Şirket Haberleri

Bin kişiye ücretsiz meslek eğitimi verecek

ORGE Elektrik Taahhüt, istihdam Seferberliği‘ne katkı sağlamak amacıyla yaş, cinsiyet ve eğitim ayrımı gözetmeksizin başvuran herkesi elektrik taahhüt işlerinde çalışabilecek düzeyde yetiştirmek için yola çıktı. Ataşehir’de Orge Enstitü’nün kuruluş çalışmalarına başlayan şirket, ekim ayında da eğitimlere başlamayı amaçlıyor. Hedef; açılışı takiben öncelikle bin kişiyi elektrik tesisatçısı olarak yetiştirmek.


Gündüz Ailesi’nin 1998 yılında kurduğu ORGE Elektrik Taahhüt bugün 3,5 milyon metrekareye yakın kapalı alanlı elektrik taahhüt işini tamamlamış bir şirket. 2012 yılında halka açılan şirket, kuruluşunu takip eden yıllarda öncelikle endüstriyel veya konut tipi uygulamalar yapıyordu. Takip eden dönemde Pendorya, Prime Mail Antakya, Conrad Hotel İstanbul, Evora İstanbul, Kadir Has Üniversitesi, Ouasar İstanbul gibi projelerin elektrik taahhüt işlerini yapan şirketin gündemine 2014 yılında metro ihaleleri de girdi. Kartal-Kaynarca metro hattı projesini 2016 yılı sonunda faaliyete alan şirket, yeni açılan ihalelerin sonucunu bekliyor. Şirketin hali hazırda Ouasar İstanbul, Epique Island, The Mandarins Acıbadem, Concord İstanbul, Büyükyalı ve Inistan-bul gibi projelerdeki çalışmaları sürüyor.

Nitelikli çalışan

Hali hazırda 500 kişiye istihdam sağlayan şirket, şu günlerde bambaşka bir oluşum için çalışıyor. Şirket hem kendi ihtiyacına dönük hem de sektör için nitelikli çalışan yetiştirmek üzere Orge Enstitü’yü kurmaya hazırlanıyor.

Ataşehir’de şirkete ait bir gayrimenkulün bir eğitim merkezi haline getirilmesi üzerine fizibilite ve renovasyon çalışmaları yapılıyor. Yine eğitim faaliyetleri için de üniversiteler ve İŞKUR ile işbirliği arayışları devam ediyor. Orge Elektrik Taahhüt Genel Müdürü Nevhan Gündüz, bu çalışmayı öncelikle bir kurumsal sosyal sorumluluk projesi olarak gördüklerinin altını çiziyor. Bununla birlikte eğitimler ile önemji seviyede verimlilik artışı hedeflendiiğini de ifade ediyor.

Ekim ayında başlayacak

Türkiye istatistik Kurumu’nun son açıkladığı rakamlara göre Türkiye’de 3,3 milyon işsiz olduğunu söyleyen Gündüz, her ne kadar İstihdam Seferberliği’nin etkisiyle işsizlikte bir düşüş yaşanıyor olsa da halen 5 gençten 1’inin işinin olmadığını anlatıyor, istihdam Seferberliği’ne katkı yapmak amacıyla yaş, cinsiyet ve eğitim ayrımı gözetmeksizin başvuran herkesi elektrik taahhüt işlerinde çalışabilecek düzeyde yetiştirmek için yola çıktıklarının altını çizen Gündüz konuşmasını şöyle sürdürüyor:“Bu proje ile hedefimiz bir işte çalışmak isteyen vasıfsız elemanları alıp elektrik konusunda yetiştirmek. Eğitimlerimiz ücretsiz olacak. Çıraklık, kalfa ve ustabaşılık eğitimi olacak, isteyen bu üçünü de alabilecek. Ekim ayında ilk öğrencilerimizle eğitime başlamayı amaçlıyoruz.”

Eğitimleri alan kişilerin 2-3 bin TL maaşla iş bulabileceğini de anlatan Gündüz, sektörün ihtiyacına yönelik eğitim vereceklerinin de özellikle altım çiziyor. Gündüz, “Başvuran ve belirli niteliklere haiz herkese eğitim verme niyetindeyiz. Bu eğitimleri alanlar ihtiyaçlarımız doğrultusunda bizim şirketimizde çalışabileceği gibi, gerektiğinde sektördeki diğer şirketlerle de onların buluşmasını sağlayacağız. İlerleyen dönemde alacağımız yeterlillikler ile katılımcıların vereceğimiz sertifaka ile yurtdışında da iş bulabilmelerini amaçlıyoruz” diye konuşuyor.Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu