Şirket Haberleri

Türkiye’nin ilk özel fizik tedavi merkezi Romatem

TÜRKİYE sağlık sektöründe çok önemli gelişmelerin yaşandığı bir ülke. Son 20 yılda sağlıkta reformlar yapıldı, birçok alanda iyileşmeler oldu. Kamu ve özel sektörde büyük hastane yatırımları yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Pandemi döneminde bu yatırımların ne kadar doğru olduğu görüldü. Avrupa’da insanlar sağlık hizmetlerine ulaşamaz iken Türkiye’de neredeyse hiç sıkıntı yaşanmadı. Sağlık hizmetleri kesintisiz devam etti.

Sağlık sektörü çok geniş bir kavram. Başarılı işlere imzaların atıldığı ancak yetersiz kalınan bir alan mevcut. Burada kamunun verdiği hizmet de yetersiz kalıyor. Bu alanlardan biri fizik tedavi merkezleri. özel sektörün de çok yatırım yapmadığı bir alan. Devlet hastanelerinde bu bölümler ihtiyaca cevap veremiyor, işte, bu açığı görüp, bu alanda girişim örneği sergileyen bir isim var. Romatem’in (Romatizma Tedavi Merkezi) sahibi Dr. Koksal Holoğlu’ndan bahsediyoruz. Romatem’in İstanbul’daki merkezi Şişli Fulya’da. Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Holoğlu ile burada buluştuk. Avrupa’daki kliniklerden fazlası var, eksiği yok. Birçok ünlü burada tedavi olmuş. İbrahim Tatlıses bunlardan birisi. Holoğlu aynı zamanda Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Derneği’nin de İcra Kurulu Başkanı…

Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Derneği İcra Kurulu Başkanısmız. Türkiye’nin bu konudaki potansiyeli sizce nedir?

Nasıl Almanlar sanayide, Italyanlar modada, Fransızlar kozmetikte öndeyse biz de sağlıkta açık ara öndeyiz. Hem açık ara öndeyiz hem de sağlık hizmetini en ucuza sunan ülkeyiz. Artık ‘Türk Hekimi’ diye uluslararası bir markamız var. Sayıları 700’e yaklaşan modern özel hastanelerle ve kamu hastaneleriyle tesisleşmede en ileri ülkeyiz. Peki, bu kapasiteye rağmen sağlık turizminde neredeyiz dersek ne yazık ki tam olarak hak ettiğimiz yerde değiliz. Kamu, özel ve sivil toplum kuruluşları olarak daha çok birlikte çalışmalı ve daha çok gayret göstermeliyiz. Sağlık turizminde ülkemizin potansiyeli yıllık 50 milyar dolar gelirdir. Sağlık turizmi ülkemizin ıskalanmış, yö-netilemeyen bir potansiyeli. Türkiye’nin potansiyeli Hindistan, Güney Kore, Malezya, Tayland’dan büyük. Avrupa’da sağlık pahalı. Erişim zor. Türkiye bu alanı ıskalıyor. Yaz turizminden daha çok gelir elde edebiliriz. 50 milyar dolarlık hedef doğru yönetildiğinde son derece rasyoneldir. Yıllardır siyasetçilerimize sesimizi duyurmaya çalışıyorum. Sağlık Turizmi Bakanlığı kurulsun ve bu potansiyel tek elden yönetilsin diyorum.

romatem fiziktedavimerkezi

Türkiye’ye yurt dışından tedavi için yeterince hasta geliyor mu?

Türkiye’ye yurtdışmdan hasta geliyor ama ne yazık ki yeterince gelmiyor. Saç ekimi, estetik ve diş başta olmak üzere onkoloji, kardiyovasküler cerrahi, ortopedi, tüp bebek, kemik iliği nakli ve fizik tedavi alanları hastaların en çok geldiği branşlar. Avrupa, Amerika dahil birçok ülkeden tedavi için insanlar geliyor. En çok hastanın geldiği ülkeler sırasıyla Irak, Libya, Azerbaycan, Kazakistan, Cezayir, Kuveyt, Suudi Arabistan, Fas, Tunus, Rusya, Ukrayna, Almanya, Sahra Altı Afrika Ülkeleri, Diğer Avrupa ülkeleri ve ABD.

Romatem ne zaman kuruldu? Bugün kaç merkezde hizmet veriyorsunuz?

2005’te Samsun’da Dr. Orhan Akdeniz, Fizyoterapist Turgay Şahin ve ben kamudan istifa ederek ilk adımı attık. Halen üç ortağız. Sonra Kocaeli’nde ikinci merkezimizi açtık. İstanbul’a gelmekte geç kaldık. Sağlık markaları genelde İstanbul’da büyüyüp Anadolu’ya yayılıyor. Biz tersine iş yaptık. Kocaeli hamlesi de doğruydu. Bu alana 2005’ten bu yana 100 milyon TL’nin üzerinde yatırım yaptık. Toplam altı hastanemiz var. Biri Azerbaycan’da, dördü Türkiye’de Samsun, Kocaeli, İstanbul ve Bursa’da. Günlük ortalama 2 bin hastayı ayakta tedavi ediyoruz. Hastalarımızın yüzde 30’u yurt-dışından. Ortadoğu ağırlıklı ama Almanya, İngiltere başta olmak üzere Avrupa ülkelerinden gelen hastalarımız da var.

Pandemi dönemini nasıl geçirdiniz?

Pandeminin ülkemizde başladığı 2020 Mart, Nisan ve Mayıs aylarında (hem yurti-çinden hem de yurtdışından) hasta azalması ile karşılaştık. Tedbirlerin kalkmasıyla ilk üç aya nispeten hasta sayılarında artış oldu. Aralık 2020 itibarıyla tekrar azalmaya başladı. 2020’de yüzde 20’lik bir kapasite kaybımız oldu. 2020 yılını 110 milyon TL ciro ile kapattık. Toplam çalışan sayımız ise 345 kişi.

2021’e yönelik hedefleriniz nedir?

2021’in ilk altı ayında salgının seyrine ve aşılamanın etkililiğine bakacağız. Olumlu değişiklikler görürsek yatırım yapmayı planlıyoruz. Hasta ve engelli bakım alanıyla ilgileniyoruz. Aslında bu konu işimizin bir parçası. İstanbul Beylikdüzü’nde bir yer baktık. Mevzuat sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Orası ya da başka bir yer 2021 yılı planlamamızda engelli bakımıyla ilgili bir yer açmak istiyoruz. MedicalPark Pendik, Göztepe hastanelerinde yönetim danışmanlığı desteği veriyoruz. Bu alan ilgilendiğimiz yatırım başlıkları içerisinde. 2021’de hizmet verdiğimiz hastane şube sayımızı artırmayı planlamaktayız.

Romatem’de ne tür tedaviler yapılıyor? İnsanların Avrupa’ya, ABD’ye gitmesine gerek var mı?

Bizi benzerlerimizden ayıran ve bölgemizde lider kuruluş yapan iki konu var: Birincisi yüksek teknolojiyi çok etkin kullanmamız, İkincisi de alanında profesyonel hekim ve terapistlerle çalışmamız. Diyebiliriz ki fizik tedavi alanında sadece Avrupa ve çevresinde değil dünyada da yüksek teknolojiyi en yoğun kullanan grubuz. Nörolojik rehabilitasyon (felç, parkinson, MS), ortopedik rehabilitasyon, çocuk rehabilitasyonu (sereb-ral palsi başta olmak üzere), akciğer ve kalp hastalıkları rehabilitasyonu, Covid-19 sonrası rehabilitasyon, su ve havuz tedavileri, bel ve boyun fıtığının ameliyatsız tedavisi, romatoloji, ağrı tedavisi, ozon tedavisi ihtisaslaştığımız konuların başında geliyor. Bu tedaviler için hastaların yurtdışına gitmesine kesinlikle gerek yok. Çünkü ABD’de dahil dünyanın her yerinden hastalar, bu tedaviler için ülkemizi tercih ediyor.

Fizik tedavi hizmeti verdiğiniz ünlü isimler, zor vakalar oldu mu?

İbrahim Tatlıses başta olmak üzere çok sayıda ünlü insanı kliniklerimizde tedavi ettik. Hekimler hiçbir zaman hastayı ünlü ya da ünsüz diye ayırmazlar, hasta hastadır. Ancak medyanın ve kamuoyunun yakın ilgisinde olan hastalar vardır. Hekimler bu hastaların tedavisini yaparken medya üzerinden sağlığı korumaya ve hastalık durumunda doğru tedaviye yönelik mesajlar vermelidir. Bu konuya çok hassasiyet gösteriyoruz.

“Fizik tedavide Almanya’dan ileriyiz”

“Fizik tedavide Almanya’dan ileriyiz” Türkiye nüfusa oranla Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzman hekimi sayısında dünyanın birinci ülkesi. Ayrıca son yıllarda açılan yeni fakültelerle fizyoterapist, iş-uğraşı terapisti ve konuşma terapist sayılarında da Avrupa’yı yakalamış durumdayız. Romatem olarak yüksek teknolojiyi dünyada en yoğun kullanan hastane grubuyuz. Modern hastanelerimiz ve profesyonel kadrolarımızla alanımızda, Almanya ve İsviçre olmak üzere Avrupa’nın çok ilerisindeyiz.

Koksal Holoğlu kimdir?

1968 yılında Trabzon’un Of ilçesinin Kıyıcık Köyü’nde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Of’da tamamladı. 1992 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanındaki ihtisasını 19 Mayıs Üniversitesi’nde bitirdikten sonra sırasıyla Trabzon Numune Hastanesi’nde ve Keçiören Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma hastanelerinde çalıştı. Ülkemizde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında hizmet eksikliği olduğunu düşünerek kamudan ayrıldı ve özel sektör yatırımcısı oldu. Türkiye’nin en büyük fizik tedavi merkezleri Romatem’i 2005 yılında kurdu. Romatem’i 15 yıl gibi kısa bir sürede alanında Türkiye’nin ve bölge ülkelerin lider kuruluşu haline getirdi.

İDRİZ ÇOKAL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu