Bilim - Teknoloji - İnovasyon

En hızlı mobil internet

4.5G’ye sayılı günler kala Turkcell Teknoloji Zirvesi yüzlerce fikir önderi ile 7 bini aşkın davetliyi bir araya getirdi. Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu data maliyetlerinin düşeceği müjdesini verirken, en hızlı mobil interneti TurkcelVin sunacağını söyledi…


HALİÇ Kongre Merkezi’nde bu yıl sekizinci-si düzenlenen Turkcell Teknoloji Zirvesi 100’den fazla fikir önderinin ufuk açan konuşmalarına sahne oldu ve binlerce ziyaretçiyi ağırladı. 4.5G teknolojisini kullanmamıza sayılı günler kala zirvenin ana teması “4.5G ile Geleceğin Teknolojileri ve Değişim” idi. 4.5G başta olmak üzere değişen iş dünyasına ışık tutan uygulamaların, yeni dünyanın trendlerinin, akıllı yaşam senaryolarının paylaşıldığı zirveye dünyanın ilk kadın uzay turisti Anousheh Ansari, McKinsey Global Enstitüsü Başkanı Richard Dobbs, Singularity University Bilişim ve Networkler bölümü Başkanı Brad Templeton gibi konuşmacılar damga vurdu.

hızlı mobil internet

“DENEYİM SAĞLAYICISIYIZ”

Zirvenin açılış konuşmasını Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz yaparken, sonrasında söz alan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu yapmış olduğu “Gerçek Bağlantı” başlıklı sunumunda 1 Nisan için müjde verirken telekomünikasyon sektörüne yönelik değerlendirmelerde bulundu. Terzioğlu, “Akıllı telefonlar sayesinde teknolojide yepyeni bir dönem başladı. Telekom ve teknoloji şirketleri artık bir deneyim sağlayıcısı olmanın sorumluluğunu üsteleniyor. Bugüne kadar altyapı sağlayıcısı olan telekom şirketleri bundan böyle deneyim sağlayıcısı olarak konumlanmalı. Biz de entegre teknoloji hizmetleri sunan bir şirket olarak müşterimize en iyi deneyimi sağlamanın peşindeyiz” dedi.

“DATA MALİYETLERİ DÜŞECEK”

Nisan ayında başlayacak 4.5G hizmeti hakkında da bilgi veren Terzioğlu, “Hız ölçülebilir ve teknolojik bir şey. Biz dünyadaki en geniş spektruma sahibiz, dünyanın en gelişmiş altyapısını kurduk. Dünyada en hızlı fiber internet hizmetini veren sekiz operatörden biriyiz. Spektrum ihalesinin yüzde 47’sini aldık. 1 Nisan’dan 4.5G ile dünyanın en hızlı mobil interneti Turkcell’de olacak. 375 Mbps hızla 4.5G hizmetini vereceğiz” derken kota konusunda da hazırlık yaptıklarını şu sözlerle dile getirdi: “Kota konusunda Turkceiriilerin içi rahat olsun, müşterilerimiz için her türlü hazırlığı yapıyoruz. TurkceU’liler kota kullanımından dolayı sürprizlerle karşılaşmayacak, ayrıca sunacağımız yeni tekliflerde data miktarında birim başı maliyetler düşecek” dedi.

“WHATSAPP’I YENECEĞİZ”

Terzioğlu, Turkcell Müzik, BiP, Turkcell TV+ gibi ürün ve servisler hakkında bilgi verirken BiP üzerinden para transferi gerçekleştirerek servis hakkında şu bilgileri paylaştı: “BiP haberleşmenin yanı sıra aynı zamanda dijital bankacılık platformu olacak. Bugüne kadar 189 ülkede 6.7 milyon indirmeye ulaşan BiP, görüntülü konuşma, kendiliğinden silinen mesajlar, roaming teklifleri gibi özellikler sunuyordu. BiP artık bir telefon numarasından diğer telefon numarasına mobil para transferi yapılmasını sağlarken, müşteri hizmetlerinde bir kanal ve platform olarak da kullanılabilecek. Ayrıca sabit ve mobil her yöne aramalar BiP üzerinden gerçekleştirilebilecek. İlk kez anlık mesaj-laşma uygulaması üzerinden kurumsal müşterilere hizmet vereceğiz” dedi ve anlık mesajlaşma uygulamalarıyla ilgili şu sözleri söyledi:

“OTT’leri biz hayata geçirirsek önümüzde sınırsız bir potansiyel var. Dokuz ayda BiP ile 6.5 milyon kullanıcıya ulaştık. Para transferinin de mümkün olmasıyla WhatsApp’ı yeneceğiz.”

50 oturum gerçekleştirildi

Zirvede gerçekleştirilen “Bir Djjital Eğitim Macerası: Öğren, Unut, Yeniden Öğren”, “4.5G’nin Yıldız Cihazları”, “Djjitalleşen Finansal Servisler Ekosistemi”, “Mobil Dünyada Pazarlama”, “Girişimci Beynim İş Başında”, “Marka ve Bireyin Dijital Aşkı”, “Android TV Hayatımıza Giriyor”, “Bireysel Bulut ve Veri Saklama Mimarileri” ve “IPTV için Uygulama Geliştirme” gibi birbirinden ilgi çekici yaklaşık 50 eş zamanlı oturumda, konunun uzmanlan katılımcılarla deneyimlerini paylaştı. 4.5G’nin test edilebildiği, çeşitli akıllı uygulamaların kullanılabildiği deneyim alanları ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

‘VERİLER YURTİÇİNDE SAKLANABİLECEK”

Gebze’de hizmete açılacak Türkiye’nin en büyük veri merkezinin 7 bin metrekarelik bölümünün Mayıs 2016’da tamamlanacağını da vurgulayan Terzioğlu, böylece 2018 sonunda 30 bin metrekare kapalı alana ulaşılacağını söyledi. Terzioğlu, veri merkezinin tamamlanmasıyla yurtdışında veri saklama ihtiyacının ortadan kalkacağını belirtti.

“SEZGİLERİ SIFIRLAYIN”

Terzioğlu’ndan sonra söz alan dünyanın en ünlü konuşmacıları arasında yer alan ekonomist, araştırmacı, McKinsey Global Institute Direktörü Richard Dobbs, “Bu Öyle Böyle Bir Değişim Değil!” başlıklı sunumda yıkıcı değişime neden olan yeni gelişmeleri paylaşırken yıkıcı teknolojilerle başa çıkmak için sezgilerin nasıl da yanlış bir rol oynadığından bahsetti. Dobbs, sunumunda yönetici ve liderlerin, varsayımlarını ve içgüdülerini sıfırlaması, eski dünyaya ait zırhlarından kurtulması gerektiğine dikkat çekerken dünyayı yeniden şekillendirecek “mahşerin dört atlısı” olarak nitelendirdiği yeni güçleri anlattı. Gelişmekte olan pazarlar, ivmelenen teknoloji, yaşlanan dünya nüfusu ile gitgide artan veri, sermaye, ürün, insan akışının geleceğimizi belirleyeceğini ve bilinen tüm ekonomik sistemleri alt üst edeceğini söyledi.

“ULAŞIMA ÇOK ZAMAN HARCIYORUZ”

Dobbs’un konuşmasının ardından ünlü fütürist ve mucit, Singularity Üniversitesi Bilişim ve Net-vvork’ler Başkanı Brad Templeton, “Hem Oto Hem Mobil” başlıklı konuşmasını gerçekleştirdi. Google’ın “Otonom Arabalar” yani sürücüsüz araçlar vizyonuna yön veren Templeton, ilerlemeyen trafikte acımasızca ilerleyen zamanı daha değerli kılmanın yolunu anlatırken şu sözleri söyledi:“Acı gerçek şu ki, çalışmaya ayırdığımız zamanın yaklaşık yüzde 20’sini ulaşıma harcıyoruz. Günlük yaşamımızda hiç de küçümsenmeyecek bir yer kaplayan bu zaman dilimini; görüntülü toplantılara, yüz yüze sohbetlere veya favori dizimize ayıracağımız günleri, sandığımızdan çok daha erken göreceğiz.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu