Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Akıllı telefondan Covid-19 testi yapmak mümkün olacak

Bilim insanları, Covid-19 testlerine alternatif bir çözüm konusunda büyük aşama kaydettiklerini açıkladı. İşte ayrıntılar…

2019’un sonlarında patlak veren, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca kişinin ölümüne sebep olan koronavirüs, insanlık için halen büyük bir tehdit. Her ne kadar aşılama çalışmalarında büyük aşama kaydedilse de, gün geçtikçe ortaya çıkan yeni bir varyant nedeni ile istenen sonuç tam anlamıyla alınamıyor.

COVID-19 testleriyle ilgili de son dönemde önemli gelişmeler yaşanıyor. Özellikle PCR testlerinin pahalılığı ve hızlı antijen testlerinin zaman zaman yanlış sonuç verebilmesi üzerine harekete geçen bilim insanları, akıllı telefonları devreye sokan yeni bir test yöntemi üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

Akıllı telefon kamerasıyla COVID-19 testi mümkün olacak

Santa Barbara’daki California Üniversitesi’ndeki bir grup bilim insanı, tüm dünyada uygulanan PCR testlerine doğruluk payı büyük ölçüde yakın olan, akıllı telefon kameralarını kullanan yeni bir test yöntemi üzerinde büyük aşama kaydettiklerini açıkladı.

Covid-19 test
Covid-19 test

JAMA Network Open dergisinde yayınlanan bir makaleyle duyurulan smaRT-LAMP adlı yeni test yöntemi, akıllı telefon kameraları aracılığıyla kişinin tükürüğündeki koronavirüs patojenlerini test ederek 25 dakikada sonuç veriyor ve piyasada sıklıkla kullanılan hızlı antijen testlerinden daha güvenilir.

Maliyet konusuna da değinen bilim insanları, test için gerekli sistemin 100 dolara kurulduğunu, ancak kişilerin bir test için 7 dolar civarı ödeyerek COVID-19 ile enfekte olup olmadıklarını anlayabileceklerini ifade etti.

covid-19 test
Covid-19 test

smaRT-LAMP testinin yapılabilmesi için araştırma ekibi tarafından geliştirilen uygulamanın indirilmesi gerekiyor. Ardından kişiden alınan tükürük örneğinin kimyasal solüsyonla karıştırılarak sıcak bir plaka üzerine konumlandırılan özel bir test kitine yerleştirilmesi gerekiyor. Bu kitin bünyesinde reaksiyonlara tepki olarak yanabilen floresan boya ve LED ışık barındırdığını belirtelim.

Daha sonra uygulamanın aktif hale getirilmesi gerekiyor. Uygulama, bu süreçte her 10 saniyede bir akıllı telefonun arka kamerasından çekim yapacak ve renk reaksiyonlarına bağlı olarak testin sonucunu ve viral yük miktarını belirleyecek.

Telefondan covid-19 test
Telefondan covid-19 test

Son olarak smaRT-LAMP yönteminin henüz kullanıma sunulacak seviyede olmadığını ve geliştirme aşamasında olduğunu da söyleyelim.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce akıllı telefon kamerasından yardım alan COVID-19 testleri, ilerleyen dönemlerde kullanıma sunulabilir mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Haber kaynak: shiftdelete

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu