Şirket Haberleri

Ucuz lahmacun artık pahalıya mâl olacak!

Lahmacunda TSE kriterleri yeniden belirlendi. Lahmacunun üst malzemesindeki protein oranı yüzde 4’ten 6’ya yükseltilince proteini sağlayan kırmızı et miktarı da yüzde 25’ten 35’e çıktı. Bu kritere ve “Et Ve Et Ürünleri Tebliği’ne” uygun olmayan şekilde lahmacun üretimi yapan işletmelere 14 bin lira para cezası kesilecek.


Türk Standartları Enstitüsünün 12 Ocak 2015 tarihinde yapmış olduğu değişiklik ile birlikte lahmacun üzerindeki protein oranının en az yüzde 6 olması gerektiği açıklandı. Kriterin belirlenmesinde öncülük eden Tat-lıses Gıda; halk sağlığını korumak amacıyla gerçekleştirdiği çalışmalarına bir yenisini daha ekledi.

Tatlıses Gıda

Tatlıses Gıda Genel Koordinatörü Gıda Mühendisi Elif Attepe;”Uzun zamandan beri 1 -1,5 liraya lahmacun olamayacağını belirtiyoruz. Özellikle son dönemlerde de lahmacuncu ve kebapçılardan alınan numunelerden çıkan et ile bağdaşmayan ürünler bunun en büyük ispatı. Bizde bu kapsamda halkın bilinçlenmesi ve işletmecilerin de daha sağlıklı, besin değeri yüksek ve kaliteli ürünleri sunması amacıyla bu yola çıktık. Gelen bu kriter sayesinde haksız rekabet ortadan kalkacak ve halk daha sağlıklı beslenmiş olacak. Bu kurala uymayan işletmeler Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yapılan kontroller ile tespit edildiği takdirde idari ya da maddi para cezasına çarptırılabilecek hatta teşhir edilebilecektir.

Halkın bu konuda bilinçli olması gerekiyor, eğer şüphelendikleri ya da standartlara uygun görmedikleri işletmeler olur ise bunları mutlaka alo 174’e bildirerek, halk sağlığının o kadar ucuz olamayacağının göstermeleri gerekiyor” şeklinde konuştu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu