, endüstriyel ambalaj alanında bir fabrika kuracaklarını dile getiren Saka, “Bu yatınm şu an 50 milyon Euro olan ambalaj işimizin cirosunu 150 milyon Euro düzeyine çıkaracak. Alüminyumda uzun zamandır planladığımız tesis yatırımı için de ilk adımı atacağız” şeklinde konuşuyor. 2017’yi ‘düşünce değişimi yılı’ ilan ettiklerini vurgulayan Saka, katma değeri yükseltecek, AR-GE’ye önem verecek, yap tıklan işlerde farklı hikâye yaratacak bir noktaya gitmeyi amaçladıklarını belirtiyor.

ÜRETİM HEDEFİ ARTIYOR

Küresel çelik sektörünün önemli oyuncularından biri olan Tosyalı Holding de bu yıl hem yurtiçinde hem de yurtdışında yatırımlara hız kesmeden devam edecek. Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, 2016’da çelik pazarında son yıllardaki dalgalanma ve fiyatlardaki düşüşe rağmen üretim ve satış gücünü korumayı başardıklarını söylüyor.

Üç farklı kıtada üretim yapan bir şirket olarak 2017’de 6 milyon tonluk üretim hedefi koyduklarını kaydeden Fuat Tosyalı, “2020 yılında ise rakamın 10 milyon tona ulaşmasını planlıyoruz. İstihdam da 10 bini çoktan geçmiş olur. Ayrıca Afrika kıtasındaki yeni fırsatlarla ilgileniyoruz. Bu yeni yatırım da olabilir yeni satın alma da” diyor. Japonya’nın öncü şirkederinden Toyo Kohan ile Türkiye’de gerçekleştirdikleri 650 milyon dolarlık fabrika yatırımının 2017 yılının ilk çeyreğinde ticari üretime başlayacağı bilgisini de veren Tosyalı, “Bu yatırımla birlikte Türkiye’ye 300 milyon dolarlık ek ihracat girdisi sağlayacağız” diye konuşuyor.

1 2Sonraki sayfa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu