Şirket Haberleri

Waikiki, yurtdışında 75 mağaza açacak

LC Waikiki, bu yıl daha çok yurtdışında büyümeye odaklanacak. LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkam Vahap Küçük, “2015’te yurtiçinde 20, yurtdışmda ise 75 yeni mağaza açacağız” diyor. Halen 23 ülkede faaliyet gösteren şirket bunun için yeni pazarlara da girecek. LC Waikiki, yurtiçinde üretim için 20 milyon dolarlık yatırım yapacak ve bin 500 kişiye istihdam sağlayacak.


LC Waikiki, son yıllarda Türkiye perakendesindeki en dikkat çekici başarı hikayelerinden birine imza attı. Şirket, Malatyalı Küçük Ailesi’nin tekstil ve hazır giyimdeki fırsatları görerek 1988’de Taha Tekstil’i kurmasıyla Zeytinburnu’nda 150 metrekarelik bir atölyede üretime başlamıştı. Bugün 500’ün üzerinde mağazası ve 6 milyar TL’ye ulaşan cirosuyla Türkiye’nin en büyük hazır giyim perakende markası haline geldi.

LC Waikiki

Kurulduğunda üretici olarak faaliyet gösterirken 1997 yılında Fransız LC Waikiki’nin isim hakkını alarak markalaşmaya odaklanan şirket, 2000 yılından itibaren ise sadece kendi mağazalarını açmaya yöneldi. Ardından üretim ve perakende şirketlerinin iki ayrı grupta faaliyet göstermesine karar verildi. Böylece üretim şirketleri Taha Grubu’nun, hazır giyim perakende sektöründeki şirketler ise Tema Grubu’nun çatısı altında faaliyet göstermeye başladı.

Bu odaklanma stratejisinin ardından özellikle perakendede hızlı bir büyüme sürecine giren LC Waikiki’nin başarılı olmasının önemli nedenlerinden biri, hazır giyimde uygun fiyat ve standart ürün konusunda yaşanan boşluğu görerek bu alana yönelmesi oldu, “iyi giyinmek herkesin hakkı” misyonu ve “ulaşılabilir moda” anlayışıyla hareket eden şirket, bu stratejiyle geniş bir kesime ulaşma şansı yakaladı. Ipsos KMG araştırma şirketinin her altı ayda bir yaptığı araştırmaya göre, LC Waikiki, 2004 yılından beri Türkiye hazır giyim perakende sektörünün lideri konumunda. Her segmentte en fazla satış yapan marka olarak 2014 yılı verilerine göre yüzde 18 pazar payına sahip.

YURTDIŞINDA BÜYÜYECEK

2014’te yüzde 25 büyüyen şirketin bugün Türkiye genelinde 380 civarında mağazası var. 2015’te yurtiçinde 20 mağaza açmayı hedefleyen şirket, ciroda ise yüzde 25’lik büyümeyi yakalayarak 6 milyar 750 milyon TL’ye ulaşmayı planlıyor. Yurtdı-şındaki ilk yatırımını 2009 yılında Romanya’da yapan LC Waikiki, 2015’te mağazacılıktaki asıl büyümeyi ise yurtdışında yakalamayı hedefliyor. Şirketin bugün yurtdışında 23 ülkede, 84 şehirde 127 mağazası var. 2015’te yurtdışında yurtiçinden daha hızlı büyümeyi hedefleyen şirket, 75 yeni mağaza açarak yurtdışı mağaza sayısını 200’ün üzerine çıkaracak.

Yurtiçindeki yüzde 18 pazar payını yurtdışına da yaymayı planladıkla-nm söyleyen LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, “Yurtdışında bu yıl yurtiçindekinden daha fazla mağaza açacağız” diyor. Şirket, 2015’te halihazırda faaliyet gösterdiği pazarlarda büyümeyi sürdürürken yeni pazarlara da açılacak.

Yeni pazarları araştırdıklarını söyleyen Vahap Küçük, “Afrika’da Kenya, Fas, Tunus, Cezayir’i araştınyoruz. Endonezya pazarına bakıyoruz. Hindistanda ilk mağazamızı açacağız” diye konuşuyor.

Şirketin 2023 hedefi ise Türkiye’de 500, yurtdışında ise bin mağaza sayısına ulaşarak 10 milyar dolarlık ciro yapmak.

MAĞAZALAR YENİLENİYOR

Şirket, 2015’te yenilenmeye hazırlanıyor. Logo hariç mağaza konsepti-ni tamamen değiştirmeye hazırlanan marka, mağazalarda kullanılan renklerden ünitelere kadar herşeyi yenileyecek.


Son dönemde bulunduğu ürün gamını genişleterek ev giyiminden hamile giyimine kadar farklı kategorilere giren şirketin hedefi daha kapsayıcı ve her ürün grubunun kendini daha iyi ifade edeceği bir konsept oluşturmak. Daha kapsayıcı, shop in shop mantığıyla ilerleyen bir marka olmak istediklerini söyleyen Vahap Küçük, “Yeni mağazalarımızda her farklı ürün grubunun kendi köşesi olacak. Ürünle konsept senkronize olacak, bütünleşecek” diyor.

LC Waikiki’nin yeni konseptli ilk iki mağazası, İstanbul Forum AVM ile Şişli Halaskargazi’deki mağazalar olacak. iki mağazanın yenilenme süreci önümüzdeki ay içinde tamamlanacak. Önümüzdeki dönemde açılacak mağazalar yeni konsepte göre tasarlanırken, eski mağazalar ise beş yıl içinde adım adım yeni konsepte geçiş yapacak.

Ayrıca şirketin yeni ürün kategorilerine girme planı da var. Bayan spor giyime giren marka, yoga gibi son dönemde moda olan farklı alanlara yönelik yeni ürünleri raflarına koymak için çalışmalar yürütüyor.

BİN 500 KİŞİYE İSTİHDAM

LC Waikiki, büyüme hedefleri doğrultusunda 2015’te üretimde de yeni yatırımlara hazırlanıyor. Kilis ve Malatya’daki tesislerine ek yatırım yapmayı planlayan şirket, Şanlıurfa ve Batman’da ise iki yeni üretim tesisi kuracak. Malatya ve Şanlıurfa tesislerinin bu yıl, Kilis ve Batman’ın ise 20l6’da tamamlanması planlanıyor. Vahap Küçük, bu fabrikalar için 20 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını söylüyor.

LC Waikiki, bu tesisler devreye girdiğinde bin 500 kişiye istihdam sağlayacak. Şirket, halihazırda Türkiye’de yaklaşık 20 bin, tüm dünyada ise 25 bin 500 çalışana sahip bulunuyor.

İNTERNETTEN 9,8 MİLYON ÜRÜN SATILDI

LC Waikiki, aynı zamanda internet satışlarında da hızlı bir büyüme trendi izliyor. 2014 yılında internet satışlarının cirodaki payı yüzde 1,2’yi yakaladı. Bugüne kadar internet üzerinden satılan toplam ürün sayısı ise 9,8 milyona yaklaştı. LC Waikiki’nin internetten satış yaptığı web sitesinin aldığı sipariş sayısı, açıldığı andan 2014 yılı sonuna kadar 1 milyon 810 bini buldu. Bu sayının 2015 yılı sonuna kadar 3 milyon 250 bine çıkarılması hedefleniyor.

TAMPF BAŞKANLIĞINI BIRAKIP KENDİ İŞİNE ODAKLANACAK

LC Waikiki’nin Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, kurulduğundan bu yana Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) başkanlığını yürütüyordu. Perakende sektörünün önde gelen derneklerinin 2013 yılında kurduğu TAMPF’nin, kuruluş ve altyapı oluşturma sürecinde büyük emeği geçen Küçük, başkanlık bayrağını devretmeye hazırlanıyor. Nisan ayında düzenlenecek genel kurulda başkanlık için aday olmayacağını söyleyen Küçük, önümüzdeki dönemde hem yurtiçinde hem yurtdışında büyüme konusunda atılım gösterecek olan LC Waikiki’ye odaklanacağını ifade ediyor. 2023 yılına kadar Avrupa’nın en başarılı üç moda perakendecisinden biri olmayı hedeflediklerini söyleyen Küçük, “Bu vizyonumuz doğrultusunda yurtiçinde sahip olduğumuz başarıyı yurtdışında da yakalamayı hedefliyoruz. Bu hedeflerimiz doğrultusunda yoğun bir mesai bizi bekliyor” diye konuşuyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu