Kariyer ve İş İlanları

CEO’ların önceliği çalışanlar!

IBM’in alt kuruluşu İş Değerleri Enstitüsü’nün (IBV) yaptığı, Türkiye’nin de dahil olduğu 50 ülkedeki 26 sektörden 3 bin CEO’ya uygulanan “Find Your Essential” (Temellerinizi Bulun) isimli anket, iyi performans gösteren şirketlerin CEO’larının karlılığı ikinci plana ittiğini gösterdi. Ankete katılan iyi performanslı şirketlerin CEO’larının yüzde 77’si, kısa vadede kârlılığı etkileyecek olsa bile çalışanların refahına öncelik vermeyi planladığını bildirdi.

Düşük performans gösteren şirketlerde ise bu oran yüzde 39. Bu sonuç ankete katılan en başarılı kuruluşların liderlerinin çalışanlarına güçlü bir biçimde odaklandığını ortaya koyuyor.

IBV tarafından hazırlanan çalışma sonucunda IBM, liderler ve çalışanlar arası işbirliği için djjital, bulut destekli araçlar sağlanması, tükenmişlik sendromunun önüne geçilmesi, çeşitliliğe ve kapsayıcılığa odaklanılarak şirket kültürünün sürdürülmesi gibi unsurlara dikkat edilmesini öneriyor. Bu unsurların dahil olduğu bir hibrit çalışma ortamının sunduğu uzun vade zorluklarının dikkatle değerlendirilmesi gerektiğinin de altı çiziliyor.

IBM Services Kıdemli Başkan Yardımcısı Mark Foster anket sonucuyla ilgili olarak, “Birçok çalışanın işverenlerinden beklentileri önemli ölçüde değişti. ‘Herhangi bir yerden’ çalışmak beraberinde çevik teknoloji sağlayan, çalışan refahına öncelik veren, esnek ve katılımcı kültürleri teşvik eden ve empati yeteneği yüksek liderlik modellerinin benimsenmesini gerektirebilir” diyor.

IBM Türkiye Genel Müdürü Volkan Sözmen ise, uzaktan çalışmaya salgın sonrasında da devam edecek firmaların sayısında artış olacağını söylüyor. Sözmen şöyle devam ediyor:

“Bu durum, çalışanları ve iş süreçlerini uzaktan yönetebilme becerisini yöneticiler için daha önemli hale getirdi. Çalışanların önceliği ise uzaktan çalışma sürecini kolaylaştıracak imkanlara sahip olmak ve iş/özel hayat dengesini korumak. Uzaktan çalışmanın normalleşmesi, şirketlerin teknoloji altyapısını bu döneme adapte etmesini zorunlu kılıyor.”

Öte yandan, ankete katılan CEO’ların tamamı şirketlerine avantaj sağlayabilecek en önemli teknolojilerin bulut, yapay zeka ve Nesnelerin İnterneti (loT) olduğuna inanıyor. Bu sonuca rağmen teknoloji bazlı çalışmaların en önemli zorluk olduğunu düşünen CEO’lar arasında iyi performans gösterenlerin oranı, düşük performans gösterenlerin iki katı olarak görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu