Şirket Haberleri

Ytong, Trabzon’a fabrika kuracak

Türk Ytong, Yarlıbaş Holding ile birlikte Trabzon’da bir fabrika kurmayı planlıyor. Fabrika 30 milyon Euro’ya mal olacak ve üç yıl sonra faaliyete geçecek. Türk Ytong, 1998 yılında da Gaziantep’te Konukoğlu Ailesi ile bir fabrika kurmuştu. Şirket, mayıs ayında Çatalca’da da bir fabrika açacak.

İnşaat malzemeleri sektörünün önde gelen kuruluşlarından Türk Ytong, Trabzon’da bir fabrika kurmayı planlıyor. Varlıbaş Holding ile birlikte ortak olarak kurulacak olan bu fabrika 30 milyon Euro’ya mal olacak ve üç yıl içinde faaliyete geçecek.

Türk Ytong, 1998 yılında Gaziantep’te de Konukoğlu ailesiyle bir fabrika kurmuştu. Aradan geçen 16 yıldan sonra bu iş stratejisi şimdi de Karadeniz’de denenecek.

Ytong

Gaziantep ile adı özdeşleşen Konukoğlu Ailesi ile yaptıkları bu işbirliğinden çok memnun kaldıklarını aktaran Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkanı F. Fethi Hinginar, önümüzdeki yıl yapmayı planladıkları Trabzon’daki tesis yatırımı için kentin önde gelenlerinden olan Varlıbaş Ailesi ile işbirliği yapacaklarını söylüyor. Gaziantep’teki 400 bin metreküplük üretime sahip tesisin çok başarılı işler çıkardığını belirten Hinginar, Varlıbaş Ailesi ile de hem inşaat sektöründeki deneyimleri hem de kentin insanı olmaları nedeniyle iyi bir ortaklığa imza atacaklarını dile getiriyor. Hinginar, yatırım bedelinin tahminen 30 milyon Euro’ya ulaşacağını ve fabrikanın açılışının da 2018’i bulacağını kaydediyor.

1920’lerde İsveç’te keşfedilen yapı malzemesi sonraki dönemlerde dünyada önemli bir ivme yakaladı ve adeta jenerik marka oldu. Türkiye’de ilk yatırımını 1963 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla gerçekleştiren Ytong’un aradan geçen 51 yıllık süreçte tesis sayısı beşe ulaştı.

ÇATALCA’DA AÇILIŞ MAYISTA

Şirket, Trabzon’daki yatırımdan önce gelecek yılın mayıs ayında da Çatalca’da yeni bir fabrika açacak. Çatalca’da açılacak tesisin 400 bin metreküplük üretim kapasitesine sahip olacağını ve 100 kişiye istihdam sağlayacağını belirten Hinginar, bu fabrika ile toplamda 2,5 milyon metreküplük bir üretim kapasitesine ulaşılacağını dile getiriyor.

50 yıl önce açtıkları ilk tesisle 5 bin konutluk üretim kapasitesine sahipken bugün 50 bin konut üretecek kapasitede olduklarını anlatan Hinginar, şirketin toplamda 550 çalışanı olduğunu ve bu yıl 220 milyon TL ciro beklediklerini kaydediyor. Hinginar, yeni tesislerin katkısıyla ciro ve istihdamda gelecek yıllarda önemli sıçramalar beklediklerini sözlerine ekliyor.

Polonya’yı geçip dünya lideri olacak

İsveç merkezli Ytong’un şu an dünyada 52 ülkede fabrikası var. Şirketin üretimi açısından Polonya, Almanya ve Türkiye ilk üç sırada yer alıyor. Mayısta açılacak Çatalca tesisiyle 2,5 milyon metreküplük toplam kapasiteye ulaşacak olan Türk Ytong ilk sıradaki Polonya’yı geride bırakacak. F. Fethi Hinginar, bu konuda şunları söylüyor: “Polonya’yı çok az bir farkla geride bırakacağız. Bu mutluluk verici. Polonya çok avantajlı ve borçlara boğulmuş bir ülke değil. Çalışan nüfusu Avrupa Birliği geneline göre yüksek. Fakat bizim de onlardan daha genç nüfusumuz ve yapısal büyümemiz var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu