Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Cebinizdeki Fener Meğer Neler Neler Aydınlatmış

cep fener kitaMobil uygulama dükkânlarında şöyle bir dolandığınızda, el feneri uygulamalarının kendini beğendirmek için büyük bir çaba içinde olduğunu görürsünüz. Yaptıkları iş de elinizdeki cihazın arkasında yer alan LED ışığı yakmaktan başka bir şey değil. Ama hepsi de ilginç bir şekilde bu işte ne kadar iddialı olduğunu anlatma peşinde:”Benimki en aydınlık!””LED ışığı en çabuk ben açıyorum!” Hepsi bir lambayı yakıp söndürmek için.

Geçtiğimiz ay nihayet bu uygulamalardan birinin gerçek yüzünü görme fırsatı yakaladık. Android cihazlar üzerinde yer alan ve bugüne kadar 50 milyondan fazla kişi tarafından indirilen Brightest Flashligt Free adlı bir uygulamanın, konumunuzu ve cihaz kimlik numaranızı arka planda gizli gizli reklamcılara sızdırdığı ortaya çıktı (bit.ly/JhAH7Z). Bütün işi lamba yakıp söndürmekten ibaret olan bir yazılımın telefon rehberinden mevcut konuma kadar erişim iznini neden istediğini hep merak ederdim zaten.


Neyse ki arada özel bilgilerimize ve şifrelerimize el atmamışlar, yoksa kendimizi müzede bulabilirdik. Aram Bartholl adlı bir sanatçı, geçen yıl bir bilgisayar korsanı tarafından ele geçirilen 4,7 milyon Linkedin şifresini bir araya topladığı “Forgot Your Passvvord?” adlı, 8 ciltlik kitabı sanat eseri diye müzeden müzeye gezdiriyor. Linkedin’de hesabınız varsa sizin şifrenizin de kitapta yer alması muhtemel, üstelik alfabetik olarak dizildiği için kolayca bulabilirsiniz. Yakından bakmak için datenform.de/forgot-your-password.html adresine uğramanız yeterli.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu