Şirket Haberleri

Yıldız Holding, Coribou Coffee’deki Hisselerini Devrediyor

Coribou CoffeeYıldız Holding, Coribou Coffee’deki hisselerini yıl sonunda ortağı Kuveytli Al Sayer Grubu’na devredecek. Yoluna artık Al Sayer ile devam edecek olan Amerika’nın ikinci büyük kahve zinciri Coribou Coffee ise adeta vites yükseltti. Bu yılın başında 25 olan şube sayısı aralık sonunda 45’e çıkacak. Şirket, 2015 yık sonunda ise şube sayısını 60’ın üzerine çıkarmayı planlıyor.

Türkiye pazarına 2011’de Yıldız Holding ve Kuveytli Al Sayer Grubu ortaklığıyla giren Amerika’nın ikinci büyük kahve zinciri Caribou Coffee, bundan böyle yola sadece Al Sayer Grubu’yla devam edecek. Üç yıl süren ortaklık bu yılın sonunda sona erecek.

Taraflar arasında henüz resmi imzalar atılmadığı için kamuoyuna açıklama yapılmış değil ama ortaklığın sona ereceği neredeyse altı aydır belli. Piyasada konuşulanlara göre ise aralık sonu itibariyle ortaklık resmen bitmiş olacak.

Bu arada hatırlatmakta yarar var. Kuveytli Al Sayer’in Yıldız Holding ile 201 l’de kurduğu söz konusu ortaklığı da ilk kez Emrah Gürkan’m haberinden Ekonomist’te okumuştunuz.

VİTES ARTTIRDI

Ortaklığın neden bittiğiyle ilgili net bir bilgi henüz yok. Ancak görünen o ki bu ortaklığın sona ermesinden sonra pazarda çok daha agresif bir Coribou Coffee izleyeceğiz.

2011 sonunda İstanbul Caddebostan’da ilk şubesini açarak pazara giren şirket, bu yılın başına kadar ancak 25 şubeye çıkabilmişti. Bu yıl hızlı bir büyüme sürecine giren Coribou Coffee, şu an şube sayısını 36’ya çıkarmış durumda. Önümüzdeki iki ayda birçok şube açacağını öğrendiğimiz şirket, 2014’ü yaklaşık 45 şubeyle kapatmayı planlıyor. Coribou Coffee’nin 2015 hedefi ise 60 şubeyi geçmek.

Bugüne kadar daha çok İstanbul odaklı bir büyüme stratejisi izleyen şirket, bu yıl Ankara, İzmir ve Bur-sa’da şubeler açarak da dikkat çekti. Yine bu yıl ilk kez Antalya’ya giren Caribou Coffee, önümüzdeki ay Trabzon ve Adana’da ise ikinci şubelerini devreye sokacak.

ORTAKLIĞIN ÖYKÜSÜ

Yıldız Holding 2001 yılında Ca-fe Crown ile hazır kahve piyasasına girmiş, 2003’ten itibaren ise mağa-zalaşmaya başlamıştı. Yıldız Holding, sekiz yılda 25 şubeye ulaşan Cafe Crown’da arzu ettiği büyümeyi sağlayamayınca 2011’de strateji değişikliğine gidip Coribou’yu Türkiye’ye getirmişti. Cafe Crown’un eski ve kârlı mağazaları birer birer yeni konsepte dönüştürülmüş, kârsız noktalar ise kapatılmıştı. Coribou, o dönemde Türkiye pazarından çıkma kararı alan Gloria Jean’s Coffee’nin beş önemli mağazasını da devralmıştı.

Kahve pazarı rekabetin en yoğun yaşandığı iş sahalarının başında geliyor. Yerli ve yabancı onlarca marka, pastadan daha fazla pay alabilmek için kıyasıya mücadele içinde. Pazarda Starbucks’ın tartışmasız liderliği söz konusu. Amerikalı zincirin Türkiye genelinde 220 şubesi bulunuyor. Hemen ardından yaklaşık 100 şubeyle Kahve Dünyası geliyor. Cafe Nero’nun ise 44 şubesi bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu