Şirket Haberleri

Yeni yatırımla kapasitesini ikiye katlıyor

Elektra Elektronik

2019’u atılım yılı ilan eden Elektra Elektronik, 6 kıtada 60 ülkeye gerçekleştirdiği tamamen yerli üretim trafo ve elektronik ürün ihracatını yüzde 70’e çıkarmayı hedefliyor. Bu kapsamda İstanbul Esenyurt’ta kurulu fabrikanın üretim hattını büyütme kararı aldıklarını söyleyen Elektra Elektronik Genel Müdürü Emin Armağan Şakar, ‘Avrupa Birliği ülkeleri ile doğrudan ticaret yapabilmek için Almanya’da şirket kurduk. Amerika pazarına da giriş yapacağız” diyor.

Türkiye elektronik sanayisinin öncü markalarından Elektra Elektronik, yurt dışı pazar payının ve iş hacminin her geçen gün hızla artmasıyla birlikte 2019 yılını “Atılım Yılı” ilan etti. Elektra Elektronik Genel Müdürü Emin Armağan Şakar, bu kapsamda İstanbul Esenyurt’ta kurulu fabrikanın üretim hattını büyütme kararı aldıklarını söylüyor. Mevcutta 5 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösteren fabrikanın kapasitesini iki katına çıkaracak yatırım için çalışmaların hızla devam ettiğini belirten Armağan Şakar, büyüme ve yenileme çalışmalarını 2019 sonunda tamamlamayı hedeflendiklerini kaydediyor.

Yaklaşık 40 yıl önce İstanbul Esenyurt’ta transformatör (trafo) üretmek amacıyla kurulan Türkiye elektronik sanayisinin öncü markası Elektra Elektronik; transformatör, reaktör, sargılı elemanlar, enerji kalitesi ve güç elektroniği çözümleriyle Türkiye’de ve dünya genelinde sanayinin birçok alanında hizmet veriyor. 2010 yılından itibaren Ar-Ge’ye yaptığı yatırımlarla öne çıkan Elektra Elektronik, üretim kapasitesi, çalışan sayısı ve ihracat oranı açısından Türkiye’de alçak gerilim trafo ve reaktör sektörünün lider firması konumunda. Almanya’da şirketi, Çin ve Amerika’da ise satış ofisleri bulunan Elektra Elektronik, 6 farklı kıtada 60’a yakın ülkeye yerli ve milli trafo ve elektronik ürün ihracatı gerçekleştiriyor.

Hedef yüzde 70 ihracat

Türkiye’de havalimanı, raylı sistemler, şehir hastaneleri gibi önemli projelerin yanı sıra yurt dışında Çin demiryolları, Guangzhou atık su projesi, Sırbistan Elektrik İdaresi ve Rusya demir çelik fabrikaları gibi çok sayıda projede ürünleri kullanılan Elektra Elektronik, cirosunun yüzde 50’sini iç pazardan, yüzde 50’sini ise ihracattan sağlıyor. İhracatının yüzde 20’sini ağırlıklı olarak transformatör ve harmonik filtre ürünleriyle Çin’e gerçekleştiren şirket, Elektra Elektronik, 2020’de toplam ihracat oranını yüzde 70’e çıkarmayı hedefliyor. İhracatın yüzde 40’ını Avrupa’ya gerçekleştirdiklerini ifade eden Şakar, “Yüksek potansiyele sahip Almanya başta olmak üzere Avrupa Birliği ülkeleri ile doğrudan ticaret yapabilmek için Almanya Köln merkezli Elektra PowerQuality adlı şirketimizi kurduk. Bu şirket markamızın yurt dışına yönelik ticari faaliyetlerine büyük katkı sağlayacak önemli bir yatırım” diye konuşuyor.

Amerika pazarına girecek

Türkiye’de alçak gerilim trafo ve reaktör sektöründe Amerika’ya ihracatı mümkün kılan UL Belgesi’ne sahip sektöründe tek firma olduklarım vurgulayan Şakar, yeni yatırımla birlikte ihracat pazarlarına yakın dönemde satış ofisi kurdukları Amerika kıtasını da eklemeyi planladıklarım ifade ediyor. Fabrika yatırımı ile toplam ihracat oranlarım yüzde 70’e çıkarmayı hedeflediklerini ifade eden Şakar, dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerlediklerini dile getiriyor.

Aram Ekin Duran

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu