Şirket Haberleri

Yerli üretimle 70 milyon dolarlık ithalatı önleyecek

ALÜMİNYUM, savunma sanayinden otomotive, havacılıktan inşaat sektörüne farklı alanlarda hammadde olarak kullanılıyor. 2019’da dünya genelinde 63 milyon ton alüminyum tüketildi. Her geçen yıl kullanım alanı büyüdüğünden küresel pazarda yeni ürünlerin geliştirilmesi için büyük bir rekabet yaşanıyor. Ar-Ge mer-kezlerine bu amaçla milyonlarca dolarlık kaynak aktarılıyor. Türkiye’nin cevherden alüminyum elde eden ve madenden son ürüne kadar üretim yapabilen tek entegre alüminyum fabrikası Eti Alüminyum, geliştirdiği yeni iki ürün ile bu rekabette önemli bir adım attı. Cengiz g Holding bünyesinde yer alan Eti Alüminyum’un Ar-Ge çalışmaları ile geliştirilen ‘özel Alüminyum Trihidroksit (ATH)’ ve ‘özel Alümina’ sayesinde 2021’de en az 70 milyon dolarlık ithalat önlenecek.

580 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

ETİ Alüminyum Genel Müdürü Mehmet Arkan, yaptıkları yatırımlar sayesinde Eti Alüminyum’un Türkiye’nin stratejik kurumlan arasına yerleştiğini ifade etti: “Eti Alüminyum 2005’te özelleştirildiğinde çağın gerisinde üretim şartlarına sahipti. Dünya ile rekabeti bırakın, verimli üretim için gerekli olan bir alt yapıya bile sahip değildi. Özelleştirmeden sonra 580 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirdik. Bugün Türkiye’nin alüminyum ihtiyacının yüzde 10’unu tek başımıza karşılıyoruz. Yatırımlar, teknolojik yenilikler, yetişmiş insan gücü ile Türkiye’nin ekonomisine katkı sunmanın yanında ileri teknoloji ürünlerimizle ülkenin stratejik kurumlan arasındayız. Savunma, havacılık, otomotiv ve denizcilik sektörüne katma değeri yüksek ürünler veriyoruz.”

“STRATEJİK ÖNEME SAHİP”

Firmanın stratejik öneme sahip iki ürün geliştirdiğini söyleyen Arkan, şöyle devam etti:

“Alüminyum ve alüminyum bileşikleri özellikleri sayesinde onlarca sektörde tercih ediliyor. Alüminyuma ileri teknoloji katarak daha önce ülkemizde üretilmeyen ürünleri üretmeye başladık. Bu sayede 2021’de en az 70 milyon dolarlık ithalatın önüne geçeceğiz. Mutfak malzemelerinde, inşaat işlerinde, zırhlı araçlarda, çiplerde, fren balatalarında, kısaca neredeyse bütün sektörlerde kullanılan ancak daha önce yurtdışından temin etmek zorunda kalınan ürünleri artık üretebiliyoruz. Bunu da kendi kurduğumuz alt yapı ve yetişmiş insan gücümüzle başardık.”

“BATARYA İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Arkan, yeni ürünler hakkında ise şunları söyledi: “1950’li yıllardan itibaren lityum kullanımı hızla arttı. 21. yüzyılın enerji kaynağı ve hafif alaşımlar için ideal malzeme haline geldi, özellikle bilgi teknolojisinin ve elektrikli otomobillerin hızlı gelişimi, lityum pilini en sağlam büyüyen endüstrilerden birisi haline getirdi. Türkiye’de yerli otomobil üretilmesi çok önemli. Bütün bu avantajlarına karşın lityum kaynakları dünyada çok sınırlı ve değerli. Lityum karbonat üretiminde ABD yıllık 2.3 milyar dolarlık pazar hacmine sahip. Elektrikli araç sektöründe Türkiye’nin koymuş olduğu yerli otomobil hedeflerine katkıda bulunabilmek için lityum karbonat üretimi Ar-Ge çalışmalarını başlattık. Boksit cevherinden lityumun geri kazanılmasında laboratuvarda çok olumlu sonuçlar elde edildi. Numune çalışmalarında “Li-ion bataryalarında kullanıma uygun” olduğu görüldü. 2021’de devreye alacağımız pilot tesis, yıllık 3.5 ton lityum karbonat üretecek. Yılda 370 ton lityum karbonat üretim potansiyeline sahibiz.”

Ar-Ge Merkezi’nde üretilen iki ürün

• Özel Alüminyum Trihidroksit [ATH]: Dünyada 1.5 milyar dolarlık bir pazarı var. Türkiye’de TÜİK verilerine göre yaklaşık 14 bin 500 ton ithal ediliyordu ve 13.7 milyon dolarlık cari açığa sebep oluyordu. ETİ Alüminyum, EtiFine markası ile ATH yatırımına 2015’te başladı ve ithalatın azalmasını sağladı. 2021’de 50 milyon dolarlık yatırım ile üretim kapasitesi 50 bin tona çıkartılacak. Böylece hem Türkiye’nin ihtiyacı karşılanacak hem de ihracat kapıları açılacak. ATH, yanma geciktirici, duman bastıncı, halojensiz ve toksik olmayan mineral katkısı sayesinde inşaat, otomotiv, uçak, tren ve tekstil sektörlerinde kullanılıyor.

• Özel Alümina: Dünyada yıllık 4 milyon ton talebi var; pazar hacmi 3 milyar dolar düzeyinde. Türkiye’de TÜİK verilerine göre yaklaşık 58 bin 500 ithal ediliyor ve 59 milyon dolar cari açığa sebep oluyordu. ETİ Alüminyum, EtiAlu markası ile ‘Özel Alümina’ üretimine başladı ve üretim kapasitesi 2021’de 35 bin ton olacak. ‘Özel alümina’, saflığı, yüksek sıcaklığa ve aşınmaya dayanımı, kimyasallara karşı direnci, elektriksel yalıtkanlığı ile inşaat, savunma sanayi, otomotiv sektörü ve elektronik cihazlarda kullanılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu