Şirket Haberleri

Yüksek hızlı ev interneti hizmeti sunan box çözümleri

MART ayından itibaren ülkemizde de görülmeye başlayan Covid-19 pandemisinin sosyal yaşama olan etkisi ile evlerde internet kullanımı da arttı. Uzaktan eğitim ve evden çalışma internete olan bağımlılığın yepyeni bir boyuta çıkmasına neden oldu. Tatil beldelerinde yaz tatilini geçiren birçok yazlık sahibi de koronavirüs nedeniyle evlerine dönmeyi erteledi. Telekom operatörleri, müşterilerinin artan talebine “Box” adı verilen çözümlerle yanıt verdiler. Taşınabilir ve fiber hız sağlayan, kullanımı da kolay olan bu box’lar ev kullanıcılarının yanı sıra küçük işletmelerin de tercihi oldu. Sektör temsilcileri bu çözümlere geçen yıla göre talebin fazla olduğunu söylüyor. Altyapı, port ya da fiber hatlarının çekilmesini bekleme derdi olmadan her yerde yüksek hızlı ev interneti hizmeti sunan box çözümleriyle igilili olarak sektörün yetkili isimleriyle konuştuk…

YENİ BİR ÇOZUM

Pandemi döneminde evden çalışma, uzaktan eğitim gibi tedbirlerin alınmasıyla müşterilerin mobil ve sabit data kullanımında artışların meydana geldiğini söyleyerek konuşmasına başlayan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, “Altyapımızı bu artışlara hazırlayarak artan data talebini sorunsuz karşıladık” diyor. Pandemiyle birlikte evde internet ihtiyacının arttığını, ev internetinin elektrik ve su gibi olmazsa olmaz bir ihtiyaç haline geldiğini hatırlatan Aksoy, “Yeni ev interneti bağlatacaklara yönelik ilk 6 ay yüzde 50 fatura indirimi sağlıyoruz. Ayrıca mevcut müşterilerimizin evde internet deneyimini iyileştirmek için kendi fiber altyapımızda veri yükleme hızını dört katına çıkardık” diyor.

Pandemi döneminde şehirde kalmak istemeyip yazlığına ya da köyüne gitmek isteyenlere taşınabilir internet çözümü sunduklarını ifade eden Aksoy, “Bu kişiler, gücünü 4.5G şebekesinden alan RedBox ile kablolu altyapıya bağlı kalmadan 4.5G’nin çektiği her yerde ev internetine ulaşabiliyor. Vodafone RedBox, özel tasarım modemi sayesinde 4.5G teknolojisini ev internetine dönüştüren, evde internet ihtiyacına alternatif çözüm arayan kullanıcılar için geliştirilmiş yeni bir ürün” diyor. Aksoy, bahçede, balkonda ya da arka odada sadece prize takıp çalıştırarak RedBox’ın taşınabilir modem olarak kullanabileceğinin bilgisini de paylaşıyor.

Pandemiyle birlikte dijital platformlara ilginin arttığını söyleyen Aksoy, “Bu durum, mobil ve sabit data kullanımını da artırdı. Özellikle sabit internette yüzde 60’a varan artışlar gözlemledik. Yeni normalle birlikte pandemi sürecinde kazanılan alışkanlıklar doğrultusunda veri trafiğinde bir düşüş gözlemlemedik. Aksine, artış trendini koruyor” diyor. RedBox ürününü Ağustos ayının son haftası tanıttıklarının bilgisini veren Aksoy, bu yeni ürüne ilginin çok yüksek olduğunu söyleyerek, her geçen gün abone sayısının arttığını belirtiyor.

RedBox fiyatı

Vodafone RedBox sahibi olmak isteyen faturalı bireysel müşteriler için özel tarifeler var. Buna göre, 150 GB internet içeren RedBox 150 tarifesini ayda 99.90 TL’ye, 200 GB internet içeren RedBox 200 tarifesini ayda 129.9 TL’ye, RedBox Limitsiz tarifesini ise ayda 169.9 TL’ye sunuluyor.

Tarife fiyatlarına, özel RedBox modemi de dahil. Vodafone RedBox tarifelerine gelen müşteriler, Vodafone Red’lilere özel seyahatten alışverişe, eğlenceden yeme-içmeye, birçok ayrıcalıktan da yararlanabiliyor.

“KULLANICI SAYISI YÜZDE 350 ARTTI”

Toplam internet trafiğinde yüzde 50’lik bir artışın söz konusu olduğunu dile getiren Turkcell Kurumsal ve Ev Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ceyhun özata ise, sabit şebekede bazı saatlerde yüzde 80’lik bir artışın olduğunu söyleyerek konuşmasına başlıyor. Mobil şebeke üzerinden fiber hızında internet sağlayan dijital ev çözümü Superbox’ın kullanıcı sayısının hızla arttığını söyleyen özata, kesintisiz iletişim sunabilmek için altyapı yatırımlarını aralıksız sürdürdükleri söylüyor. Bu kapsamda bir yandan nüfusun yoğun olduğu yerleşim yerlerindeki kapasitelerini yükseltirken diğer yandan da fiber altyapısı olmayan yerlere Superbox’ı sunduklarını söyleyen özata, Superbox’ın taşınabilir olması sebebiyle özellikle yazlık bölgelerde çokça tercih edildiği bilgisini paylaşıyor.

Özata, “Sağladığı üstün teknoloji sayesinde 4.5G’nin ulaştığı 375 Mbps’ye varan hızlarda internet hizmeti sunuyoruz. Superbox taşmabilme özelliği sayesinde elektrik prizinin olduğu her yerde kullanılabiliyor. Bu sayede Superbox kullanıcılarımız, yeni eve taşınırken ya da seyahate giderken internetini de beraberinde götürebiliyor” diyor. Superbox’ın müşteri sayısının bir yılda yaklaşık yüzde 350 artarak 500 bini aştığı bilgisini paylaşan özata, “Evlerin yanı sıra küçük işletmelerin de kullanımına açık olan Su-perbox, işyerlerinde taşınabilir olmasının sağladığı kolaylıkla tercih sebebi oluyor. Superbox küçük işletmelerde geçen yıla göre iki kattan fazla artış göstererek toplam 84 bin işyerinde kullanılıyor” diyor.

turknet aboneligi artan iller

BULUNULAN YERE HİZMET

ilk eve kapanma döneminde hem mevcut hem de yeni abonelerin hız ve kapasite ihtiyaçlarına cevap vermekte zorlanmadıklarını belirten TurkNet Genel Müdürü Cem Çelebiler, özellikle yazlık bölgelerde kalan müşteriler için taşınabilir internet kolaylığı sağladıklarının altını çiziyor. Çelebiler, “Müşterilerimiz mobil uygulama ya da web üzerinden kolaylıkla hizmetlerini dondurabiliyor ve yeni bir hizmet talep edebiliyor. Yeni hizmetlerini kurulumun ne aşamada olduğunu adım adım yine Online takip edebiliyorlar” diyor. Çelebiler, ayrıca hane halkının bir kısmı evde bir kısmı yazlıktaysa, yani evdeki hizmeti dondurmak istemiyorlarsa, her zaman geçerli olan “arkadaşını getir” kampanyasını kullanarak yeni hatlarını bir ay, evdeki mevcut hatlarını da bir ay olmak üzere toplam iki ay interneti ücretsiz kullanabildiklerini de hatırlatıyor.

Çelebiler, “Abonelerin olduğu yere hizmeti götürüyoruz. Kimse kullanmadığı hizmetin ücretini ödemek zorunda kalmıyor” diyor. Mart-Nisan-Mayıs döneminde, trafik artışlarının yüzde 50’lere çıktığını söyleyen Çelebiler, karantinanın kalkmasıyla birlikte, Temmuz/Ağustos aylarında, tekrar abone başı kullanım ve trafik miktarının Şubat dönemindeki kullanım paternine yakınsadığını belirtiyor. Okulların açılışı ve online eğitim dönemi ve birlikte, kullanım oranlarının bu hafta itibariyle artış eğiliminde olduğunu söyleyen Çelebiler, yüzde 10 bandında trafik artışı olduğunu ve bu artışın Ekim/Kasım ayında da devam edeceğini öngördüklerini söylüyor. Taşınabilir internet kullanan müşteri sayısının son 12 ayda yaklaşık yüzde 40 arttığını söyleyen Çelebiler, tek fiyatlık bir paketin 85 TL olduğunu ve taahhütlü herhangi bir ürün satmadıklarının bilgisini paylaşıyor.

turknet aboneligi

Ceyhun ÖZATA / Turkcell Kurumsal ve Ev Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı
“Öğretmen ve öğrencilerimizin yanındayız”

Uzaktan eğitimin başladığı dönemde öğrencilerimize tanınan 3 GB EBATV kotasını 6 GB’a çıkardık. Müşterilerimizin online eğitim platformlarına yaptıkları bağlantı hızlarını artırdık. Şartlar ne olursa olsun öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin yanında yer almaya devam edeceğiz. Tüm öğrencilerimizin ve ailelerinin bu konuda herhangi bir sıkıntısı olmasın. Türkiye’nin teknoloji öncüsü olarak böyle zorlu bir süreçte onları asla mağdur etmeyeceğiz. Dünyanın en güçlü şebekelerinden birini bugünler için kurduk.

Engin AKSOY / Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı
“EBA’ya sorunsuz ulaşım sağlıyoruz”

Uzaktan eğitim için internet altyapımız hazır. Pandeminin ilk üç ayında, yoğun internet trafiği artışı gözlemlediğimiz bölgelere yaptığımız kapasite artırımlarını hızlandırdık. Müşterilerimizin yüzde 99.6’sı kesintisiz 4.5G internet erişimine sahip. Bu dönemde okulların yüksek hızlı internete duyduğu ihtiyaçtan çok, her bir öğretmen ve öğrencinin bulunduğu konumda kesintisiz internet deneyimi yaşayabilmesi ön plana çıkıyor. Hedefimiz, en geniş 4.5G kapsamamızla ve altyapımızla tüm müşterilerimize kaliteli internet hizmeti sunabilmek. Uzaktan eğitimde en önemli gereksinimlerden biri veri indirme ve yükleme hızları. Biz de bu ihtiyacı karşılayabilmek için, servis verdiğimiz tüm noktalarda müşterilerimize en iyi veri indirme ve veri yükleme hızlarını sunmak için yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Müşterilerimizin evde oldukları dönemde veri yükleme hızlarını ücretsiz artırmıştık. Fiber altyapımızdan yararlanan müşterilerimiz için bu uygulamaya devam ediyoruz.

Yeni dönemde de müşterilerimize, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) uygulamasında ve eba.gov.tr’de kullanabilecekleri 6GB ücretsiz internet desteğimiz sürüyor. Ayrıca Vodafone TV üzerinden de uzaktan eğitime desteğimiz devam ediyor. Vodafone TV kullanıcıları, EBA TV kanallarını sahip oldukları paket fark etmeksizin internetlerinden yemeden izleyebiliyor.

Cem ÇELEBİLER / TurkNet Genel Müdürü
“Hız artırımlarını yapıyoruz”

EBA içeriğine öğrencilerimizin en hızlı ve yüksek kaliteli erişimi için TurkNet Veri Merkezine de EBA Sunucuları kuruldu EBA’ya doğrudan erişim sağlanıyor. Online eğitimlerde sıkıntı yaşanmaması için, EBA’ya ek olarak, Zoom.Teams gibi video konferans uygulamalarına erişim ve internet erişim kalitemizin yüksek olması gerekiyor.

Bu çerçevede, internet çıkışları-operatör yedekliğimizi iyi kurguladık. Şebekemizin tüm noktalarından kullanım oranlarımızı yakından takip ederek ve gözlemleyerek, upgrade gereken tüm noktalarda proaktif olarak hız artırımlarımızı yapıyoruz. Okullar uzaktan eğitim için altyapılarını iyileştiriyor; bu alanda da kurumsal çözümlerimizle hem gigabit hızlarla hem de her okulun ihtiyaç duyduğu çeviklikle okulları buluşturduk. Okulun internet sorununu çözmekle de iş bitmiyor, öğrencilerin ve öğretmenlerin evlerindeki internet sorunu çözülmeden büyük resim tamamlanmıyor.

Bu anlamda da birkaç okul ile öğretmen ve öğrencileri de dahil eden evlere kadar fiber internet götürmeyi hedeflediğimiz pilot çalışmalar başlattık.

MERVE YILMAZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu