Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Piyasa ve Borsa Yorumları 2017 Beklentileri

Aziz TORUN / Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı
“Hedef, 3 yılda 1.6 milyar TL kira geliri’

Torunlar GYO olarak 2016 yılında AVM, konut, ofis ve otel gibi gayrimenkulün her seg-mentinde yatırımlarımızı sürdürdük ve 757 milyon TL yatırım harcaması gerçekleştirdik.

Önümüzdeki dönemde de yatırımlarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz. Mevcut ve geliştireceğimiz projeler için üç yıl içinde 1.5 milyar TL yatırım yapmayı hedefliyoruz. Başta 5. Levent, Torun Çenter, Mail of İstanbul 2. etap ve Mail of Antalya olmak üzere projelerimiz için toplam 757 milyon TL yatırım gerçekleştirdik. Bu projelerimiz ve AVM’lerimiz ile birlikte yaklaşık 10 bin kişiye istihdam ortamı sağlıyoruz.

Torunlar GYO portföyünde yer alan Torun Center’da yaşam başladı. Satış ve kiralama çalışmalarımız devam ediyor. Gurme restoran ve kafelerden oluşan Torun Çenter Meydan bahar ayları ile birlikte İstanbulluları ağırlamaya başlayacak. 5. Levent projemizde de yılm son aylarında teslimlere başlıyoruz. Perakende sektörüne yeni bir soluk getireceğine inandığımız Mail of Antalya pıifj projemizin açılışını ise 28 Nisan’da gerçekleştireceğiz. Önümüzdeki dönem de Torunlar GYO olarak 2017 yılında yolumuza planladığımız gibi devam ediyoruz. İnşası devam eden ve planlanan projelerimiz için 2017-2018 ve 2019 yılları arasında toplam 1.5 milyar TL yatırım yapmayı hedefliyoruz. Torunlar GYO’nun portföy değeri 2016 yıl sonu itibariyle 9.8 milyar TL’ye yükseldi. Önümüzdeki 3 yılın toplamında 1.6 milyar TL kira gelirine ulaşmayı öngörüyoruz.

Hakan ERGİN / CarrefourSA Genel Müdürü.
“100 milyon TL yatırım planlıyoruz”

2017 yılında dengeli büyüme ve karlılığa odaklandık. Birebir satışlarda enflasyon üzerinde ciro artışı olacağım düşünüyoruz. CarrefourSA’nm faaliyet gösterdiği her alanda değişim başlattık. Yıl içinde marketlerimizden alışveriş yapan tüketicilerimizin alışkanlıklarını gözlemledik. Ortaya çıkan sonuçları, en iyi ürünü en iyi fiyat garantisiyle verme sözümüz doğ-rultusunda etiketlere yansıtmak ama- t»a,M*6x0Ur cıyla 550 üründe yüzde 14 indirim gerçekleştirdik. Böylelikle Kırmızı Sepetlerimizi ortaya çıkardık. Bu sayede, 2017 yılının CarrefourSA müşterileri adına ‘tasarruf yılı’ olacağına inanıyoruz.

CarrefourSA olarak fiyat politikamızı belirledik. Bu çerçevede de günlük ihtiyaç ürünlerinden özellikle süt ve süt ürünlerinin fiyatlarını düşürdük. Böylelikle tüketicilerimize süt ve süt ürünleri başta olmak üzere günlük ihtiyaçlarını en uygun fiyata sunuyoruz. Yaşanan değişimle birlikte CarrefourSA’ıım 2016 yılındaki satışları 2015 yılına oranla yüzde 14 artırarak 4.492 milyon TL’ye çıkarken, 2016 yılının son çeyreğinde operasyonel karlılık (FA-VÖK) yüzde 2.7 oranına ulaştı. Net karlılıkta da başa baş noktasına geldik.

Hipermarketlerimizin hem haftalık ya da aylık alışverişin adresi olmasını, hem de alışveriş haricinde vakit geçirilebilecek bir alan olmasını hedefliyoruz. Bu çerçevede de restoranımızı yemden planladık. Restoranın yanı sıra ürün çeşidimizi farklılaştırıyoruz. Keyifli alışveriş sunmak için çocuk oyun alanları inşa etmeye başlıyoruz, market içi etkinlikler başta olmak üzere hiper markette geçirilen her dakikanın keyifli olması için planlamalar yapıyoruz. Yeni yılla birlikte CarrefourSA Gurmeler de özgün hale geldi. Geçtiğimiz yıl süreçlerini gözden geçirdik.

Bu yıl marketlerden istihdama, CRM’den lojistiğe hemen her alanda 2016’ya oranla daha fazla yatırım yapacağız.

2016’da 69 milyon TL yatırım yaptık. 2017 için ise 100 milyon TL’nin üzerinde yatırım planlıyoruz. Bu tutara yeni açılacak mağazaların yanı sıra, mevcut mağazaların yenilenmesi, başka yere taşınması da dahil. Bu yıl en az 3 bin işe alım planlıyoruz. Bu sayıya yeni mağazalar nedeniyle işe alınacaklar ve rotasyonlar da dahil. Ayrıca finansal anlamda uygun bir teklif geldiğinde CarrefourSA bünyesindeki arazilerin satışım da değerlendirebiliriz.

Ersin SERBES / Doğtaş Kelebek Mobilya CEO’su
“85 mağaza açmayı hedefliyoruz”

Geçtiğimiz yıl, sektörel deneyimi çok uzun yıllara dayanan güçlü bir ekiple yeniden yapılandık. Bu kapsamda 2017 yılının ilk çeyreğinde sektör ortalamasının çok üzerinde bir büyüme gerçekleştirdik. Geçtiğimiz yıla göre ilk üç ayda yüzde 41 büyümeye imza atan şirketimiz, 2017 yılsonu büyüme hedefini de aynı paralelde planlıyor.

2017’de güçlü bir büyüme hikayesi yaratacağız. İlk üç ayda gerçekleştirdiğimiz yüzde 41’lik büyüme oram sektör ortalamasının çok üzerinde. Global pazarda ki konumumuz her yıl güçleniyor. İhracata yönelik çalışmalarımıza da hız kesmeden devam ediyoruz. Düzce’de bulunan fabrikamıza yaptığımız yatırım da bitmek üzere, bu sayede üretim kapasitesini artırıyoruz. Yatırımlarımız da devam edecek.

Bu yılsonunda ilk üç ayda yakaladığımız büyüme oranlarıyla paralel büyüme gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

Öte yandan Doğtaş ve Kelebek Mobilya olarak son bir haftada beş yeni mağaza açtık. Mağaza yatırımlarına aralıksız devam ediyoruz. Önümüzdeki aylarda 16’sı Doğtaş, 15’i Kelebek Mobilya olmak üzere toplam 31 yeni mağaza daha açacağız. 2017 sonuna kadar yurtiçinde ve yurt-dışmda 44 yeni Doğtaş, 41’de yeni Kelebek Mobilya mağazası açmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda son olarak Samsun Bafra, Amasya ve Bursa’da yeni Doğtaş mağazalarının yanı sıra, İsparta ve Bursa’da da Kelebek Mobilya mağazalarının resmi açılışını gerçekleştirdik. Mobilya perakendeciliğine odaklandık.

İki markamızın gücü, güçlü iş ortaklarımız ve 1.300’ün üzerinde çalışanımızla bugün dünyanın birçok noktasındayız. Güçlü iş ortaklarıyla görüşmelerimiz devam ediyor ve mağazalaşma konusunda yeni yatırım taleplerini titizlikle değerlendiriyoruz. Hedef pazarlarımıza yönelik stratejilerle başarılı bir bayi ağı geliştiriyoruz. Türkiye’nin en büyük 500 şirketi arasında yer alıyoruz. 2019’da sektör lideri olmak istiyoruz. 2020’den sonra ise üretimimizin yüzde, 50’sini yurt-dışma ihraç eden bir firma olma hedefimiz var.

Önceki sayfa 1 2 3 4Sonraki sayfa

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu