Şirket Haberleri

Vegan kozmetik markası yarattı

28 yıldır kozmetik sektöründe faaliyet gösteren Neva Kozmetik, tüketicilerden gelen talepler doğrultusunda vegan saç bakım markası Botanic’i yarattı. Şirket bu marka ile 2019 sonunda yüzde 20 pazar payına ulaşmayı ve 2.5 milyon dolar ciroya ulaşmayı hedefliyor.

Yaklaşık 13 milyar dolarlık bir hacme sahip olduğu tahmin edilen global vegan kozmetik pazarının 2018-2023 döneminde tahminen yıllık olarak yüzde 7.1’lik bir büyüme kaydetmesi bekleniyor. Kişisel bakım ürünlerine yönelik talebin artan farkındalıkla birleştiğinde pazara büyüme getireceği belirtiliyor. Öte yandan küresel vegan kozmetik pazarı büyüklüğünün 2025 yılına kadar 20,8 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor. Bundan yola çıkan 28 yıllık kozmetik şirketi Neva Kozmetik tüketicilerden gelen talepler doğrultusunda yüzde 100 vegan, sülfatsız, parabensiz ve silikonsuz saç bakım markası Botanic’i yarattı. Geçen yıl 10 milyon dolar olan cirosunu bu yıl 14 milyon dolara çıkarmayı hedefleyen şirket, yeni markasıyla 2019 sonunda yüzde 20 pazar payı hedefliyor. Neva Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı Armağan Okay, “Botanic saç boyası ve saç bakım ürünleri ile ilgili hedefimiz, ürünlerimizin daha fazla tüketiciye ulaşması ve vegan ürün bilincinin artması. Botanic markasıyla 2019 yılı sonunda 2.5 milyon dolar ciroya ulaşmayı hedefliyoruz” diyor.

Kuaför kanalına girecek

En fazla vegan üretim yapan kozmetik ihracatçıları arasında Fransa, ABD, Hindistan, Almanya ve Yeni Zelanda yer alıyor. Vegan kozmetik ürünlerinin ana ithalatçıları ise ABD, Çin, İngiltere, Almanya ve Singapur. Vegan kozmetik ürünlerine olan ilgi Türkiye’de de son yıllarda artmış durumda. Botanic’i sadece profesyonel kuaför grubunda konumlandırmak ve tüketiciye ulaştırmak istedikleri bir marka olduğunu dile getiren Armağan Okay, “Vegan özelliği ve sertifikası ile tüketiciye anlatılması gereken bir marka. Sadece bu konuda etkin uzman kişilerce tüketiciye doğru ve faydalı anlatılarak etkili olabilecek bir seri. Bu sebeple Türkiye genelinde 2020 ilk yarısına kadar hedefimiz, 300 kuaför salonunda penetrasyonu sağlamak” diye anlatıyor.

28 yıllık şirket

28 yıl önce 750 metrekare alanda üretim ve depolama yaparak yola çıkan Neva Kozmetik, 2012 yılında Çerkezköy’de 25 bin metrekare alan üzerine üretim tesisi ve lojistik depolama alanı kurdu. 1000 metrekarelik AR-GE laboratuvarlarında geliştirdikleri ürünlerle Türkiye kozmetik pazarında önemli bir paya sahip olduklarını belirten Armağan Okay, şunları anlatıyor: “Türkiye saç kozmetiği pazarında perakende ve profesyonel alana hizmet veriyoruz. Türkiye’nin en büyük saç boyası ve saç ürünleri üreten merkezi olarak kurguladığımız fabrikamızı, akıllı ve son sistem donanımla kurduk. Fabrikamızın en önemli özelliği, çevreye zararı sıfır noktasına indirerek üretim yapıyor olması.”

40 ülkeye ihracat Neva Kozmetik 1991 yılında kapılarım ilk olarak saç jölesi üretimiyle açtı. Türkiye’nin ilk Türk saç boyası üretimini de yapan şirket, böylece sektördeki yerini sağlamlaştırdı. Bugün saç boyası, saç şekillendirme ve saç bakımı olmak üzere saç ile ilgili tüm alanlarda üretim yaptıklarım ifade eden Armağan Okay, şöyle devam ediyor: “Tüp boyada Türkiye lideri olan Neva Kozmetik’in, bölgesel satışında sıralama olarak birinci sırada İstanbul gelirken, bu sıralamayı ikinci olarak îzmir ve üçüncü olarak Ankara takip ediyor. Ayrıca Azerbaycan, İran, Irak, Cezayir, Güney Amerika, Makedonya gibi 40 ülkeye de ihracat yapıyoruz.”tırmak ve internet ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarım sürdürüyor.

Özlem Bay Yılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu