Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Suda ya da karada giden yeni nesil bisikletler

BİSİKLETE binmek, ulaşım için daha sağlıklı bir yol arayanlar için mükemmel bir alternatif. Hem de çevre üzerindeki olumsuz etkimizi azaltmak için de harika bir yol. Tek sıkıntısı zorlu hava koşulları… örneğin yağmur, soğuk ve kar. İşte tam da bu yüzden geliştirilen DryCycle, ıslak, rüzgarlı ve soğuk günlerde rahatlıkla etrafta pedal çevirmemize müsaade eden bir e-bisiklet. Dört tekerlekli, tamamen kapanabilen, motor destekli bisiklet, her türlü hava koşulunda gitmemiz gereken yere ulaşmamızı sağlamak üzere tasarlanmış. Dışarıdan bakıldığında küçük bir elektrikli otomobili andırıyor. Üstelik bisikletten çok daha sağlam ve olası bir çarpışma anında daha güvenli. Üzerinde açıp kapanabilen polikarbonat bir tentesi var. Sıcak havalarda ise bu tente isteğe bağlı olarak açılabiliyor.

drycycle bisiklet

BİR ŞARJLA 50 MİL

Pedal çevirirken sürücüye motor destek oluyor. Bisiklet bir şarjla yaklaşık 50 mil yol yapabiliyor. 11 farklı vitesten oluşuyor ve geri vites özelliği sayesinde park etmeyi de mümkün hale getiriyor. 120 kilo ağırlığındaki bisiklet sürücü ve çantası için ideal taşıma kapasitesine sahip. Ayrıca isteyenler için ekstra korna, ısıtıcı sistemi ve ön cam sileceği de eklenebiliyor.

İngiltere’de satışa çıkan kapalı bisikletlere şirketin internet sitesi üzerinden sipariş vermek mümkün. Fiyatı ise 21 bin dolar. Şu an o kadar talep var ki, bekleme listesi mayıs 2022’e dek uzamış durumda.

SUDA GİDEN E-BİSİKLETLER

Deniz mevsimini geride bırakmış olabiliriz. Ama maceraperestler için deniz, nehir ya da göl fark etmez suda e-bisikletle yol almanın keyfi asla geçmez. Manta5, su ve macera tutkunları için suda pedal çevirmeyi sağlayan ilk hidrofil e-bisikleti tasarladı.

Manta5

Sahilden, iskeleden ya da dilediğiniz yerden pedal çevirerek derin sulara geçebilme imkanı sağlayan aracın elektrik motoru ve pil yuvası tamamen suya daldırılabiliyor. Bisikletin dış yapısı ise hem tuzlu hem de tatlı suda ilerlemenize olanak sağlıyor. Saatte 20 kilometre hıza ulaşan bisiklet toplamda dört saatte şarj olabiliyor. Ve şaıj m edildikten sonra hızınıza bağlı olarak iki ila dört saat yol gidebiliyor.

Bu bisiklete sahip olmak için römork ya da tekneye de sahip olmak gerekmiyor. Arabanızda taşıyabilir ve su kenarında montajını kolaylıkla yapabilirsiniz. Su ve bisiklet tutkunlarının sıraya girdiği aracın fiyatı ise vergiler hariç 8.990 dolar.

BURCU ALDİNÇ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu