Şirket Haberleri

UCZ ve Şok satılıyor mu?

2015 yılıımı sonuna doğru yaklaşılırken discount (indirimli) market pazarı giderek hareketleniyor. Piyasada 2014 yılında Turgay Ciner’in Ülker’e yakınlığıyla bilinen beş iş adamına sattığı UCZ’nin tekrar satışının gündemde olduğu konuşuluyor. Yıldız Holding kanadı doğrulamasa da Şok’un da satış masasma konulduğu iddia ediliyor. UCZ’nin bine yakın, Şok’un ise 2 bin 627 mağazası bulunuyor.

ucz

2015 yılını yüzde 16’lık büyümeyle kapatan discount market (ucuzluk market) pazarı satış haberleriyle hareketlendi. Turgay Ciner ve Fatih Saraç tarafından kurulan, 2014 yılında Ergün Bodur, Ertan Acar, İsmet Or, Ahmet Özaktaç ve Veysel Taşkın’a satılan UCZ’nin tekrar satışı gündemde. UCZ’nin satışı için büyük discount marketlerin yanı sıra yerel perakendecilerle görüşmeler yürütülüyor. Ancak aldığımız duyumlara göre sıkı pazarlıkların döndüğü görüşmelerde henüz bir anlaşma sağlanabilmiş değil.

ÜLKER İLİŞKİLERİ

2014 yılında UCZ’yi satın alan Ergün Bodur, Ertan Acar, İsmet Or, Ahmet Özaktaç ve Veysel Taşkın, Ülker Ailesi’ne yakınlıklanyla dikkat çeken isimler. UCZ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ergün Bodur, Ülker Ailesi’ne ait Doğa Bitkisel Ürünlerin de başkan yardımcısı olarak görev yapıyor. Ertan Acar, Ülker’e ait Oyaş Okyanus’un yönetim kurulu üyesi. Dank Gıda’nın eski yönetim kurulu üyesi İsmet Or ise Cafe Crown’un kurucuları arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra Murat Ülker ile birlikte restoran işinde bulunuyor. UCZ’nin yönetim kurulu üyesi olan Veysel Taşkın ise Doğa Bitkisel Ürünlerin yönetim kurulu başkanı olarak görev yapıyor.


UCZ, bine yaklaşan mağaza sayısıyla Türkiye’nin en yaygın perakende zincirlerinden biri. Bakkallara rakip olarak yola çıkan UCZ mağazalarında diğer discount’lardan farklı olarak 600 yerine 300 civarında ürün satılıyor. 2013 yılında Fatih Saraç’ın şirketin başında olduğu dönemde her yıl ortalama bin mağaza açma hedefi olan şirketin 2015 sonu mağaza hedefi 5 bindi. Satın almanın ardından büyümesi yavaşlayan şirket, bir süre önce bayilik vermeye başladı. Şirketin satışa çıkarılmasının nedeninin istenen büyüme performansının yakalanamaması olduğu ifade ediliyor.

ŞOK SÖYLENTİLERİ

Discount pazanndaki satış söylentileri UCZ ile sınırlı değil. Yıldız Hol-ding’in 2011 yılında satın aldığı Şok’u da satmak istediği ifade ediliyor. Şok, bugün 2 bin 627 mağazasıyla BİM ve AlOl’den sonra en çok mağazası bulunan gıda perakende zinciri. Gıda sektöründe önemli bir üretici olan Yıldız Holding’in Şok’u satın alarak kendi müşterilerine yani perakendecilere rakip olması eleştirilmesine neden olmuştu. Şirketin Şok’u satmak istemesinin arkasında çikolata sektörüne odaklanma karannın olduğu ifade ediliyor. Zira Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, geçtiğimiz aylarda süt ve süt ürünleri sektöründen çıkarak bu konuda önemli adımlardan birini attı. Konu ile ilgili görüştüğümüz Yıldız Holding yetkilileri ise Şok’un satışının gündemde olmadığını belirterek, piyasadan edindiğimiz bilgileri doğrulamadı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu