Haberler

‘Made in Turkey’den ‘Made By Turkey’e Doğru

YTÜ ve University of Warwick Ar-Ge ve inovasyona destek olacaklar
Made by Turkey demek için sınıflan doldurdular


Son dönemde sağlanan teşviklerle birlikte Türkiye’de Ar-Ge merkezi sayısı 150’ye, Ar-Ge çalışanlarının sayısı da 50 bine çıktı. Önümüzdeki dönemde bu merkezlerin sayısı daha da artacak, doğal olarak da bu alanda daha fazla elemana ihtiyaç duyulacak. Bu merkezleri gerçek bir inovasyon odağı haline getirmek ve artık “Made in Turkey” yerine “Made by Turkey” demek için teknoloji geliştirmek şart. Bunun yolu ise gelişmiş ülkelerde olduğu gibi sanayi-üniversite işbirliğini sağlamaktan geçiyor.

Made By Turkey

Sahip olduğu teknoparka 150 şirketi çeken ve birkaç yıl içinde 300-400 milyon dolarlık işe kapıyı açan Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) bu alanda doğacak boşluğu doldurmak ve “Made by Turkey” demek isteyenlere katkıda bulunmak için kolları sıvayan üniversitelerin başında geliyor. Yıldız Teknik Üniversitesi’nin İngiltere’nin araştırma temelli en önemli üniversitelerinden University of Warwick ile yaptığı işbirliği çerçevesinde geçen yılın kasım ayında başlatılan ve ilk mezunlarım bugünlerde verecek olan “Endüstriyel Ar-Ge ve Teknoloji Yönetimi Lisansüstü Sertifika ve Master Programı”na ilgi büyük.Edindiğim bilgiye göre ilk mezun olacak öğrenciler Havelsan, Ericsson, Mir Ar-Ge, THY, Nükleon, Ziraat Bankası iştiraklerinden bilgi teknolojileri hizmeti veren Fintek (yeni adıyla Ziraat Teknoloji) ve Feka Otomotiv’den geldi. Tümü bu şirketlerin Ar-Ge departmanlarında çalışıyor. Bu uzmanlar Yıldız Teknik Üniversitesi’nde, Warwick Üniversitesi’nin bir bölümü olan War-wick Manufacturing Group’tan gelen hocalardan öğrendikleriyle yeni Ar-Ge projelerine, inovasyonlara imza atacaklar.

Programda modüler sistem uygulanıyor. Her bir modülü başarıyla tamamlayabilmek için 40’ar saat ders alınması gerekiyor. Her modül iki ayda bitecek.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu