Şirket Haberleri

Uyumsoft, şirketlerin bilgi teknolojileri altyapısını kurup yönetiyor

UYUMSOFT
Windows 95’e ilk kodu üretti

UyumsoftŞirketin kurucusu Mehmet Önder’in matematiğe olan ilgisi üniversite tercihinde de etkili olur ve İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği bölümünü kazanır. Önder’in planı bu alanda profesör olmaktır. Ancak ondaki girişimcilik ışığını gören tez hocası özel sektöre atılmasını tavsiye eder. Mezun olduktan sonra özel bir şirketin bilgi işlem departmanı kendisine emanet edilir. Başarılı iş yaşamı devam ederken, şirket yöneticilerinin, “Bilişim işlerini outsource edeceğiz. Şirket kurun size verelim” demesi üzerine Önder, birlikte çalıştığı beş arkadaşıyla birlikte işten ayrılarak 1996 yılında Uyumsoft Bilgi Sistemleri adlı şirketini kurar. Firma ilk günden itibaren yazılım Ar-Ge’sine yoğunlaşır ve aynı yıl Windows 95’e yönelik kod üreten ilk firma olur. Firma, kuruluşundan bu yana geçen 17 yılda Türkiye’de ve çeşitli ülkelerde, elektrik-elektronik, otomotiv yan sanayi, makine, plastik, gıda, lojistik, mobilya ve perakende gibi farklı sektörlerdeki 450’den fazla firmanın bilgi teknolojileri altyapısını kurup yönetti. Ağırlıklı olarak üretim sektörüne hizmet verdiklerini anlatan Mehmet Önder, kurumsal kaynak planlama (ERP), müşteri ilişkileri yönetimi (CRM), iş zekası, insan kaynakları yönetimi, B2B, B2C gibi geniş bir yelpazede ‘kurumsal iş sistemleri’ geliştirdiklerini söylüyor.

YURTDIŞINDAKİ PROJELERE TALİP

Kamu şirketlerinin yazılım hizmetlerini çoğunlukla yabancı firmalardan almayı tercih ettiklerini söyleyen Önder, Uyumsoft’un bu alanda yabancı firmalarla kıran kırana rekabet ettiğini belirtiyor. Firma, TBMM, Türk Kızılay Derneği, TCDD gibi kuruluşlardaki dev projelere imza atıyor. Örneğin, Uyumsoft ülke genelindeki e-dönü-şüm projelerini yöneten Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın MERS1S (Merkezi Sicil Kayıt Sistemi) ve ESBÎS (Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sistemi) projelerinin tek yürütücüsü konumunda. Ayrıca, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Türkiye’nin Ar-Ge gücünün takip edildiği Türkiye Ar-Ge portalmın da tek yürütücüsü.


Uyumsoft’un web tabanlı kurumsal iş sistemleri uygulaması, İngilizce, Rusça, Arapça, Farsça, Azerice, Fransızca gibi 10’un üzerinde lisanı destekliyor. Dünyanın herhangi bir noktasından, farklı bir ülkenin lisanı ve yerel mevzuatına göre işlerin takip edilmesine imkan sağlıyor. Firma, Azerbaycan, Arnavutluk, İngiltere, Macaristan, Mısır, Hindistan, Kazakistan, Almanya, Romanya gibi 10’a yakın ülkeye yazılım ve danışmanlık ihracatı yapıyor. Önder, yurtdışında özel sektör projelerinin yanı sıra, kamu projeleriyle de ilgilendiklerini anlatıyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu