Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Otomobil Aküsünden Nasıl Kaynak Makinesi Yaptım

Kıyametten sağ çıkacak kadar şanslı olsanız bile kıymetli elektrik şebekeniz kurtulamayacak. Fakat eskisinin kalıntılarından yeni bir uygarlık inşa ederken enerji aramamıza çok da gerek yok. Terk edilmiş her otomobilde el yapımı elektrikli kaynak makinesine güç sağlamayı bekleyen bir kurşun asit aküsü var.


Testereler, matkaplar, öğütücüler ve torna tezgâhları daha hassas aygıtlar olabilir fakat çok amaçlı kullanım ve güç dendi mi hiçbiri kaynak makinesinin eline su dökemez.

Elektrikli kaynak makineleri gözleri kör edici bir elektriksel deşarj ile çeliği eriterek çalışır. Kalın kirişleri kesebilir, metali başka hiçbir aletin yapamayacağı biçimde bir araya getirebilir. Yerdeki çöp yığını bir kıvılcım sağanağı içinde bir anda eve, tekneye ve hatta kıyamet sonrası kan sporları için bir arenaya dönüşebilir.

kaynak makinesi

Kaynak çubuğuyla çelik parçası arasında oluşarak metali eriten kıvılcım için tek bir otomobil aküsü yeterli değil. (Zombiler malzemelere erişmenize engel mi oluyor? Elbise askısını, silika jeli, küllü suyu, hatta kağıdı bile kaynak çubuğu yerine kullanabilirsiniz.) O yüzden ben de kaynak makinemi yapmak için üç otomobil aküsünü seri olarak bağladım, sonra ilkinin eksi kutbunu takviye kablosuyla bir çelik parçasına tutturdum. Bir başka kablo takımıyla da son akünün artı kutbunu bir kaynak çubuğuna bağladım.Çubuğu çeliğe sürterek bir elektrik arkı oluşturmayı başardım. Aküler çubuktaki ve baz metaldeki çeliği eritecek, böylece onları birleştirerek kaynaştıracak kadar güçlü bir elektron akımı sağladı. Yaptığım düzenek maksimum 300 amper çıkışa sahip ve bu da kalın çeliği kesmeye ya da birleştirmeye yetiyor. Bununla birlikte ayarlanabilir olduğundan ince metal levhalara kaynak yapmakta da kullanılabiliyor. Akülerin akımını direnç sağlaması ve elektron akımını kısıtlaması için bir çataldan geçirdim.

Eğer kaynak aleti yapabilir ve kullanmakta ustalaşırsanız dünyanın sonu geldikten sonra elinizde durdurulması olanaksız bir alet olacak. Aküler boşaldı mı bir bisiklet jeneratörüyle (daha önceki sayılara bakınız) tekrar şarj edebilir ve kendi Thunderdome’unuzu (Mad Max filmindeki arena) yapmaya girişebilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu