Şirket Haberleri

Vakko’da dijital dönüşüm hızlandı

Moda sektörünün öncülerinden Vakko’da dijital dönüşüm hızlandı. Bu dönüşümün ilk örneklerinden biri ise kasasız mağazacılık projesi oldu. Bu alandaki ilk uygulama Vakko’mm Zorlu Çenter ile Akasya’daki mağazalarında başladı. 2016 sonuna kadar 20 Vakko ve beş Vakkorama mağazasında mobil ödeme yapılabilecek. İki yıl içinde ise kasaların mağazalardan tamamen kaldırılması hedefleniyor.

Perakende sektörü dijitalleşme ile birlikte ciddi bir dönüşüm ve yenilenme yaşıyor. Bu çerçevede kasasız mağazalar pek çok markanın gündeminde. Bu sistemde, müşteri alışverişini yaptıktan sonra kasaya gitmeden, üzerinde kart okuyucu ve POS olan bir tablet, kablosuz bir yazıcı aracılığı ile reyonda ödeme yapabiliyor.

işte bu sisteme geçen , ilk şirket Vakko oldu. Konuyla ilgili olarak yaklaşık bir yıldır farklı çözüm ortaklarıyla projeler ve çalışmalar yürüten Vakko, BKM Express ile işbirliğine giderek, mağaza içerisinde mobil alışveriş dönemini başlattı.

Vakko

TÜM KASALAR KALKACAK

Vakko CEO’su Jaklin Güner, şu anda Zorlu Çenter ve Akasya mağazalarında bu uygulamaya başladıklarını söylüyor. Güner, ilk etapta müşterilerin ve satış danışmanlarının geri bildirimlerini almak için bu uygulamayı mevcut kasa sistemleri ile aynı anda kullanmayı tercih ettiklerini ifade ediyor. Yaklaşık iki ay sonra Vakkorama mağazalarında da bu uygulamaya geçileceği bilgisini veren Güner, 2016 yılı sonuna kadar 20 Vakko ve beş Vakkorama mağazasında mobil ödeme yapılabileceğini anlatıyor. Güner, iki yıl sonra ise kasaların tamamen kalkacağını dile getiriyor.

Vakko Grubu, 2015 yılım 500 milyon TL satış rakamı ile kapattı. Yıl sonu itibariyle bin 700’ün üzerinde çalışanı olan şirkete Eylül 2014’te CEO olarak katılan Jaklin Güner, Vakko’da bir dönüşüm başlattı. Bu süreçte Vakko Grubu markalarını değişen perakende dinamikleri doğaıltu-sunda yeniden ele alan Güner, Vakko, Vakkorama, V2K designers ve Vakko Boutique’lerin büyüme ve operasyonel verimlilik stratejilerini yeniden değerlendirdi. Vakko’yu daha çok noktaya taşımayı hedeflerken, V2K designers markasını Vakkolar’da corner olarak konumlandırdı. Vak-korama’da ise yeni markalar ve ürün gruplanyla birlikte müşteri deneyimini üst seviyeye taşımaya yoğunlaştı.

ÜÇ YILDA İKİ KAT BÜYÜME

Jaklin Güner’in yaptığı bir başka çalışma ise günümüz teknolojisinin sağladığı imkanlar doğrultusunda müşterilere sunulan servis ve hizmet kalitesini en üst seviyeye çıkarmaya yönelik oldu. Bu amaçla dijital dönüşüm stratejileri oluşturuldu ve hayata geçirildi. Bu kapsamda yapılan önemli çalışmalardan biri de kasasız mağazacılık oldu.

Jaklin Güner, önümüzdeki yıllar için başlıca hedefinin, altyapısını stratejik planda oluşturdukları şekilde, Vakko çatısı altındaki markaların güçlü büyümesini sürdürmesi olduğunu söylüyor. Güner, bu büyüme ile önümüzdeki üç yıl içerisinde Vakko Grubu’nun satışlarını iki katına çıkarmayı hedefliyor.

10 ayrı mağazacılık konsepti var

Vakko Grup bünyesinde Vakko, Vakko Boutique, Vakko Wedding House, Vakko Home, Vakko Chocolate, Vakko Mare, Vakkorama, V2K designers, W Cotlection, Outlet Vakko olarak 10 ayrı mağazacılık konsepti bulunuyor. Ayrıca Hartford, Pronovias ve Christofle’un Türkiye mağazaları da Vakko Grubu’na ait Şu anda 18 Vakko, 12 Outlet Vakko, 32 Vakko Boutique, iki Vakko Home, üç Vakko VVedding House, iki Vakko Chocolate, 16 Vakkorama, 29 W Collection, üç Vakko Mare, bir Christofle, dört Pronovias ve biri Nişantaşı’nda diğerleri de Vakkolar’da bulunan V2K designers mağazalarıyla faaliyet gösteriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu