Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Piyasa ve Borsa Yorumları 2017 Beklentileri

Salih BAŞ / lndex Grup Şirketleri İcra Kurulu Üyesi
“4.7 milyar TL ciro bekliyoruz”


2016 yılının başında yazılım ve teknoloji altyapımızı değiştirdik ve bilişim teknolojileri, telekom ve lojistik sektörlerine yönelik yatırımlarımızın katkısıyla net satışlarımızı ve net kârlarımızı arttırdık. Sektör açısından zor geçen bir yıl olmasına karşın bilgisayar, mobil ve çevre birimleri ürün gruplarının gücünü de arkamıza alarak büyüme hedeflerimizi tutturduk. Grup şirketleri olarak geçen yıl 4.3 milyar TL net satışa ulaştık. Bu yılki hedefimiz ise 5.3 milyar TL. Bu yıl özellikle yurtdışı açılım ile ilgili planlara ağırlık vereceğiz. Türkiye’nin en büyük katma değerli distribütörü olma hedefimiz doğrultusunda ileride daha büyük başarılara imza atmak için Index Grup olarak geçen yıl yeni bir yapılanmaya girdik. Yeni yapılanma kapsamında, şirketlerimizden Index Bilgisayar bünyesindeki tüm katma değerli ürün gruplarına ait distribütörlük kontratları yine grup şirketimiz Artım Bilişim’e devredilirken katma değerli ürünlerimizi Artım Bilişim üzerinden Orta Asya ülkelerine götürme kararı aldık.

Mevcut işlerinin yanı sıra portföyüne, bulut bilişim çözümleri, büyük veri çözümleri ve nesnelerin interneti gibi ürünleri de ekleyen Artım Bilişim, katma değerli bu ürünleri yurtdışında başta Azerbaycan olmak üzere Özbekistan, Türkmenistan, Gürcistan, Ermenistan, Kırgızistan ve Tacikistan’daki kurumsal müşterilere yetkinliği yüksek kanal iş ortakları ekosistemi ile götürecek şekilde yeniden yapılandırıldı. Artım Bilişim bu amaçla ilk olarak da Oracle ile bir işbirliği anlaşması imzaladı. Başladığımız bu yeni açılım, yurtdışmdaki tecrübelerimizi artırmakla kalmayacak aynı zamanda 2023’te teknoloji kulvarında Avrupa’nın en büyük beş teknoloji distribütöründen biri olma yolunda bize büyük bir motivasyon kaynağı olacaktır. Öte yandan gelirlerimizin yüzde 60’dan fazlası TL. TL üzerinden alıp TL üzerinden satıyoruz. Dolar olarak aldıklarımızı da dolar üzerinden satmak üzere anlaşmalarımızı yapıyoruz. Çok istisna durumlarda ikna edemediğimizde ise forward yapıyoruz. Dolayısıyla dövizin oynaklığından etkilenmiyoruz. Dijitalleşen dünyada rekabette öne geçmek ve sektördeki liderliklerimizi daha da sağlamlaştırmak amacıyla grup içi dijital dönüşüm projelerine de bu yıl hız vereceğiz. Index Bilgisayar olarak 2017 hedefimizi yüzde 24 büyüme ile 4.7 milyar TL ciro, halka açık şirketlerimizden Da-tagate Bilgisayar olarak 2017 yılı net satış hedefimizi 1 milyar 376 milyon TL ve Despec Bilgisayar olarak da 2017 yılı net satış hedefimizi 282 milyon TL olarak belirledik. Bu arada Index Bilgisayar olarak hedeflediğimiz cironun içinde eski genel müdürlük yerleşkemizde yer alan Seba İnşaat ortaklığıyla hayata geçirilen Seba Office Boulevard Projesi’nin satış rakamı yok. Bu kapsamda da ekstra yaklaşık 80 milyon dolar daha ciro artışı bekliyoruz.

Kaan TERZİOĞLU/Turkcell Genel Müdürü
“Fintur’u satış amaçlı tutuyoruz”

Bilindiği gibi Türkiye’nin dijital veri yönetimi ihtiyacını karşılamak adına Gebze’de en üst standartlarda 33 bin metre karelik kapalı alana sahip Türkiye’nin en büyük veri merkezini açtık. Ayrıca Türkiye’nin fiber seferberliği kapsamında, kaynakların verimli kullanılması ve adil rekabet ortamının sağlanması için ortak altyapı kurulması yönünde önemli adımlar atarak sektördeki oyuncularla görüşmelere başladık.Öte yandan yabancı para pozisyonumuzu 2015 yılsonundaki 2 milyar dolar seviyesinden 2016 yıl sonu itibarıyla 125 milyon dolara düşürerek kur riskini de kontrol altında tutmayı başardık.

Şubat ayında yaptığımız açıklamada da belirttiğimiz gibi, şirketimizin hâlihazırda yüzde 41.45 ile azınlık paya sahip olduğu iştiraki Fintur için hisselerimizin satışı dâhil olmak üzere, tüm alternatifleri değerlendiriyoruz.Bu strateji ve UFRS kuralları paralelinde, Fin-tur’u artık satış amaçlı elde tutulan ıirffflf duran varlıklar altında takip etmeye başladık.

2017’de Grup gelirlerimizin yüzde 13-15 büyümesini, konsolide FA-VÖK marjının yüzde 32-34, operasyönel yatırım harcamalarının satışlara oranının ise yüzde 20 civarında gerçekleşmesini hedefliyoruz. Orta vadeli 2017 – 2019 döneminde ise grup gelirlerimizin yüzde 12-14 büyümesini, FA-VÖK marjının yüzde 33-35 olarak gerçekleşmesini, operasyonel yatırım harcamalarının satışlara oranının ise 2019 yılı itibarıyla yüzde 16 seviyesine düşmesini bekliyoruz.Önceki sayfa 1 2 3 4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu