Şirket Haberleri

Yazılım sektörüne yeni rota çiziliyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, yazılım sektörünün gelişmesi için, Türkiye Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) ile birlikte Türkiye yazılım strateji belgesini hazırladı. Bu çalışma yeni yılın ilk aylarında açıklanarak devreye girecek, ihracat, nitelikli eleman, eğitim ve AR-GE, yazılım sektörünün büyümesi için çalışmaların yapılacağı başlıca alanlar olarak sıralanıyor.

Yazılım sektörü

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Yazılım Sanayicileri Demeği (YASAD) ile birlikte Türkiye’nin yazılım strateji belgesini hazırlıyor. Geçen yıl oluşturulan çalışma grubu çerçevesinde yapılan çalıştay sonrasında gerçekleşen toplantılarla kararlaştıran yol haritası, önümüzdeki aylarda bakanlık tarafından açıklanacak. Böylece yeni yılın ilk aylannda sektör atılımı gerçekleştirilmiş olacak.

YASAD Başkanı Doğan Ufuk Güneş, yapılan çalışmalar sonucunda yazılım sektörünü büyütmek için gerekli tüm konulann ele alındığım, başlıklar halinde var olan sorunlara çözüm bulunması için öneriler getirildiğini söylüyor, ihracat, nitelikli eleman, eğitim ve AR-GE, yazılım sektörünün büyümesi için çalışmaların yapılacağı başlıca alanlar olarak sıralanıyor. Bu konularda yapılacak çözüm önerileri bir takvime bağlanarak, hangi zamanda, ne konuda adım atılacağına yönelik program da hazırlandı.

İHRACAT ATILIMI YAPILACAK

Buna göre ilk olarak ihracatın artırılması planlanıyor. Türkiye’de yazılım sektörünün 2011 yılında 250 milyon dolar olan ihracatı, bu yıl 690 milyon dolara ulaştı. Turquality kapsamında hizmet sektöründe yazılım yer alıyor. Ancak yurtdışı ofis açma ve mağazalaşma konusunda destek yeterli değil. Bu konuda desteklerin artırılması, ihracat için atılması gereken adımlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bunun yam sıra yurtdışı fuarlara katılım ve tanıtım da yazılım destekleri kapsamına alınması istenen desteklerden biri. Yurtdışındaki ofislerde çalışan elemanların teşvik kapsamına alınması bir diğer öneri. İhracatta hangi kurumlann hangi pazarlarda yer alabileceği konusunda da çalışmalar yapılacak.

KODLAMA ZORUNLU

Bir diğer sorun ise nitelikli eleman bulunmasında yaşanan zorluk. Yazılım sektöründe nitelikli eleman ihtiyacını gidermek için de çalışmalar yapılacak. Eğitim konusunda ilkokul düzeyine kadar kodlama dersinin zorunlu hale getirilmesi konusunda da çalışmalar bulunuyor.

Bir diğer konu ise ‘Yerinde AR-GE’. AR-GE yapan şirketlerin de avantajlardan yararlanması için çalışan sayısının beşe indirilmesi isteniyor. Öte yandan kamuda yerli yazılım kullanım oranının artırılması yönünde de gerekli çalışmalar yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu