Kariyer ve İş İlanları

Verilen istihdam sözleri 1.5 milyonu geçti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı “Milli İstihdam Seferberliğinde verilen istihdam sözleri 1.5 milyonu geçti. Ticaret ve sanayi odaları seferberliğe katılırken, özel ve kamu şirketleri de bu yıl istihdam hedeflerim yükseltti…

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı istihdamda milli seferberlik çağrısı iş dünyasında yankı buldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve 11 bakanın katılımıyla 7 Şubat’ta düzenlenen TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda bu tarihi çağrıyı dile getirdi. Aslında geçmiş yıllarda da benzer çağrılarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kez konunun bizzat takipçisi olacağını; hatta söz verdiği halde istihdam sağlamayan işletme ve kuruluşları da kamuoyu önünde açıklayacağını söyledi. Erdoğan, milli istihdam seferberliğinin başarılı olmasına büyük önem verirken, iş dünyası da adeta teyakkuza geçti. İş insanları, holdingler, odalar ve iş dünyasının önde gelen sivil toplum örgütleri birbiri ardına açıklama yaparak ne kadarlık istihdam sağlayacaklarını deklare ettiler. Para dergisi olarak yaptığımız araştırmaya göre iş dünyası şu ana kadar 1.5 milyon istihdam hedefini aşan düzeyde söz vermiş durumda.

istihdam

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istihdam çağrısından kısa bir süre sonra açıklanan işsizlik rakamları devletin başının bu konuda neden harekete geçtiğini de ortaya koyuyor. TOİK verilerine göre, Türkiye’de işsizlik oranı 2016 yılının kasım ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre 1.6 puan artarak yüzde 12.1 olarak gerçekleşti. Söz konusu dönemde işsiz sayısı, 590 bin kişi artarak 3 milyon 715 bin kişi oldu, istihdam seferberliğinin tam olarak istenilen seviyelere ulaştığında 1 milyon 500 bin kişilik yeni istihdam sağlanması ve işsizlik oranının yüzde 7 gibi bir noktaya taşınması hedefleniyor. istihdam seferberliğinde yeterli katılım olması durumunda gelecek aydan yani mart ayından itibaren işsizlik rakamlarında iyileşme ortaya çıkabilir.

TEŞVİK DEVLETTEN

Devlet istihdamı desteklemek için de birçok destek ve teşvik veriyor. Bunların en yenisi ise, IŞKUR’a kayıtlı olup da üç aydır iş bulamayan işgücü arasından gerçekleştirilecek her bir ilave istihdam için devlet ayda 773.41 TL’lik destek veriyor. Özellikle ticaret ve sanayi odaları toplantılar yaparak istihdam teşvikleri konusunda üyelerini bilgilendirip, seferberliğe katılım için cesaretlendirmeye çalışıyor.

istihdam seferberliği çerçevesinde sözler verilmeye başlarken Türkiye’nin en büyük sanayi odası olan İstanbul Sanayi Oda-sı’ndan da ilk somut katkı geldi. Oda bünyesinde istihdam Seferberliği Danışma Masası oluşturan ISO’nun 152 üye firması bin kişiyi aşan istihdam sağladı.

ISO Başkanı Erdal Bahçıvan, “Odamızın ve üyelerimizin çabalarıyla yaratılan yeni istihdam sayısı bir haftada 152 firmada 1.000 kişiyi aştı. Önümüzdeki günlerde bu sayının arzu ettiğimiz ölçüde daha da yükseleceğinden kuşku duymuyorum. Odamız bünyesinde ‘istihdam Seferberliği Danışma Masası’ oluşturduk. Firmalarımız, istihdam teşvikleriyle ilgili bilgi almak ve istihdam sağlayan firmalar listesinde yer almak için de bu masamızla iletişime geçebilirler. Eleman arayan firmalarımız da buraya başvurabilirler” diye konuşuyor.

ISO, ayrıca istihdam seferberliği ile ilgili bilgilendirme yapmak için sahaya da indi. Sanayinin en yoğun olduğu organize sanayi bölgelerine de giderek istihdam ile ilgili yerinde bilgilendirme toplantıları yapmaya karar veren ISO yönetimi, bu toplantıların ilkini 22 Şubat’ta Beylikdüzü Organize Sanayi Bölgesi’nde yaptı. ISO uzmanlarının yam sıra IŞKUR ve SGK yetkilileri de toplantıya katılarak 100’ü aşkın sanayiciye sunum yaptılar ve merak edilen soruları yanıtladılar.

“GÜN DAHA FAZLA AŞ VE İŞ GÜNÜ”

Ekonominin başkenti olan İstanbul’da ilk etapta 500 bin yeni istihdam sağlanma hedefi var. İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, üyelerine mektup göndererek bu hedefi bizzat ortaya koydu. İTO üyelerini istihdam seferberliğine katılmaya çağıran Çağlar, mektubunda şu ifadelere yer verdi: “Bugün ülkemiz, kü-tehditlerin yoğun biçimde hissedildiği, jeopolitik sorunların tüm dünyaya sirayet ettiği ve ekonomik rekabetin kıyasıya devam ettiği bir süreçten geçiyor. Kuşkusuz bu süreçte, 400 bin üyesiyle Türkiye’nin aydınlık yarınlarına duyulan inancın adresi İstanbul Ticaret Odası’na büyük sorumluluklar düşüyor. Çünkü İstanbul iş dünyası, bu ülkedeki istihdamın yüzde 40’mı, milli gelirin ise yüzde 28’ini tek başına oluşturuyor. Bu nedenle, Saym Cumhurbaşkanımızın başlattığı ‘istihdam Seferberliği’ çağrısının doğrudan muhatabı olduğumuza inanıyor ve bu seferberliği başarıyla sonuca ulaştırabileceğimiz konusunda siz üyelerimize sonsuz güven duyuyorum. Gün, İstanbul Ticaret Odası çatısı altındaki 400 bin üyemiz için daha fazla iş ve daha fazla aş üretme günüdür. Unutmayalım ki istihdam seferberliği kapsamında işe alacağımız her bir çalışanımız ülkede işsizliği azaltmanın yam sıra, sağlayacağı iç taleple çarşılarımızı da bereketlendirecek, ekonomik büyümemize yeni bir ivme kazandıracaktır. İstanbul Ticaret Odası olarak hedefimiz yılsonuna kadar ilave 500 bin istihdam sağlamaktır. Bu doğrultuda yapacağınız işe alımlarmızı, yine belirtilen Koordinatörlüğümüzle paylaşmanız önemlidir.

Keza ilerleyen süreçte yapacağımız ödüllendirme çalışmaları ve hükümetimizle yapacağımız görüşmelerde bu bilgiler Odamız için önemli bir referans olacaktır.”

1 2Sonraki sayfa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu